Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
evaluare leasing financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


evaluare leasing financiar


4 replies to this topic

#1 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2009 - 09:02 PM

am un leasing financiar pentru o masina,platibil in lei,dar contractul este in eur(porsche leasing IFN).La sfarsitul anului trebuie sa reevaluez datoria si sa o aduc la cursul in lei la 31.12.08(665=167).Diferentele de curs valutar sunt deductibile la calculul inpozitului pe profit?Nu am gasit in codul fiscal nici o referire clara la aceasta situatie.Am gasit doar la art. 23 referire la deductibilitatea limitate a direrentelor de curs,dar leasingul financiar nu se incadreaza la art. 23 .Cum se procedeaza corect?



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2009 - 10:05 PM

Da, dif.de curs valutar aferente leasingului sunt deductibile.

Dana




#3 mstef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2009 - 09:42 AM

Si diferentele aferente reevaluarii sunt deductibile?Unde se mentioneaza ac lucru in Codul Fiscal?



#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 27 March 2009 - 12:05 PM

Art.19 (1) cod fiscal in normele de aplicare pct.12 la elemente "similare cheltuielilor"- dif. nefavorabile de curs valutar, rezultate in urma evaluarii creantelor si datoriilor in valuta,.........



#5 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2009 - 09:13 AM

corect
multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 April 2009 - 03:51 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL