Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cerificate de garantie/calitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cerificate de garantie/calitate

2 replies to this topic

#1 _diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 March 2009 - 01:15 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu inca o problema.

Firma mea este producator. Mi se pare normal (banuiesc ca e si obligatoriu) sa emit, pentru produsele mele, un certificat de garantie, eventual si unul de calitate. Intrebarea era daca exista un tipizat pentru asa ceva, sau un numar minim/obligatoriu de elemente ce ar trebui continute de fiecare certificat.

Va multumesc



#2 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2009 - 01:55 PM

Din cate cunosc eu nu exista formular tipizat, iar continutul minim este:

Legea 449/2003 modificata si completata prin OUG 174/2008
Art. 20
(1) Garantia trebuie sa cuprinda mentiuni cu privire la drepturile conferite prin lege consumatorului si sa ateste in mod clar ca aceste drepturi nu sunt afectate prin garantia oferita.
2) Garantia trebuie sa precizeze elementele de identificare a produsului, termenul de garantie, durata medie de utilizare, modalitatile de asigurare a garantiei - intretinere, reparare, inlocuire si termenul de realizare a acestora, inclusiv denumirea si adresa vanzatorului si ale unitatii specializate de service
(3) Garantia trebuie redactata in termeni simpli si usor de inteles.




#3 _diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 30 March 2009 - 01:23 AM

Multumesc mult.
Am sa mai caut si eu, acum am vazut ca exista si un subforum 'producatori', am sa mai studiez subiectele existente.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL