Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie vamala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie vamala


4 replies to this topic

#1 alina_38

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 March 2009 - 09:45 AM

daca nu sunt platitor de tva, si vreau sa aduc din ungaria articole de uz -gospodaresc tb sa depun dclaratia vamala?
multumesc anticipat!



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 March 2009 - 08:00 PM

Nu trebuie sa depui declaratie vamala fiind achizitie intracomunitara. Iti trebuie numai factura si documentul de plata a acesteia.




#3 alina_38

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 April 2009 - 03:28 PM

multumesc pt raspuns......daca pot continua ,sper sa nu fiu obraznica ......acesta taxe vamale si tva platit in vama pt produse cum le pot deduce? sunt incluse in costul de achizitie si nu le mai trec in registrul jurnal sau le includ in costul de achizitie si le trec si in registru?.........sau cum? :) (e grea conta pt cine e incepator).
multumesc pt amabilitate.



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2009 - 01:17 PM

Leu50 ti-a spus deja ca este vorba de achizitie intracomunitara, deci nu se mai platesc taxe vamale, nici TVA in vama.
Vei plati insa TVA unguresc daca furnizorul este inregistrat ca platitor de TVA si il vei putea recupera doar in Ungaria. Daca nu doresti recuperarea, inregistrezi toata valoarea in costul de achizitie.
Madalina



#5 alina_38

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 April 2009 - 03:39 PM

problema e mai complicata....si sa o enunt de la inceput ca sa fiu inteleasa...aceste achizitii au avut loc in 2004 si 2005 cand se plateau taxele vamale.a fost firma tatalui meu ,care a decedat si am rams eu cu ea.........el a inregistrat taxele vamale in Registru la plati ca fiind cheltuieli deductibile. cineva mi-a spus ca nu e bine asa ;doresc sa predau autorizatia si atunci vor veni cei de la inspectie fiscala si vor verifica.intrebarea e: s-a inregistrat bine in Registru ca si cheltuiala sau nu? daca mi le scot aia sa nu fac galagie degeaba.
multumesc pentru raspuns si astept orice sugestie!





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL