Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura mai veche adusa tarziu contabilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura mai veche adusa tarziu contabilului


7 replies to this topic

#1 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2009 - 11:03 AM

Buna ziua,

am cautat pe forum dar nu am gasit nimic legat de acest subiect si sunt in mare dilema...sunt un mic contabil (absolvent de 2 ani al facultatii) si nu prea am multa experienta...ma confrunt cu o problema si nu am pe cine intreba, va rog sa imi dati o mana de ajutor. Am un coleg care poarta facturierul dupa el, si ce e mai rau ca a descoperit ca a taiat o factura in Octombrie pe care a uitat sa mi-o aduca si s-a trezit taman acum sa mi-o puna pe masa, cu chitanta cu tot....ce fac cu ea? o mai pot inregistra? imi vine sa il strang de gat...dar ma abtin..... :smile: va rog sa imi raspundeti daca v-ati confruntat cu asa ceva, avand in vedere ca am depus declaratiii de TVA, declaratia 394, nu stiu ce sa fac acum...nu m-am mai confruntata cu asa ceva. Nu pot sa stau sa ii pandesc pe toti ce fac cu facturierele...cred o sa o iau razna :sad:

Multumesc.



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 March 2009 - 11:58 AM

Sunt frecvente aceste cazuri, din pacate, s-a mai discutat pe forum problema. Presupun ca esti platitor de imp.pe profit, nu ai specificat...
Daca nu ai depus D.101 si bilantul pt.2008 , inregistrezi factura in dec.2008 si chitanta, pe factura si chitanta mentionezi data primirii lor si refaci D.394, baza de imp. si TVA colectata o evidentiezi la regularizari in urmatorul decont de TVA din anul 2009 pe care trebuie sa il depui. Daca sunt livrari de stocuri atentie la influenta inventarierii din dec.2008 , la punctajul cu clientul nu ai diferenta din moment ce factura este achitata.

Daca ai depus D.101 si bilantul, inreg.in anul 2009 factura, in luna primirii, daca implica un ct.de venit faci inreg. prin 1174, adica 4111 %1174,4427; baza de imp. si TVA colectata o inreg. la regularizari in Decontul din acest an, in urmatoarea luna de depunere, refaci calculul imp.pe profit si dif.o inreg.tot prin 1174: 1174=4411 cu minus in acest caz, pt.ca este este vorba de venituri in plus, refaci D.394, faci rectificativa la D.101 pt.2008.
Refacerea calculelor cu privire la imp.pe profit, daca esti platitor, se face in Reg.de evidenta fiscala.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 31 March 2009 - 12:01 PM

Dana




#3 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2009 - 12:15 PM

Multumesc Dana, suntem platitori de impozit pe venit, e o microintreprindere...inca nu am depus bilantul, dar o vom face saptamana asta...tocmai de asta si intrebam ca nu stiu cand sa inregistrez aceasta factura...si nu sunt implicate nici stocuri, nici livrari de marfa...e o factura pentru prestari servicii..suntem constructori..construim, demolam, reamenajam...reparam, etc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 April 2009 - 05:44 PM
citare mesaj anterior




#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 March 2009 - 12:27 PM

In aceasta situatie va trebui sa depui decl.rectificativa la imp.pe venit pt. trim.IV 2008.

Dana




#5 cassilas_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 March 2010 - 10:09 AM

Buna ziua! Sunt nou venit la o firma si ma confrunt cu urmatoarea problema: pe 2009 este pierdere,insa s-a descoperit ca nu s-a inregistrat o factura de clienti din dec.2009 prin care se obtine profit! mentionez ca nu s-a depus inca bilantul pe 2009.Cum procedez in continuare? Va multumesc anticipat!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 12:28 PM

inreg factura si faci rectificative la decl. 394,392 daca e cazul tau, tii minte tva-ul sa faci regularizarea in urmatorul decont de tva, la decl. 100 pt decem. banuiesc ca ai trecut imp. de la sept. 2009, daca nu e asa si ai trecut zero, trebuie sa faci rectificativa si la ea.

ai de lucru, sa-i zici merci cui te pune la treaba in plus. :frusty:



#7 cassilas_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 30 March 2010 - 09:10 AM

O inregistrez normal sau o trec prin 1174?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2010 - 01:30 PM

inreg. direct in 2009 fiindca iti schimba rezultatul financiar !! eu asa face daca m-ar lasa programul de conta, pe tine nu te lasa ? inreg. pe 1174 e de "avarie", dupa parerea mea, adica pt cazuri in care chiar nu mai poti umbla la inreg. per. afectate.

daca acea fact nu era semnificativa, o puteai inreg. si in 2010, pe veniturile din 2010 ...
asa zice ord. 3055/2009.

:frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 March 2010 - 01:44 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL