Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura + bon fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura + bon fiscal


14 replies to this topic

#1 iokord

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 April 2009 - 12:12 PM

Buna ziua.

O firma efectueaza vanzari de produse (obiectul de activitate fiind comert cu amanuntul) prin intermediul unui site (internet) si asigura si livrarea la domiciliul clientului a produselor comandate (direct, fara curier si fara posta).

La incasarea produselor, odata cu livrarea lor, pe langa bonul fiscal trebuie emisa si factura pentru bunurile livrate? (daca se poate indica, va rog, si reglementarea legala)

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 January 2011 - 12:08 PM




#2 iokord

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 April 2009 - 08:59 AM

Ca sa citez anumiti utilizatori:
"Chiar nu stie nimeni?" :biggrin:

In Codul fiscal se spune la art. 155 alin (7):
"(7) Prin derogare de la alin. (1) si fara sa contravina prevederilor alin. (3), persoana
impozabila este scutita de obligatia emiterii facturii, pentru urmatoarele operatiuni, cu
exceptia cazului în care beneficiarul solicita factura:
....
b) livrarile de bunuri prin magazinele de comert cu amanuntul si prestarile de servicii
catre populatie, consemnate în documente, fara nominalizarea cumparatorului;
..."

Aliniatul (3) se refera la:
"(3) Persoana impozabila va emite o factura, în termenul stabilit la alin. (1), pentru
fiecare vânzare la distanta pe care a efectuat-o, în conditiile art. 132 alin. (2)."

"Art. 1251: Semnificatia unor termeni si expresii:
(1)...
...
32. vânzarea la distanta reprezinta o livrare de bunuri care sunt expediate sau
transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de catre furnizor sau de alta
persoana în numele acestuia."

Avand in vedere aceste precizari, cazul expus nu este o vanzare la distanta (vanzarea online se efectueaza pentru Bucuresti, pentru provincie intram in alta speta) si prin urmare nu este obligatorie emiterea facturii.

Ca sa reformulez intrebarea initiala:
Comertul cu amanuntul efectuat online, prin intermediul unui site reprezinta o livrare de bunuri prin magazin de comert cu amanuntul ?

Numai bine!




#3 iokord

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 April 2009 - 11:42 AM

Vezi postareaiokord, la Apr 2 2009, 08:59 AM, a spus:

Aliniatul (3) se refera la:
"(3) Persoana impozabila va emite o factura, în termenul stabilit la alin. (1), pentru
fiecare vânzare la distanta pe care a efectuat-o, în conditiile art. 132 alin. (2)."

Se va citi "Alineatul ...", scuze pentru eroare. :sad:



#4 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 05 April 2009 - 12:17 PM

Pentru Persoane juridice(firme) emiti factura si Bf , pentru persoane fizice , emiti BF si Factura la cerere.
Daca se achita prin banca, emiti factura in ambele cazuri, poti citi ordonanta cu obligativitatea utilizarii caselor de marcat.

Aceasta postare a fost editata de doiny: 05 April 2009 - 12:19 PM




#5 asystel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 July 2010 - 01:44 PM

Buna ziua,

Societatea mea are ca obiect de activitate Comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi si prin internet-CAEN 4791.Tinand cont ca majoritatea clientilor sunt persoane fizice si plata o fac la ridicarea produslui de la posta, bunurile fiind expediate in sistem ramburs, va rog sa-mi spuneti ce este legal....si mai bine sa eliberez: factura + chitanta sau bon fiscal?

Multumesc.



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 August 2010 - 04:53 PM

(1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):

k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de catre magazine;


Eu inteleg ca nu sunteti obligata sa aveti casa de marcat. Mai mult de atat, nici nu-mi imaginez cum ati putea sa emiteti bon fiscal pentru colete trimise prin posta. Cred ca e foarte ok sa emiteti facturi, pe care posta le incaseaza ramburs in momentul predarii coletului.



#7 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2010 - 11:26 AM

Am si eu o problema: in magazin cu amanuntul, eu emit bon fiscal pentru fiecare vanzare indiferent daca se incaseaza prin POS sau cash, si la casa inregistrez numai ce incasez cash, restul prin 5125.
Astazi a venit un client pers. juridica, am emis factura fiscala, bon fiscal si a platit cu card, suma era peste 5.000 lei.
Clientul a spus ca nu mai trebuia sa-i dau si bonul fiscal si mi l-a dat inapoi, luand cu el doar factura si chitanta de POS. Eu nu aveam cum sa procedez altfel pentru ca stocul si TVA-ul le calculez respectiv colectez pe baza raportului Z, dar clientul a procedat corect?



#8 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 05 August 2010 - 12:24 PM

Daca lasa BF atasat la factura se vedea ca a platit cu cardul.
Daca a refuzat sa-l ia va avea o factura si un extras de cont unde va fi evidentiata plata.Pentru el este acelasi lucru.
Reactia a fost din cauza interpretarii proprii eronate cum ca BF se emite doar pt incasarile prin numerar si o fi considerat ca-ti face un serviciu ca te atentioneaza.
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#9 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 06 August 2010 - 09:53 PM

Din cate stiu eu, atunci cand plata sa face prin POS si se elibereaza factura, NU se mai elibereaza si bon fiscal. Factura si bonul din POS sunt de-ajuns. Gresesc?



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 August 2010 - 08:36 AM

mihaela-lica are dreptate, pe bonul fiscal apare incasat: numerar sau card



#11 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2010 - 10:44 PM

Vezi postareaisis, la Aug 5 2010, 12:26 PM, a spus:

Am si eu o problema: in magazin cu amanuntul, eu emit bon fiscal pentru fiecare vanzare indiferent daca se incaseaza prin POS sau cash, si la casa inregistrez numai ce incasez cash, restul prin 5125.
Astazi a venit un client pers. juridica, am emis factura fiscala, bon fiscal si a platit cu card, suma era peste 5.000 lei.
Clientul a spus ca nu mai trebuia sa-i dau si bonul fiscal si mi l-a dat inapoi, luand cu el doar factura si chitanta de POS. Eu nu aveam cum sa procedez altfel pentru ca stocul si TVA-ul le calculez respectiv colectez pe baza raportului Z, dar clientul a procedat corect?
Daca a fost emisa factura cu plata prin card nu mai trebuia emis bon fiscal.
Factura se inregistreaza la venituri prin 4111 iar raportul Z prin 5311.
Valoarea stocului pentru scaderea de gestiune se determina in functie de contul de venituri iar TVA din jurnalul de vanzari(facturi emise si rapoarte Z).
radu_o



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 August 2010 - 12:57 AM

Citeaza

Zzuper : Din cate stiu eu, atunci cand plata sa face prin POS si se elibereaza factura, NU se mai elibereaza si bon fiscal. Factura si bonul din POS sunt de-ajuns. Gresesc?
Da.
Obligativitatea eliberarii BF este reglementata de OUG 28/1999, in plus Ghidul practic pentru reflectarea in contabilitate a unor operatiuni economice precizeaza urm. :
"II
2. (1) Bonurile fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale în
baza Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia
operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale,
republicată, cu modificările si completările ulterioare, sunt documente care
atestă efectuarea plătii si se anexează la Registrul de casă.
(2) Înregistrarea în contabilitate a bunurilor achizitionate sau a
serviciilor prestate, achitate cu numerar sau card bancar, pe bază de bon
fiscal, se poate efectua în următoarele conditii:
(i) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau
serviciilor prestate, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat
electronic fiscal;
sau
ii) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă
intrarea în gestiune a bunurilor achizitionate, fie cu alte documente cum sunt:
ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal,
documentele respective fiind aprobate de persoana care autorizează
efectuarea acestor cheltuieli. În cazul utilizării decontului de cheltuieli,
documentul utilizat este ?Decont de cheltuieli ? cod 14-5-5? aprobat prin
Ordinul ministrului economiei si finanŃelor nr 3512/2008 privind documentele
financiar-contabile, care va fi adaptat în mod corespunzător pentru decontări
interne."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 August 2010 - 12:58 AM

Dana




#13 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2011 - 02:10 PM

Sunt in ceata.
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine.
Daca se emite bon fiscal la factura nu e corect?
Eu am primit asa ceva si sincer nu inteleg d ece nu s- a emis chitanta, asa cum au facut de obicei. Am trei facturi pt care nu s-a emis chitanta, ci bon fiscal. Cum inregistrez incasarea? Ca si pe o chitanta?
Cumva la persoanele fizice nu se emit chitante?



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2011 - 03:15 PM

Citeaza

Daca se emite bon fiscal la factura nu e corect?
Ba da, este corect, chiar obligatoriu, citeste OUG 28/1999.

Citeaza

Cumva la persoanele fizice nu se emit chitante?
La persoanele fizice se emit obligatoriu BF, NU chitante, in cazul livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii catre populatie, vezi aceeasi OUG de mai sus.

Dana




#15 elena_b_27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 01 February 2011 - 03:02 PM

Vezi postareaavdia, la Jan 17 2011, 02:10 PM, a spus:

Sunt in ceata.
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine.
Daca se emite bon fiscal la factura nu e corect?
Eu am primit asa ceva si sincer nu inteleg d ece nu s- a emis chitanta, asa cum au facut de obicei. Am trei facturi pt care nu s-a emis chitanta, ci bon fiscal. Cum inregistrez incasarea? Ca si pe o chitanta?
Cumva la persoanele fizice nu se emit chitante?
Sper sa te lamuresti mai bine:
ART. 1
(1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Agentii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala.
(3) Aparatele de marcat electronice fiscale sunt livrate prin distribuitori autorizati. In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin distribuitor autorizat se inteLege agentul economic pe numele caruia a fost eliberat avizul prevazut la art. 5 alin. (2). Distribuitorul autorizat are dreptul de a comercializa aparatele de marcat electronice fiscale, inclusiv produsele complementare acestora, pentru care a obtinut avizul, precum si obligatia sa asigure service la aceste aparate atat in mod direct, cat si prin alti operatori economici acreditati de catre acesta, denumiti in continuare unitati acreditate pentru comercializare si/sau service. Distribuitor autorizat nu poate fi decat producatorul sau importatorul aparatului respectiv. In situatia defectarii aparatelor de marcat electronice fiscale utilizatorii sunt obligati ca in momentul constatarii defectiunii sa anunte distribuitorul autorizat care a livrat aparatul sau, dupa caz, unitatea de service acreditata a acestui distribuitor autorizat.
(4) Pana la repunerea in functiune a aparatelor de marcat electronice fiscale, agentii economici utilizatori sunt obligati sa inregistreze intr-un registru, special intocmit in acest sens, toate operatiunile efectuate si sa emita facturi fiscale pentru respectivele operatiuni, la cererea clientului.
____________ __
- Alin. (3) al art. 1 a fost modificat de punctul 1 al ART. 9, Sectiunea 7, Partea 2 din Ordonanta nr. 28 din 26.01.2006

ART. 2
Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comertul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de catre producatorii agricoli individuali detinatori de autorizatie in piete, targuri, oboare sau in alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) Abrogat.
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decat operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinand acestor institutii, precum si cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) Abrogat.
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
r) Abrogat.
s) Abrogat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL