Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Gradinita particulara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Gradinita particulara

7 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 April 2009 - 09:39 AM

Buna...am cautat in forum, dar referitor la gradinita particulara am vazut ca sunt foarte putine postari. As fi vrut sa ma consult si sa colaborez, eventual, cu cineva care tine contabilitatea la o gradinita particulara, organizata ca SRL. Exista o astefl de persoana pe acest forum??? :sad:
Nu stiu daca e topicul potrivit, dar nu puteam posta intrebarea nici la asociatii si nici la institutii publice deoarece eu vorbesc de o gradinita particulara care functionaeaza ca SRL.



#2 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 02 April 2009 - 10:13 AM

nu tin contabiltatea la nicio gradinita, insa atasez o monografie contabila pt gradinita particulara in cadrul unei fundatii....a fost postata cu ceva timp in urma pe un site......poate te ajuta catusi de putin, chiar daca nu e pt SRL :sad:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 02 April 2009 - 10:14 AM




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 April 2009 - 07:48 AM

Multumesc frumos marra, tocmai iti ziceam ca e SRL, deci contabilitatea aplicata, din cate presupun, va fi cea financiara si nu cea aferenta persoanelor juridice fara scop lucrativ...m-ar fi interesat in mod special o serie de aspecte legate de profit si de impozitarea pe profit, plecand de la doua aspecte contrare: 1. societatea e inregistrata la registrul comertului ca platitoare de impozit pe profit, 2. trebuie sa se supuna legilor aplicate in invatamant, si in care pe undeva se specifica ca activitatea de invatamant tre' sa fie una care nu urmareste obtinere de profit...dar sper ca pana la urma sa ma lamuresc. Multumesc oricum :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 April 2009 - 03:23 PM




#4 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 03 April 2009 - 09:20 AM

Daca-i gradinita particulara mi se pare firesc sa urmareasca sa obtina profit :sad:
Pt Mirela: pentru consumul de materii prime necesar alimentatiei copiilor poti intocmi retetare pe fiecare preparat si consumul cumulat pe zi, sper sa-ntelegi.



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 April 2009 - 10:07 AM

Atentie! Cineva a apelat la o firma de recrutare pentru a se angaja ca educatoare la o gradinita. De la acea firma i s-a raspuns (printre altele): "... sa aveti insa grija sa fie macar autorizate, altfel timpul petrecut la ei nu se ia in considerare pe cartea de munca."
Probabil ca daca e SRL este cel putin autorizata, daca nu si acreditata (de Ministerul Invatamantului).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 April 2009 - 10:31 AM

Cine poate sau nu, sa ia sau nu, in considerare, vechimea pe cartea de munca...la SC ICS SRL???...fie ca e gradinita, magazin alimentar, restaurant...sau societate de constructii??? ...poate daca e organizata in alta forma decat SC - SRL...pentru ca altfel...nu stiu ca la societatile comerciale sa verifice cineva CAEN-urile sau autorizarea acestora atunci cand iti trece pe cartea de munca vechimea...

Oricum...nu e cazul...particip din plin la documentatia pentru autorizare...si sunt implicata in mod direct in aceasta activitate...si stiu sigur ca nu va functiona daca nu va fi totul in regula...



#7 vero_mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 September 2009 - 10:32 AM

Buna ziua,

M-am confruntat cu aceeasi problema in urma cu ceva timp si am facut o adresa la Ministerul Finantelor de la care am primit raspunsul ca o confirmare a ceea ce am gandit eu: cf cod fiscal, activitatea de invatamant este scutita de tva si de imp pe profit daca se desf cf legii invatamantului. Legea invatamantului prevede clar ca aceasta activitate trebuie sa se desf in trei conditii, dintre care una este sa fie organizatie nonprofit. concluzia este ca, atat timp cat se desf in cadrul unei societati comerciale nu beneficiati de nici una dintre scutiri, chiar daca sunteti autorizat de Min Invatamantului.
O alta problema este aceea ca activitatea de invatamant nu cuprinde transportul copiilor sau masa acestora, deci trebuie tratate in mod separat.
vero



#8 crissav

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 12 April 2016 - 07:01 PM

Buna tuturor
As vrea sa preiau contabilitatea unei gradinite particulare si am unele nelamuriri. Mentionez ca respectiva gradinita este constituita ca o asociatie si are acreditare ca unitate de invatamant preuniversitar particular din partea Ministerului Educatiei.
Saptamana aceasta s-au primit si fonduri prin primarie de la bugetul de stat cf. HG 136/2016 .
Nelamuririle mele sunt
1. Este activitatea aceasta scutita de impozit pe profit sau se considera activitate economica si peste 15000 euro se impoziteaza ? ( am gasit un raspuns din partea Anaf care interpreteaza codul fiscal corelat cu legea invatamantului ca numai Inspectoratele Scolare care infiinteaza, cu avizul Ministerului, gradinite sunt scutite de impozit pe profit.)

2. Contributia parintilor lunara cum poate fi inregistrata ca venit in asociatie?

3. Daca mancarea este adusa de o firma de catering si fac intrare si bon de consum e suficient?

Multumesc mult .
vieriu






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL