Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Majorare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Majorare capital social

32 replies to this topic

#21 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 July 2009 - 11:40 AM

Fara indoiala ca nu e corecta hotararea judecatoreasca deoarece un bun adus (in 2008) ca aport in natura nu mai apartine asociatului ci este proprietatea firmei. Deci cresterea de valoare din 2009 nu apartine (direct) asociatului ci firmei. Dar daca asa e hotararea si nimeni nu face contestatie, nu-ti ramane decat sa faci majorare de capital cu diferenta de valoare. Dar daca e adevarat ca nota contabila trebuie sa o semneze un expert contabil (ceea ce eu nu stiu), s-ar putea ca acesta sa nu vrea sa o semneze.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 12:14 PM

nu am auzit de semnarea notei contabile de catre un expert.
Prealabil majorarii capitalului social, pentru verificarea existentei bunurilor sau sumei de bani cu care se mareste capitalul social, se face un raport de expertiza contabila care se depune la ONRC impreuna cu actul aditional si Hot. AGA de majorare. Dupa iesirea hotararii de la ONRC se inregistreaza in ctb firmei de catre contabil, in baza rap.de expertiza. In nici un caz expertul nu mai vine sa semneze nota contabila de majorare, el si-a facut treaba, a predat raportul, restul e treaba firmei. Eventual la certificarea bilantului contabil expertul (acelasi sau altul) verifica si aceasta inregistrare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 11:23 AM




#23 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 06:01 PM

Daca ai avut o evaluare cu care s-a majorat capitalul social atunci acea evaluare in inregistrezi ca si majorare de capital social 105 = 106 si 106 =1012. Referitor la legalitatea inregistrarilor :sad: dar exista o hotarare judecatoreasca si operatiunile de mai sus corespund acestui mod de majorare a capitalului social, desi corect ar fi numai atunci cand mijloacele fixe ar fi complet amortizate sau valorificate.



#24 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 17 July 2009 - 01:27 PM

Buna
Majorarea de capital social din datoria catre asociat se impoziteaza?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 11:23 AM




#25 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 July 2009 - 07:44 PM

Nu se impoziteaza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 11:23 AM




#26 adihor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2010 - 07:42 PM

Vezi postareakrina03, la Jan 22 2008, 02:55 PM, a spus:

Vezi postareastefy, la Jan 18 2008, 02:18 PM, a spus:

Am factut si eu o majorare capital in vara asta. Banii au fost tot din aport asociat.[...]
Multumesc pt. raspuns.
Asociatii mei ce s-au gandit : marim capitalul din imprumut


Buna ziua,

ma intereseaza aceasta problema a capitalului social marit prin aport numerar ,dar......din imprumut acordat de catre asociati firmei.Problema este ca imprumutul trebuie restituit creditorului care nu este asociat(este un tert) si vrea banii inapoi intr-o luna!!!!Cum putem scoate banii din contul de capital si din firma mai apoi?
Este exclusa varianta cu facturi deoarece suma este fff mare(200.000) RON.
Adica trebuie rambursat imprumutul de catre firma inapoi asociatilor din pdvd al contabilitatii....

Multumesc anticipat



#27 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2010 - 02:22 PM

Situatia mea este urmatoarea:
O societate din Romania subscrie la capitalul social al unei fime din Italia - cumpara actiuni in valoare totala de 100.000 euro. Actiunile au o valoare nominala de 702 euro, diferenta fiind prima de emisiune incasata de societate. Mentionez ca dupa cumparare societatea romana va detine circa 6% din capitalul social al firmei din Italia.
Cum ar trebui inregistrata aceasta tranzactie? Banii au fost deja virati cu angajamentul de achizitie a titlurilor.
Am tot citit prin forum insa nu am intalnit situatia aceasta, sper sa ma puteti ajuta voi.
Multumesc tare mult.



#28 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 March 2010 - 06:12 PM

Cred ca 261 = 5124 cu valoarea participatiei(valoare nominala+prima).



#29 crishaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 April 2010 - 04:36 PM

Buna
e prima data cand scris pe acest site si am nevoie de un sfat.
Firma la care sunt angajata a achizionat parti sociale de la 2 persoane fizicecare detineau un SRL. In contractul de vanzare cumparare scrie ca suma ce se va achita este de 300.000 lei din care se va retine impozitul de 16% dintre cat costau partile sociale inainte 200 si suma de 300.000
Eu cum inregistrez in contabilitate acest lucru:
261=5121 cu suma de 262.036
635=446 cu suma de 47.968
446=5121 cu suma de 47.968
E ok?



#30 jek

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 April 2010 - 02:42 PM

detin 73 % din actiunile unei societati , iar aceasta si-a diminuat capitalul social cu aproape 700.000 lei
aceasta ma da peste cap .
am facut % operatiuni :
6813-261 692.811 lei

acum , incercand sa vad ce as mai putea face am descoperit si ca aceste cheltuieli sunt nedeductibile fiscal.

VA ROG CONFIRMATI



#31 kalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 May 2010 - 08:02 PM

Majorarea capitalului social se poate face si din / cu rezerve. Intrebare; se pot folosii rezervele pentru majorarea capitatlului social in conditiile in care in anul precedent s-a inregistrat pierdere si nu s-au folosit rezervele, pentru acoperirea acestora?



#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 May 2010 - 03:09 PM

Da. Entitatea nu este obligata sa acopera pierderile contabile din rezerve, acoperirea pierderii din rezerve este o posibilitate, dar la fel pierderile fiscale pot fi recuperate din rezultatele financiare din urmatorii 5-7 ani.



#33 koeni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 27 July 2012 - 01:29 PM

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. SA majoreaza capitalul social prin subscriere respectiv prin convertirea unei datorii in actiuni. Cum se inregistreaza corect operatiunea? Pentru actiunile subscrise am inregistrat 456=1011, la achitatrea c/v. actiunilor 5121/5311 = 456 si concomitent trecerea capitalului subscris nevarsat la capitalul varsat 1011=1012. Este corect asa? sau pentru ultima operatiune ar fi trebuit sa astept rezolutia RC?
In cazul convertirii datoriilor in actiuni am inregistrat subscrierea capitalului pe baza hotararii AGAE 456=1011 si concomitent la data eligibilitatii datoriei 167=456. Cand se inregistreaza convertirea efectiva a datoriei? Dupa ce este inregistrat la ONRC?
Va rog frumos. Datoria este certa, lichida si exigibila!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL