Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Echivalentul lui 4551 ptr ong-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Echivalentul lui 4551 ptr ong-uri

7 replies to this topic

#1 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 05 April 2009 - 04:15 PM

Buna ziua,

Am cautat mai multe monografii ptr ong-uri, dar nu am gasit nimic despre creditarea acestora de catre membrii asociati . Citind planul de conturi mi s-a parut ca cel mai potrivit ar fi contul 7312 - Venituri din cotizatiile membrilor . As vrea , daca se poate , si alta parere altcuiva care mai tine contabilitatea la un ong

Va multumesc,
Raluca

Aceasta postare a fost editata de ralsera: 05 April 2009 - 04:16 PM

serafimescu



#2 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 05 April 2009 - 05:33 PM

Firma de contabilitate care a lucrat inaintea mea a folosit 462, urmand ca banii pusi in cont sa fie recuperati de membrii asociatiei in timp
Conform Reglementarii din 09/11/2007 functionalitatea contului 462 este urmatoarea - mie mi se pare nepotrivita folosirea lui . Nu mai are nimeni alta parere?

Contul 462 "Creditori diverși" este un cont de pasiv.
Contul 462 "Creditori diverși" se creditează prin debitul conturilor:
113 "Fondul social al membrilor Caselor de Ajutor Reciproc (C.A.R.)"
- cu sumele reprezentând fondul social neridicat de membrii caselor de ajutor reciproc (C.A.R.), retrași.
114 "Fondul pentru ajutor în caz de deces al membrilor Caselor de Ajutor Reciproc (C.A.R.)"
- cu sumele reprezentând ajutor în caz de deces, neridicate de urmașii legali ai membrilor caselor de ajutor reciproc (C.A.R.).
115 "Fondul de rulment al membrilor asociațiilor de proprietari"
- cu sumele reprezentând fondul de rulment neridicat de membrii asociațiilor de proprietari, în situația restituirii fondului de rulment în conformitate cu prevederile legale.
116 "Alte fonduri privind activitățile fără scop patrimonial"
- cu sumele neutilizate din alte fonduri privind activitățile fără scop patrimonial (exclusiv activitățile cu destinație specială), restituite membrilor persoanei juridice fără scop patrimonial în conformitate cu prevederile legale.
1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile"
- cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți.
131 "Subvenții guvernamentale pentru investiții"
132 "Împrumuturi nerambursabile cu caracter de subvenții pentru investiții"
133 "Donații pentru investiții"
134 "Plusuri de inventar de natura imobilizărilor"
138 "Alte sume primite cu caracter de subvenții pentru investiții"
- cu partea din subvenția pentru investiții de restituit.
201 "Cheltuieli de constituire"
- cu cheltuielile ocazionate de înființarea sau dezvoltarea persoanei juridice fără scop patrimonial.
472 "Venituri înregistrate în avans"
- cu partea din subvenții aferente veniturilor, de restituit.
512 "Conturi curente la bănci"
- cu sumele încasate în contul de disponibil, necuvenite;
- cu sumele încasate în contul de disponibil pentru operațiuni care se efectuează în contul terților, potrivit dispozițiilor legale.
531 "Casa"
- cu sumele încasate în numerar, necuvenite;
- cu sumele încasate în numerar pentru operațiuni care se efectuează în contul terților, potrivit dispozițiilor legale.
550 "Disponibil cu destinație specială"
- cu sumele încasate în contul de disponibil cu destinație specială, necuvenite.
655 "Cotizații și contribuții datorate de persoana juridică fără scop patrimonial"
- cu cheltuielile reprezentând cotizații și contribuții datorate, potrivit statutului.
657 "Ajutoare și împrumuturi nerambursabile transferate altor persoane juridice fără scop patrimonial"
- cu sumele datorate de unitatea primitoare altor persoane juridice fără scop patrimonial.
658 "Alte cheltuieli de exploatare"
- cu sumele datorate terților reprezentând despăgubiri și penalități;
- cu sumele datorate membrilor caselor de ajutor reciproc (C.A.R.) reprezentând restituiri de cotizații și contribuții, potrivit legii.
665 "Cheltuieli din diferențe de curs valutar"
- cu diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate în urma lichidării datoriilor în valută sau din evaluare la închiderea exercițiului financiar.
668 "Alte cheltuieli financiare"
- cu diferențele nefavorabile aferente creditorilor cu decontare în funcție de cursul unei valute, la sfârșitul exercițiului financiar.
Contul 462 "Creditori diverși" se debitează prin creditul conturilor:
1171 "Rezultatul reportat reprezentând excedentul nerepartizat sau deficitul neacoperit privind activitățile fără scop patrimonial"
- cu sumele anulate reprezentând datorii față de creditori diverși, aferente exercițiilor financiare anterioare.
512 "Conturi curente la bănci"
- cu sumele achitate creditorilor din contul de disponibil.
531 "Casa"
- cu sumele achitate în numerar creditorilor.
550 "Disponibil cu destinație specială"
- cu sumele achitate creditorilor din contul de disponibil.
739 "Alte venituri din activitățile fără scop patrimonial"
- cu diferențele favorabile de curs valutar rezultate în urma lichidării datoriilor în valută sau cu ocazia evaluării la sfârșitul exercițiului financiar;
- cu sumele anulate reprezentând datorii față de creditori diverși, aferente exercițiului financiar curent;
- cu valoarea sconturilor obținute de la creditori diverși;
- cu diferențele favorabile aferente creditorilor diverși cu decontare în funcție de cursul unei valute, la decontarea acestora sau la închiderea exercițiului financiar.
Soldul creditor al contului reprezintă sumele datorate creditorilor diverși.

serafimescu



#3 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 05 April 2009 - 06:11 PM

Citind cu atentie actul constitutiv al asociatiei am vazut ca veniturile din cotizatii sunt sume fixe , lunare , datorate de membrii fondatori, deci inregistrarea creditarii ca si venit in 7312 a fost gresita
serafimescu



#4 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 07:10 AM

In 4551 pui sumele cu care administratorul (sau cine o fi) crediteaza ONG-ul.
Iar cotizatiile, intr-adevar, merg pe un 7311XX.



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 08:24 AM

462 ar fi cam singura solutie
455(1) nu exista in planul de conturi pt ong.
Madalina



#6 iadryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 21 April 2009 - 08:05 AM

Buna,

si mie mi se pare fortata utilizarea (chiar si a) contului 462;
in legislatie functiunea conturilor este asa cum a fost descrisa de "ralsera" (cred) si reprezinta:

" sumele încasate în .......5121 sau 5311, necuvenite;"

Spune-ti si mie va rog daca ati folosit acest cont pentru evidentierea contributiei membrilor fondatori la capitalulul asoc/fundatiei?

Eu nu gasesc nicaieri scris negru pe alb ca nu s-ar restitui sumele puse drept contributie la infiintarea unei astfel de entitati, in schimb in monografia existenta in ordinul 1969/2007 la constituire se inregistreaza doar:

5121 = 101 capital la infiintare

:sad:

Mersi



#7 elitecenter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 January 2010 - 04:46 PM

Buna ziua
Deci, imprumutul membrilor catre asociatie sau club se face prin inregistrarile...
5311=462
462=7311
si cheluielile
6....=5311
va rog raspundeti-mi
e bine asa?
Multumesc frumos



#8 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 23 February 2012 - 01:24 PM

Am inregistrat creditarea in 462. Acum as vrea sa inchid 462. Mai jos am vazut o inregistrare 462=7311 . Nu se poate face si 462=5311?
serafimescu






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL