Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum debutez ca si contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cum debutez ca si contabil

9 replies to this topic

#1 rodian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 April 2009 - 01:09 PM

Buna ziua,stimati colegi si colege am o rugaminte la voi si anume,vreau sa ma angajez ca si contabil la o primarie de comuna,..nu am experianta...mentionez ca sotia e contabila dar nu prea are rabdare sa mi explice(zice ca nu pricep)...:)
asa o fi,dar tre sa muncesc si eu undeva...am facultate de profil,nu s chiar pe de rost..dar mi se par toate cam incalcite...de aceea indraznesc sa va rog sa mi spuneti ce trebuie sa stie in primul rand ,un contabil de primarie :
1 salarii cum se intocmesc,prin ce document se scot bani din banca...etc
2..daca intreaba dom`primar ce bani mai am de cheltuit,sa stiu la orice ora din zi
3.sa stiu sa fac inregistrarile contabile care se impun...
4 intocmirea decl la cas,cass,somaj,cele fiscale ,,daca trebuie..
5 aici astept si va rog sa mi spuneti d voastra dragi colegi..mentioneza astea treb sa le stiu din start,ptr a nu cadea de ..(nu mai rostesc termenul)
VA MULTUMESC ANTICIPAT SI..sa nu radeti de un om necajit..



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 06 April 2009 - 07:42 PM

Daca ai studii economice putintica conta ar fi trebuit sa faci.Si cel mai bine daca folosesti netul intra pe site-l ASE la biblioteca digitala, alege bazele contabilitatii si contabilitatea publica.
Ca bibliografie pentru institutii publice: OMFP 1917/2005 actualizat, OMFP 1792/2002;vezi ca nu e simplu deloc si raspunzi pentru ce faci;cat despre banii din casierie nu iti face iluzii pentru ca functia de contabil este incompatibila cu cea de casier, lucru specificat chiar in regulamentul de organizare a casieriei.




#3 rodian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 April 2009 - 09:52 PM

Multumesc pentru raspuns,BIBI.Sanatate multa si stres cat ma putin...citind postarile de pe acest forum...si am citit vreo cateva...am inteles ca e o profesiune care implica mult stres...vorba ceea..de nevoie mananci si cas gol...sau..la vreme de seceta e buna si ploaia cu bolovani..

Am observat ca aici oamenii se ajuta intre ei,si acesta e un lucru foarte bun...pe viitor,sper o sa mai deranjez cu cate o nelamurire,pana ma rodez putin..inca o data multumesc,si sanatate maxima tuturor membrilor si administratorilor !



#4 rodica 41

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2009 - 09:09 PM

Vezi postarearodian, la Apr 6 2009, 02:09 PM, a spus:

Buna ziua,stimati colegi si colege am o rugaminte la voi si anume,vreau sa ma angajez ca si contabil la o primarie de comuna,..nu am experianta...mentionez ca sotia e contabila dar nu prea are rabdare sa mi explice(zice ca nu pricep)...:)
..
dar ce ar trebui sa-ti explice ? la facultate ce ai invatat?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 June 2009 - 10:21 AM




#5 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 09 April 2009 - 09:29 PM

nu fiti rautaciosi .
cine a iesit de pe bancile scolii invatat ? doar cei care lucrau in domeniu ...


in primul rand va trebui sa ai un program pt salarii, pt conta ... acestea te va ajuta foarte mult :) , va fi mai dificil putin sa invatati sa-l utilizati . Aveti un atu , sotia ! va va fi de un mare folos , dupa ce va veti bate de anumite probleme o ve-ti intelege mai usor ceea ce va explica .

Nu trebuie sa va speriati , parerea mea ...

eu zic sa aveti multa bafta , si sa ocupati acel post , apoi va veti descurca cu siguranta .
se gasesc persoane binevoitoare daca nu in dreapta veti gasi in statnga si tot asa , cu totii au invatat din mers .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 04:42 AM




#6 nigal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 29 May 2009 - 12:36 PM

Trebuie sa gasesti pe cineva din birou care sa te sprijine, nu vi din facultate invatat, cere ajutorul in compartimentul tau, ai nevoie de un mentor.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 June 2009 - 10:22 AM




#7 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 30 May 2009 - 09:59 AM

Era bine sa faci un pic de practica pe langa un contabil sau expert,la o firma de conta,voluntar,numai sa ai acces la documente si la un program de conta sa poti vedea practic ce inseamna,asa e ff greu.Dar totusi sotia daca e contabil,trebuie sa te ajute,daca nici sotia nu te sprijina in cariera,atunci ce sa mai zic



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 30 May 2009 - 12:30 PM

Ia cartea langa tine si vezi inregistrarile din urma, asa vei invata practic. Compari felul in care s-a tinut evidenta contabila inainte cu teoria dar vezi ca din 2007 si la primarii contabilitatea se tine in partida dubla nu pe registre de partizi, si cand ajungi la spete concrete pe care nu le poti rezolva, mai intrebi.
Dar inca o data, IA CARTEA LANGA TINE SI COMPARA.



#9 robert_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 01 June 2009 - 11:16 AM

cred ca o sa te ajute si MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI, PARTEA I, Nr. 1186 bis/29.12.2005
mie imi este de mare ajutor! daca vrei pot sa ti-l timit, si eu l-am primit aici pe forum!
bafta!



#10 adita1973

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 August 2009 - 08:19 PM

Vezi postarearobert_p, la Jun 1 2009, 12:16 PM, a spus:

cred ca o sa te ajute si MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI, PARTEA I, Nr. 1186 bis/29.12.2005
mie imi este de mare ajutor! daca vrei pot sa ti-l timit, si eu l-am primit aici pe forum!
bafta!
cum as putea sa intru si eu in posesia acestui MO? In format electronic binenteles. Adresa de e-mail apopeiadrian@yahoo.com. Multumesc mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL