Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura fiscala


3 replies to this topic

#1 alsuciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 April 2009 - 10:09 AM

De curand mi-am infiintat un srl si as vrea sa ma ajutati daca se poate cu urmatoarele:

1. seria si nr de pe facturile fiscale si chitante trebuie sa le iau de undeva , le inregistrez eu la vreo autoritate , sau pur si simplu fac comanda de fact. si chitante la o tipografie si le dau lor toate datele firmei si se ocupa deja acestia de aceasta problema?cum se procedeaza ?
2.codul Iban de pe factura fiscala e de faptul contul care reprezinta capitalul social ? sau trebuie sa imi fac alt cont ?

Sper sa ma ajutati cu aceste probleme ! Va multumesc !



#2 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 11 April 2009 - 07:00 PM

-ai doua variante pt. numerotarea fact. si chit.
1. dai o decizie ca se vor utiliza form cu regim special incepandcu data de cu seria... , nr...., si le poti cumpara nenumerotate sau le listezi tu dintr-un program (sunt o multime pe net)
sau nu te mai complici si:
2. faci comanda la o unitate specializata
in legatura cu CONTUL IBAN trebuie sa deschizi un cont curent in care virezi cap social
bafta multa si succes! ( ai avut curaj sa incepi ceva pe timp de criza)




#3 alsuciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 April 2009 - 07:16 PM

In primul rand iti multumesc pt raspuns ! Sunt student in ultimul an si am zis sa beneficiez de reducere cat inca mai sunt student.am apelat la o firma de consultanta care in cateva zile "m-a rezolvat" ca sa zic asa, in sensul ca ei m-au ajutat cu toate actele ! eu am de la ei o chitanta de depunere numerar 200 ron reprezentand actiuni,depunere capital (asta scrie pe chitanta ) de la banca transilvania ! la contul acesta banuiesc ca te-ai referit ? pentru ca daca e asa imi ramane doar sa merg cu chitanta respectiva la banca si sa-mi aflu contul IBAN ! iti multumesc pt raspuns si daca se poate sa ma lamuresti si in aceasta privinta , in cazul in care ma insel sau nu!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 April 2009 - 11:56 AM




#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 April 2009 - 10:39 PM

Daca ai primit certificatul de inregistrare de la Reg.Comertului, te duci cu el la banca,eventual si cu actul constitutiv si incheierea judecatoreasca. Depunerea de capital social se consemneaza intr-un cont "de aseptare",care nu este cont curent,de aceea vei completa formularele necesare la banca,pentru deschiderea unui cont curent. Sa ai si stampila cu tine,pentru ca va trebui sa completezi si un document cu specimenul de semnatura si de stampila care vor fi utilizate pe ordinele de plata,in relatia cu banca. Abia dupa aceea ti se va deschide contul curent( codul IBAN),pe care-l vei primi pe loc si pe care trebuie sa-l treci in facturile fiscale. Mult succesc si ia-ti un contabil






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL