Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Persoanele Fizice Autorizate intra la impozitul forfetar ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Persoanele Fizice Autorizate intra la impozitul forfetar ?


8 replies to this topic

#1 Guest_radubalanpro_*

  • Guests

Postat 12 April 2009 - 07:54 AM

As vrea sa stiu daca si PFA vor intra la acest sistem de impozit, nu se intelege nimic clar. Ba se vorbeste de "firme", ba de "microintreprinderi", ba de I.M.M.-uri. Dar nu e clara treaba, cel putin pentru mine. Intra sau nu si PF-urile ?



#2 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 12 April 2009 - 07:58 PM

PFA-ul nu intra la impozitul forfetar.




#3 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 22 April 2009 - 11:06 AM

deocamdata ....



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 April 2009 - 11:32 AM

PFA sunt vizate si ele in OUG dar nu la impozitul forfetar ci la deductibilitatea limitata a cheltuielilor cu autoturismele si cu combustibilii, in sensul restrangerii acestor cheltuieli (si a TVA) pentru autoturismele care nu sunt folosite in scop comercial dovedit.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 fanaoprica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 April 2009 - 03:16 PM

Daca sunt platitor impozit pe venit micro intreprindere, intru la plata impozitului forfetat?



#6 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 April 2009 - 03:50 PM

Vezi postareafanaoprica, la Apr 23 2009, 03:16 PM, a spus:

:smile: DA!!!! :sad:



#7 fanaoprica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 April 2009 - 04:01 PM

mersi fain!



#8 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 02:08 PM

am citit o stire cum ca un oficial anaf a precizat ca PFA-urile nu sunt deloc in vizor pt impozitul forfetar. Uitati stirea: Click pentru stire



#9 rbogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 May 2009 - 02:26 PM

Vezi postareanopris, la Apr 22 2009, 12:32 PM, a spus:

PFA sunt vizate si ele in OUG dar nu la impozitul forfetar ci la deductibilitatea limitata a cheltuielilor cu autoturismele si cu combustibilii, in sensul restrangerii acestor cheltuieli (si a TVA) pentru autoturismele care nu sunt folosite in scop comercial dovedit.

Poti sa detaliezi putin, te rog? Ce inseamna restrangerea? Daca eu vreau sa imi iau acum o masina in leasing, pe PFA, pentru activitate (am contract care prevede ca trebuie sa ma deplasez la diferiti) nu pot sa deduc TVA sau cheltuieli cu benzina?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL