Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
corelatii 711,701,345,348 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

corelatii 711,701,345,348

8 replies to this topic

#1 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 13 April 2009 - 04:24 PM

am o firma de face productie si am tot citit pe forum despre corelatii intre cele 4 conturi si nu gasesc ......eu consider ca ar tb sa fie o cheie de control pt cele patru conturi...spre ex eu m-am gandit ca 711-701=345-348 dar din pacate in contab la mine nu imi da aceasta corelatie...imi ramane o diferenta mai mica avand aproximativ aceeasi valoare ca si rulajul ct 348...stie cineva vreo corelatie sau alta formula de control???? va rog mult ajutati-ma



#2 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 14 April 2009 - 09:16 AM

Daca conturile pomenite au fost utilizate corect, astfel ca rulajele lor sa fie in directa functionalitate cu capacitatea informativa a RULAJELOR LOR, atunci corelatiile decurg din analiza FUNCTIONARII CONTURILOR!
% = 711 Crestere de stocuri la PRODUCTIA FINITA DECONTATA LA COST EFECTIV
345 Crestere de stocuri la PRODUCTIA FINITA DECONTATA evaluata in PRET NORMAT
348 Diferenta valorica dintre COSTURILE EFECTIVE de realizare a PRODUCTIEI FINITE DECONTATA IN PRET NORMAT si
cheltuielile de realizare
711 = %
345 PRODUSE FINITE FACTURATE evaluate in pret NORMAT
348 Cota medie a DIFERENTEI VALORICE DINTRE C/V in PRET NORMAT si COSTURILE EFECTIVE DE REALIZARE
Inchiderea contului 711 - VARIATIA STOCURILOR
se va face OBLIGATORIU CU NEGRU ori ROSU, dupa caz numai prin articolul

711 = 121

La valorificare STOCURILOR se inregistreaza

4111 = %
701 PRODUSE FINITE in pretul de livrare contractual ori negociat
4427 (daca este cazul)

Dupa cum se observa categoriile de pret pe rulajele conturilor sunt diferite, astfel ca numai in anumite situatii specifice se vor regasi corelatii, si anume atunci, si numai atunci când PRETUL NORMAT este acelasi cu PRETUL DE FACTURARE ori cind PRETUL NORMAT este baza de calcul a FACTURII, iar diferentele negociate apar ca DISCONTURI.

Verificarea unor corelatii TREBUIE SA AIBA UN SCOP!

Care este SCOPUL?

Ce se doreste a fi verificat?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 May 2009 - 02:48 PM




#3 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 14 April 2009 - 08:01 PM

Contul 711 variatia stocurilor reprezinta modul de stocare sau destocare a produselor obtinute, la costul efectiv (pentru ca si daca se utilizeaza pretul prestabilit, acesta se corecteaza cu diferenta de pret) si corelatia este urmatoarea: sold initial 345+346+331 - sold final 345+331+348 = diferenta intre soldurile lunare ale contului 711creditoare - cele debitoare. Aceste solduri se trec si in contul de profit si pierdere si daca suma este pozitiva inseamna ca avem o stocare si invers , vom avea o destocare. In situatia cand avem solduri debitoare lunare, acestea sunt considerate ca si cheltuieli, si se inchid prin debitul contului 121. Daca sunt creditoare atunci sunt venituri.
Numai in aceasta situatie avem corelatii si numai intre cele de mai sus pentru ca , contul 701 nu are legatura cu costul efectiv ci cu pretul de vanzare.



#4 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 15 April 2009 - 10:04 AM

am cerut aceste corelatii pt ca am observat ca diferenta dintre rulajele conturilor 701 si 711 este foarte mica,adik cateva sute de lei,desi am o diferenta de pret destul de mare in ct.348, nu stiu poate gresesc undeva la inregistrarile contabile sau la calcul.pretul de vanzare este diferit de costul productiei dar contul 711 este mai mare cu aprox.300 de lei decat 701 iar stocul la 345 este de 1420....deci diferenta dintre cele 2 conturi nu ar tb sa fie soldul de la 345?ma gandesc eu.....are cineva un program ceva de calcul al costului productiei sau ceva care sa ma ajute ca nimeni nu stie sa ma lamureasca...eu am ceva in excell dar nu stiu daca e bun...multumesc pt raspunsuri si sper sa ma ajutati si sa nu va suparati pe mine dar nu am mai lucrat in productie....am preluat firma de 2 luni si am lucrat asa cum lucra si contabila anterioara...multumesc si scuze inca o data.va doresc sarbatori fericite!



#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 April 2009 - 04:00 PM

Nu exista nici o corelatie intre contul 711 si contul 701, pentru ca in 711 se inregistreaza costul productiei obtinute pe credit (pentru ai cheltuieli si in contul 711 inregistrezi contraponderea acestora) si descarcarea de gestiune a produselor finite se face tot prin 711 ca si cheltuiala cu acestea. In momentul cand se vand produsele finite se inregistreaza venitul din vanzare prin 701.
Asa cum ti-am explicat si in raspunsul meu anterior contul 711 se inchide 711 = 121 daca avem stocare in luna respectiva ( adica produsele finite realizate in luna nu sunt vandute in totalitate) si 121 = 711 daca avem destocare (sau vandut produse finite si din stocul din luna precedenta).
Iti dau un exemplu;
se inregistreaza chelt.in luna cu salariile, materiile prime, si alte cheltuieli ce se repartizeaza in mod rational pe costul produselor finite de 500 lei, total cheltuieli in luna prin clasa 6 sunt de 900 lei si am obtinut produse finite . Stocul din luna precedenta la produse fnite este de 200 lei. Se vand produse finite la cost efectiv de 600 lei la un pret de 700lei.
Inreg. produsele finite la cost efectiv (500 lei) 345 =711 500 lei
s-au daca folosesti pret prestabilit sa zicem ca produsele au pretul prestabilit de 600 lei atunci : 345 = 711 600 si 348 =711 - 100
descarcarea de gestiune a produselor vandute cost efectiv 711 345 600 lei sau prestabilit 711 = 345 si 348 600,
soldul contului 711 este debitor 100 si il inchizi 121 = 711 100 lei
Vanzarea produselor finite 411 = 701 700 lei pret vanzare la care adaugi TVA daca esti platitor de TVA.
Tot exemplu de mai sus dar vanzarea de produse finite este de 400 lei cost efectiv si la un pret de vanzare de 600 lei, descarcarea de gestiune este urmoatoarea : la cost efectiv 711 =345 400 lei sau 711= 345 si 348 ( descarcarea lui 348 se face ca si la 378 prin calcularea coeficientului K numai ca 348 poate sa prezinte sold debitor in rosu daca diferenta este favorabila sau in negru daca este nefavorabila)
Inchiderea 711 se face 121 = 711 100 lei , iar vanzarea produsleo finite 411 = 701 600 lei.
Deci nici o corelatie intre 701 si 711 ci numai intre soldurile inainte de inchidere a lui 711 si diferentele intre soldurile conturilor 345, 331, 348.



#6 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 16 April 2009 - 10:52 AM

multumesc mult pt raspuns ...acum am inteles.credeam ca trebuie sa existe o corelatie si eram un pic speriata ca am gresit cu ceva.multumesc inca o data pt raspunsuri la toti si imi cer scuze daca v-am zapacit....sa aveti sarbatori cat mai fericite.



#7 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 October 2009 - 06:45 PM

Buna seara,


Am urmatoarea problema: productie tigle -am avut in stoc anumite produse care faptic nu mai existau (dar soldul valoric la stocuri era egal cu soldul din balanta) Pentru a scapa de acest stoc inexistent am facut un bon de consum si am selectat produsele, am contat bonul si cand vad pe balanta mi-a facut articolul : 371= 401 x lei , nu inteleg de ce a ajuns in furnizor suma respectiva, unde am gresit, sau poate nu am articolul contabil generat corect??
Normal daca il dau in consum il vad sa mearga pe o cheltuieala, nicidecum pe un cont de furnizor.
Cine poate sa ma ajute la acest aspect?? Multumesc mult



#8 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 24 October 2009 - 09:53 PM

Vezi postareapav, la Oct 23 2009, 07:45 PM, a spus:

Buna seara,


Am urmatoarea problema: productie tigle -am avut in stoc anumite produse care faptic nu mai existau (dar soldul valoric la stocuri era egal cu soldul din balanta) Pentru a scapa de acest stoc inexistent am facut un bon de consum si am selectat produsele, am contat bonul si cand vad pe balanta mi-a facut articolul : 371= 401 x lei , nu inteleg de ce a ajuns in furnizor suma respectiva, unde am gresit, sau poate nu am articolul contabil generat corect??
Normal daca il dau in consum il vad sa mearga pe o cheltuieala, nicidecum pe un cont de furnizor.
Cine poate sa ma ajute la acest aspect?? Multumesc mult
Programul cu care lucrezi genereaza automat ARTICOLE CONTABILE in functie de parametrizarea documentului. Undeva s-a strecurat o greseala de parametrizare, astfel ca documentul in cauza nu va fi listat corect in jurnalul de consumuri.
Daca firma are activitate de productie si chestiunea stocurilor e legata de matariale consumabile (mat.roime, auxiliare, indirecte) articolul contabil e corect
6xx = 3xx : c/v bunurilor (cantit x PU)



#9 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2009 - 11:21 AM

[quote name='MirceaSCALAT' date='Oct 24 2009, 10:53 PM' post='212792']
[quote name='pav' post='212755' date='Oct 23 2009, 07:45 PM']Buna seara,


va multumesc pentru confirmare, cu siguranta programul ( x ) este varza, nu numai aici ci si la salarii, mi-a facut mari probleme.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL