Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing


161 replies to this topic

#161 soldoveanul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 January 2012 - 07:57 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 16 February 2010 - 08:05 PM, a spus:

nu este o cheltuiala directa; se inreg in 2133, ca pret achizitie-valoare masina si se amortizeaza pe perioada de amortizare ramasa.
Cu diferentele de curs vbalutar e alta poveste; le inreg ca si chelt /venit si vezi daca sunt deductibile in functie de gradul de indatorare (cod fiscal parca art.21)

Pentru un PFA care este modalitatea de inregistrare a acestui TVA nedeductibil? Adaugam valoarea TVA-ului la valoarea masinii ramase de amortizat, si amotizam valoare in perioada de amortizare ramasa (18 luni pentru in cazul meu)? mentionez ca valoarea acestui tva este destul de mare, peste 2000 lei.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de soldoveanul: 17 January 2012 - 07:58 PM




#162 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 22 January 2012 - 05:40 PM

Am si eu o dilema, poate a mai intalnit-o careva:
am un contract de leasing semnat in 30.07.2010., pe o perioada de 12 luni.Facturarea primei rate incepe din 05.08.2010 si continua asa timp de 12 rate, ultima rata fiind facturata in 05.07.2011,iar in 20.07.2011 se factureaza valoare reziduala.
Si-acum vine intrebarea daca TVA-ul aferent ratelor este deductibil sau nu?
Iar dilema reiese din acea prevedere care spune ca daca transferul de proprietate se efectueaza inainte de derularea a 12 luni consecutive de la inceperera contractului, atunci nu se mai considera leasing ,ci contract cu plata in rate.
Teoretic, cum valoarea reziduala este facturata in 20.07.2011, nu am 12 luni consective, acestea implinindu-se in 30.07.2011.
Dar totusi, am 12 rate+o valoare reziduala.Daca nu ar fi legal, cred ca nici firmele de leasing nu ar fi in regula cu contractele acestea pe 12 luni.
S-a mai lovit careva de acest aspect?
Multumesc







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL