Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing


161 replies to this topic

#1 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 15 April 2009 - 11:03 AM

La art.32, pct.10 din OUG 34/2009 se prevede interzicerea dreptului de deducere a TVA aferenta achizitiilor de vehicule cu o greutate maxima autorizata sub 3500 kg. cu unele exceptii printre care :
“c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational.”

Din aceasta prevedere rezulta faptul ca exceptia se aplica firmelor de leasing care achizitioneaza acele autovehicule specificate mai sus pentru transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing, firme (de leasing) care isi pot deduce TVA aferenta achizitiei acestor autovehicule, dar nu si utilizatorului din cadrul contractului de leasing, care cumpara aceste autovehicule de la firma de leasing.
O prevedere care lasa loc la interpretari, ca multe altele de altfel. Datorita impactului destul de mare al acestei prevederi, in cazul in care, asa cum se intelege la prima vedere, firma de leasing isi poate deduce TVA-ul, dar utilizatorul nu, va supun dezbaterii acest subiect. Cum interpretati prevederea respectiva ?



#2 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 15 April 2009 - 11:28 AM

eu interperetez exact ca si tine

traim intr-o lume confuza



#3 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 15 April 2009 - 03:26 PM

Aceasta prevedere se poate ocoli foarte usor.
Se mai infiinteaza o firma pe care se transfera masinile si aceasta firma va factura chirie catre cealalta firma. Astfel devine deductibil TVA-ul la achizitie, iar chiria este venit la o firma si cheltuiala la cealalta, ambele firme avand actionari comuni.
Intrebarea cea mai importanta este: se aplica prevederile acestei ordonante si facturilor cu ratele la un leasing contractat inainte de 1 mai?



#4 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 04:17 PM

:sad: imi place ideea !
Cred ca, din pacate, incepand cu 01 mai se aplica la toate facturile de leasing, indiferent cand a fost incheiat leasingul.

Evident, doar pt auto care nu indeplinesc macar una din conditiile pct.a)-d)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 04:35 PM




#5 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 07:30 PM

Vezi postareaflo8200, la Apr 15 2009, 03:26 PM, a spus:

Aceasta prevedere se poate ocoli foarte usor.
Se mai infiinteaza o firma pe care se transfera masinile si aceasta firma va factura chirie catre cealalta firma. Astfel devine deductibil TVA-ul la achizitie, iar chiria este venit la o firma si cheltuiala la cealalta, ambele firme avand actionari comuni.
Intrebarea cea mai importanta este: se aplica prevederile acestei ordonante si facturilor cu ratele la un leasing contractat inainte de 1 mai?


Poti sa detaliezi, te rog.

Din articolul respectiv eu am inteles ca daca auto respectiv este folosit exclusiv pentru transport persoane si este mic (sub 3500 kg) si are scaune putine (max. 9) atunci nu i se deduce tva aferent achizitiei si combustibilului.

Daca este "mic " si faci bani cu el , atunci ai deductibilitate la TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 April 2009 - 08:59 AM




#6 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 April 2009 - 07:45 PM

Pentru ca sa inchiriezi masini , trebuie sa ai si cod Caen corespunzator acestei activitati , si mai platesti niste impozit minim obligatoriu si pentru alta firma...



#7 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 16 April 2009 - 09:15 AM

Infiintarea altei firme, schimbarea obiectului de activitate al firmei initiale, etc., implica destule costuri suplimentare, care vor depasi cu usurinta valoarea TVA din factura de leasing, deci nu numai ca nu se va castiga nimic, ba chiar se vor pierde niste bani.
Exista totusi niste “chichite” de care ne-am putea agata, cum ar fi :
- tinerea obligatorie a unor foi de parcurs pentru autovehiculele respective (aferente leasing-ului) din care sa rezulte ca acestea sunt folosite pentru “transportul personalului la si de la locul de desfasurare a activitatii”, fapt ce constituie una din exceptiile admise de ordonanta (adica se poate deduce TVA).
- In ordonanta se specifica faptul ca "prin achizitie de vehicule se intelege cumpararea unui vehicul din Romania, importul sau achizitia intracomunitara a vehiculului". In cazul contractului de leasing financiar utilizatorul isi exprima optiunea de a cumpara autovehiculul la expirarea contractului. Practic, bunul este cumparat la sfarsitul leasing-ului, si abia atunci TVA aferent valorii reziduale facturata odata cu transmiterea dreptului de proprietate (vanzarea efectiva) ar fi nedeductibil pentru utilizatorul ce devine cumparator.

Bineinteles toate aceste lucruri sunt interpretabile, in lipsa unor prevederi clare ale legii. Asteptam si alte pareri !



#8 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 April 2009 - 11:17 AM

in cazul lesingurilor existente anterior datei 01.05.2009 sa va deduce TVA -ul?



#9 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 16 April 2009 - 11:55 AM

La o masina intrata prin leasing financiar, eu cred ca achizitia este momentul intrarii in patrimoniu. In concluzie, nu ar trebui sa fie supusa prevederilor acestei ordonante, deci poate merge dedus TVA-ul din facturile de leasing.



#10 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 16 April 2009 - 12:01 PM

Nu exista vreo prevedere legata de contractele de leasing incheiate anterior datei de 01.05.2009. Deci daca TVA aferent contractelor de leasing pentru autovehicule nu se deduce (ceea ce este dupa parerea mea interpretabil) atunci nu conteaza data incheierii contractului, prevederea se aplica pentru toate contractele in curs de desfasurare, conform ordonantei.



#11 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 April 2009 - 01:10 PM

art.145'
(3) prevederile alin.(1) si (2) nu se aplica pentru avansurile care au fost achitate inainte de 01.05.2009 pentru valoarea totala sau partiala a vehiculelor rutiere motorizate, daca livrarea acestora intervine dupa data de 01.05.2009 .

Dar daca si livrarea este inainte de 01.05.2009?



#12 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 17 April 2009 - 10:34 AM

Acest articol este doar pentru cei care au dat avans inainte de 1 mai si masina se livreaza dupa 1 mai.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 04:35 PM




#13 Claudiu Sasu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 April 2009 - 12:36 AM

Salut,
Intrebarea mea este cum se mai procedeaza la tva-ul la masinile importate de afara?
Adica cumperi o masina pe firma de la un autohaus din Germania,prezinti actele care arata ca esti platitor de TVA in Romania si platesti neamtului masina dar fara TVA.

Platesti TVA in Romania inainte si nu ai drept sa il deduci?
Platesti TVA in Romania la revanzare si tot nu ai drept sa il deduci?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Claudiu Sasu: 20 April 2009 - 12:41 AM




#14 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2009 - 12:58 PM

Vezi postareaflo8200, la Apr 16 2009, 12:55 PM, a spus:

La o masina intrata prin leasing financiar, eu cred ca achizitia este momentul intrarii in patrimoniu. In concluzie, nu ar trebui sa fie supusa prevederilor acestei ordonante, deci poate merge dedus TVA-ul din facturile de leasing.


Referitor la cele spuse de tine uite aici un articol:

http://www.standard.ro/articol_89491/la_ac...e_fi_dedus.html



#15 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 23 April 2009 - 10:57 AM

E interesant ce spune Biris in articolul de mai sus, dar nu cred ca acesta este spiritul ordonantei 34.



#16 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 23 April 2009 - 03:35 PM

Am recitit si acum imi este clar.
Singura exceptie este asupra avansului platit inainte de 1 mai daca livrarea intervine dupa 1 mai. Nu scrie ca daca ai platit avansul la leasing inainte de 1 mai, atunci se poate deduce TVA la toate ratele de leasing facturate dupa 1 mai.



#17 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2009 - 06:15 PM

Exact din fraza asta reiese ca dupa 01.05 TVA-ul nu mai este deductibil. N-ar avea nicio logica sa faca o precizare de acest gen daca cei care au contract inainte de 01.05 ar fi fost lasati sa-si deduca TVA-ul. Evident ca-mi doresc din tot sufletul sa n-am dreptate.
Sunt sintagme ciudate de genul : transport de personal la si de la locul de munca sau inchiriere catre alte persoane, care habar n-am daca insemna ca trebuie sa fie obiectul principal al activitatii unei firme, sau doar un CAEN ratacit prin contractul de societate. Daca transportul de personal ar insemna ca i-am dat unui sefisor o masina sa vina/plece la/de la serviciu, atunci chiar numai inteleg de ce au dat ordonanta, sau mai binezis nu mai e asa de spaima. Sau, sa inchiriezi din masini pe la alte firme partenere... dar daca-mi spun peste o luna ca se refereau la "rent a car" ? E greu sa-ti faci un plan cand nu e nimic clar si te astepti ca de fapt orice lege apare sa fie pline de viclesuguri ! Obositor! :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 06:40 PM




#18 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 24 April 2009 - 07:26 AM

Pentru transportul de personal la si de la locul activitiatii probabil ca trebuie dovedita cu foaie de parcurs. La noi in firma sunt doua masini care iau o parte din personal de acasa si o aduce la servici. La plecare la fel. Se mai fac cateva drumuri in timpul zilei, la banci sau al alte institutii, dar astea nu mai stiu daca se incadreaza.
Probabil ca trebuie sa ai un cod CAEN pentru inchiriere. Firmele a caror actionari se cunosc isi pot inchiria intre ele masinile ca sa deduca tot. Daca e chiar asa de simplu.
Problema la mine este ca masina este pe firma membra CECCAR si nu avem voie sa folosim decat un numar limitat de coduri CAEN.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 24 April 2009 - 07:28 AM




#19 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 25 April 2009 - 12:10 PM

Vezi postareaflo8200, la Apr 16 2009, 10:55 AM, a spus:

La o masina intrata prin leasing financiar, eu cred ca achizitia este momentul intrarii in patrimoniu. In concluzie, nu ar trebui sa fie supusa prevederilor acestei ordonante, deci poate merge dedus TVA-ul din facturile de leasing.
Asta ar fi o interpretare de bun simt, dar ce te faci cu cei de la fisc (au si ei asa ceva)? Pe de alta parte, in multe contracte de leasing financiar valoarea reziduala este inclusa in ratele lunare, practic deci utilizatorul cumpara respectivul autoturism si ar deduce integral TVA-ul, pe parcursul desfasurarii contractului. In acest caz s-ar produce o discriminare intre cel care cumpara un autoturism cu plata pe loc (fara a beneficia de deducerea TVA) si cel care cumpara acelasi autoturism in leasing si, conform interpretarii susmentionate, si-ar deduce TVA. Ca la noi la nimenea...



#20 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 28 April 2009 - 07:43 AM

Deducere TVA.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL