Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urgent - TVA prestari servicii la extern - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Urgent - TVA prestari servicii la extern


5 replies to this topic

#1 camaro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 April 2009 - 12:16 PM

Buna ziua,
Am nevoie de un raspuns urgent. Am o societate infiintata in 2009, care se va ocupa de gasirea unor clienti in Romania pentru instalatii de irigat din Italia. In acest scop am incheiat cu firma din Italia un contract pentru comisionul din vanzari. Am primit deja un comision in avans din Italia. Intrebarea este daca trebuie sa facturez? Daca da cu tva sau fara. Iar in alta ordine de idei.... daca nu reusesc sa gasesc clienti ce se intampla cu factura?
Va multumesc mult



#2 docnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 April 2009 - 09:14 AM

Ai primit comision_ trebuie sa facturezi. Daca ai codul de TVA valid al beneficiarului facturezi fara TVA (verifica aici:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/...ctedLanguage=RO
Daca nu reusesti sa gasesti sa gasesti clienti nu ai dreptul sa anulezi factura in baza careia ai primit bani in banca. O vei inregistra, va genera venit etc. Probabil ca partenerul va rezilia contractul daca nu gasesti clienti.
Succes

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 06:44 PM




#3 camaro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 April 2009 - 06:53 PM

multumesc mult

Astazi am intrebat la DGFP si ei spun ca factura cu tva daca locul prestatiei este in Romania si fara tva daca locul prestatiei este in afara. Nu m-am lamurit dar oricum iti multumesc mult si mai studiez .... daca mai afli noutati nu ezita sa mi le trimiti. O seara buna

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 06:45 PM




#4 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2009 - 11:17 PM

Sper sa te ajute,

Fisiere atasate





#5 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2009 - 11:12 PM

Iata un posibil raspuns primit de la Min. de Finante.

Have fun!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 28 April 2009 - 11:20 PM

Dan



#6 camaro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2009 - 11:07 AM

Vezi postareakatinca, la Apr 28 2009, 12:17 AM, a spus:

Sper sa te ajute,

Multumesc mult, chiar imi este de ajutor. Acum ma gandesc ca as putea modifica contractul cu italienii si pentru suma incasata ca avans la comision sa inchei un contract de imprumut. Macar sa facturez comisionul chiar cand vand ceva din instalatii.

Vezi postareaDan I., la Apr 29 2009, 12:12 AM, a spus:

Iata un posibil raspuns primit de la Min. de Finante.

Have fun!

Nici ca ma gandeam sa primesc atat ajutor. Multumesc mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL