Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Credit bancar termen lung - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Credit bancar termen lung

9 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 23 May 2008 - 10:05 AM

mai am o nelamurire la alta firma..alt caz!
are imprumut in euro
administratorul lucreaza in strainatate ...are pe cineva care se ocupa de firma si trimte bani pt credit.Persoana care se ocupa se duce si depune direct euro in cont ca sa-si achite rata.
M-am gandit sa folosesc 455 ca depune asociatul dar contabilizand in lei,trebuie sa tin cont de cursul valutar la data platii?La sfarsitul anului fac reevaluare si apare diferenta de curs valutar de-abia atunci?
e contr pe termen lung..am uitat sa spun si deci folosesc si 162 si 168 ...nu?



te rooog....



#2 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 19 July 2008 - 10:36 PM

Am nevoie de ajutor.
Firma ia un credit in euro in luna iunie 2007, cu perioada de rambursare 10 ani.
Contabilul inregistreaza creditul in contul 167, apoi in fiecare luna toata suma platita, rata + dobanda, in contul 167. Nu este nimic inregistrat ca dobanda platita pana in luna aprilie 2008, cand am preluat eu.
Bineinteles ca nu s-a reevaluat la 31.12.2007.
Va rog sa ma ajutati, cum pot sa corectez situatia.




#3 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 30 July 2008 - 08:30 AM

Pentru perioada iulie-dec.2007 se inreg.dobanda achitata :117=5121 suma in negru
167=5121 suma in rosu
Pt.anul 2008 dob.achitata se inreg.in cont 666 si se corecteaza ct.167.
Urmeaza recalc.imp/profit la 31.12.2007,rectificative decl.100/sept. si dec.2007,rectific.decl.101.
Succes.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 12:22 PM




#4 ADELAYDEE

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 February 2009 - 08:38 PM

am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva
am o firma comert cu amanuntul care a facut un credit in lei in 2007 si unul in 2008. eu tin evidenta din 2008 si creditul acela din 2007 nu este inregistrat in contabilitate as vrea sa il inregistrez in 2008 ca sa imi apara in bilant si in balanta pt ca la firma respectiva vrea sa contracteze un nou credit iar cei de la banca mi-au zis ca nu am evidentiat in balanta creditul din 2007. daca putei sa imi raspundeti cum as putea inregistra acest credit.



#5 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2009 - 09:13 AM

verifici cum s-a inregistrat intrarea banilor de la banca
si faci o nota de storno, de ex:
daca banii sunt trecuti direct pe furnizor sau unde ai avut nevoie de ei, stornezi acea nota si
treci intai banii in contul 162..etc, de unde faci apoi plata
daca ai credit in valuta, sunt de pus si diferentele de curs valutar
iar la restituirea lunara, pui 162=5121, eventual si cu diferenta de curs.



#6 esthera

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 March 2009 - 10:38 AM

buna...am si eu o intrebare...pe ce cont pot inregistra ratele lunare de la un credit bancar pe termen lung? sunt incepatoare...nu prea am habar.multumesc anticipat!



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 March 2009 - 12:07 PM

Creditele bancare pe termen lung se inreg.prin ct.1621, nu ai precizat daca este in lei sau valuta, simplist , pt.un credit in lei, inreg.sunt :
5121=1621 obtinerea (angajarea)creditului prin virarea lui in contul bancar
1621=5121 rambursarea creditului
666=5121 ch.cu dobanda
La creditele in valuta intervin diferentele de curs valutar.
Sfat, pe care sper sa nu mi-l iei in nume de rau : este obligatoriu daca vrei sa tii evidenta contabila sa ai un manual de contabilitate si sa citesti /inveti cat mai mult, orientativ primesti aici informatii, dar acestea nu iti vor ajunge daca nu stapanesti notiuni elementare de inregistrare pe care le gasesti si in planul de conturi.
:frusty:

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 12 March 2009 - 12:08 PM

Dana




#8 esthera

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 March 2009 - 09:35 AM

ms mult dana...nu tin evidenta contabila intru totul...deocamdata abia am terminat liceul si sunt angajata ca operator facturare...dar vreau sa invat tot mai mult



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 March 2009 - 10:16 AM

Cu placere si ma bucur ca iti doresti sa acumulezi cat mai multe cunostinte.
:frusty:

Dana




#10 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2011 - 12:15 PM

Vezi postareaDana42, la 12 March 2009 - 12:07 PM, a spus:

Creditele bancare pe termen lung se inreg.prin ct.1621, nu ai precizat daca este in lei sau valuta, simplist , pt.un credit in lei, inreg.sunt :
5121=1621 obtinerea (angajarea)creditului prin virarea lui in contul bancar
1621=5121 rambursarea creditului
666=5121 ch.cu dobanda
La creditele in valuta intervin diferentele de curs valutar.
Sfat, pe care sper sa nu mi-l iei in nume de rau : este obligatoriu daca vrei sa tii evidenta contabila sa ai un manual de contabilitate si sa citesti /inveti cat mai mult, orientativ primesti aici informatii, dar acestea nu iti vor ajunge daca nu stapanesti notiuni elementare de inregistrare pe care le gasesti si in planul de conturi.
:frusty:

Intrebare:
Daca un ONG (asa e specificul) acorda un imprumut in valuta, cu scadenta la 3 luni,cum e corect sa se inregistreze dobanda aferenta
LUNAR, sau LA 3 LUNI conform contractului?

multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL