Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce vechime trebuia sa aiba.. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ce vechime trebuia sa aiba..

2 replies to this topic

#1 rodian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 April 2009 - 02:37 PM

Buna ziua
Am o rugaminte si eu,daca vrea sa mi spuna cineva ce vechime trebuie sa aiba o persoana care vrea sa se angajeze contabil la primarie,avand studii superioare de profil.
Cei de acolo mi au zis ca trebuie sa am 5 ani,iar eu nu am decat un an si jumatate.Au specificat ca aceasta vechime imi este necesara ptr a mi se putea acorda semnatura in banca si pt a putea pune viza ce cfp.Dar eu,stiu sigur ca ptr viza cfp,este necesara doar persoanelor cu studii medii aceasta vechime,cei cu studii superioare avand dreptul de a pune aceasta viza,respectiva semnatura,care este ultima,deci implicit are dreptul sa aiba si semnatura in banca...parerea mea umila...
Si mai e ceva...Va rog sa mi spuna cineva...Postul se scoate la concurs.Ar putea fi scos la concurs pe post de functionar public?DE AICI ar putea rezida necesarul de vechime la care se refera dansii?DAR un functionar public nu poate sa puna viza cfp,una la mana.Si alta e ca nu ar putea fi decat de asistent,iar ptr aceasta nu e necesar o vechime mai mare de un an.
Cu respect si consideratie,Rodian.



Fac o completare la topicul de mai sus si mentionez ca postul de contabil (funct.public...nici nu stiu) este pt studii medii si salariu mediu pe economie.



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 24 April 2009 - 08:18 AM

Problema pe care tu o abordezi este putin complicata. Potrivit statutului functionarului public, vechimea de 5 ani este aferenta postului de referent principal (indiferent de nivelul studiilor). Vechimea necesara angajarii se determina in functie de felul postului existent in statul de functii la data scoaterii acestuia la concurs.
Referitor la viza de control financiar preventiv, as preciza, ca potrivit Ordinului Ministrului Finantelor Publice nr. 522/2003, anexa 8, cap.2, lit 3:
"Pot fi numite, in vederea exercitárii controlului financiar preventiv propriu, persoanele care sunt angajate ale entitatii publice sau, dupá caz, au capacitatea legala de a incheia un contract pentru indeplinirea acestei atributii si care indeplinesc cumulativ urmátoarele conditii:
a) au numai cetátenie romana si domiciliul in Romània;
b) cunosc limba romana, scris çi vorbit;
c) au capacitate deplina de exercitiu;
d) au o stare de sánátate corespunzátoare, atestata pe baza de examen medical de specialitate;
e) au studii superioare economice sau juridice. Prin exceptie, cànd nu exista persoane cu pregátire superioará care sa indeplineascá prezentele conditii, pot fi numite pentru exercitarea controlului financiar preventiv propriu si persoane cu studii medii de specialitate economicá;
f) au o vechime efectivá in domeniul finantelor publice de minimum 3 ani, in cazul institutiilor publice, si de minimum 3 ani in domeniul financiar−contabil, in cazul celorlalte entittéi publice;
g) nu au fost condamnate pentru sávàrsirea unei infracéiuni care le−ar face incompatibile cu exercitarea acestei activitáti;
h) prezintá minimum doua scrisori de recomandare.
Persoanele care exercita controlul financiar preventiv propriu sunt, de regula, numite din cadrul compartimentului financiar−contabil, putànd insá face parte si din alte compartimente de specialitate; persoanele respective trebuie sa fie altele decàt cele care efectueazá operatiunea supusá vizei."
Functionarul public poate sa exercite controlul financiar preventiv.




#3 rodian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 April 2009 - 09:35 AM

Multumesc mult.Ovidiu Adrian.Intre timp am aflat ca postul va fi scos la concurs ptr referent clasa 3,unde cred ca m as putea incadra,evident cu un salariu mai mic.
Sanatate multa si succes in activitate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL