Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie notebook pe pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie notebook pe pfa


16 replies to this topic

#1 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 25 April 2009 - 05:54 PM

salut all,

am si eu o noua nelamurire - vreau sa-mi achizitionez un notebook ptr. a-mi usura legatura cu clientii cand sunt plecat din tara. un notebook decent depaseste suma de 1799 roni cat este cheltuiala maxima permisa fara a fi nevoie de amortizarea acelei cheltuieli. vreau sa va intreb daca mai este posibil ca eu sa cumpar acel notebook nu pe pfa ci eu personal iar apoi eventual sa-l "vand" (cum am facut de altfel cu calculatorul actual) catre pfa meu, dar la un pret care sa nu necesite amortizare? vreau sa fac acest lucru din cauza ca notebook-ul pe care vreau sa-l cumpar costa 2000 roni, iar bataia de cap cu amortizarea cheltuielii respective pe 2-3 sau yo mai stiu cati ani ptr. 2 milioane diferenta de pret nu mi-o doresc! sau eventual nu cumpar notebook-ul de la mine, fac un contract de vanzare cumparare cu un prieten, si spun ca l-am cumparat de la el cu pretul de 1799 roni?

multam fain de ajutor

Aceasta postare a fost editata de sintax: 25 April 2009 - 05:56 PM




#2 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 26 April 2009 - 02:13 PM

La aprox. 2000RON TVA-ul este de 300, iar valoarea de achizitie, cea care conteaza, este 1700RON (deci sub 1799RON). Asa ca nu vor fi probleme... Asta bineinteles in cazul in care cifrele tale erau cu tot cu TVA....

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 26 April 2009 - 02:16 PM




#3 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 April 2009 - 01:01 AM

eu nu sunt platitor de tva inca, deci probabil pretul de achizitie inclusiv TVA adika 1800 roni trebuie trecut ca si cheltuiala?



#4 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 30 April 2009 - 11:24 AM

Pragul este de fix 1800. Daca valoarea e 1801 deja e mijloc fix.



#5 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 May 2009 - 03:05 AM

"Pragul este de fix 1800" - bun problema asta este lamurita. acum ptr. a 2-a intrebare: pot sa cumpar notebook-ul pe persoana fizica "normala" si apoi sa fac un contract de vanzare-cumparare intre mine persoana fizica "normala" si intre mine persoana fizica autorizata? in acest fel o sa-i pun pret de vanzare de 1799 roni si asa nu o sa mai fie nevoie sa-l bag la amortizare.

thx



#6 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2009 - 10:48 PM

Mie-mi miroase a evaziune fiscala.
Cauta un prieten cu firma/butic si roaga-l pe el sa cumpere laptop-ul si sa ti-l revanda dupa cateva luni cu un pret sub 1.800 RON.
In acest fel nimeni nu mai poate sa-ti caute nod in papura...

Have fun!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:17 AM

Dan



#7 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 03 May 2009 - 12:12 AM

Citeaza

Mie-mi miroase a evaziune fiscala
- cred ca in cazul asta sunt cel mai prost evazionist din lume :biggrin: cumpar personal din banii mei un lucru cu 2000 roni, si mi-l vand mie pe firma cu 1799 roni. dar ai dreptate - la cat de stramb gandesc astia de la fisc e posibil sa-mi faca o chestie de genul asta. multam fain ptr. raspuns si sfat



#8 cipry189

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 May 2009 - 10:27 PM

scuze ca intru si eu in topicul tau dar aceiasi problema ma intereseaza si pe mine, eu ma interesez pentru o cunostinta de un laptop, dar unul accepabil e 1900, acuma nu stiu unde se incadreaza platitor/neplatitor de tva, dar stiu ca atunci cand achizitioneaza ceva tot timpul plateste tva-ul la fel si la incasari, deci presupun ca e platitor de tva atunci :sad: si pretul de achizitie ar fi cel fara tva, sau am gresit si e neplatitor de tva?

Aceasta postare a fost editata de cipry189: 07 May 2009 - 10:29 PM




#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 10:47 PM

De ce nu-ti intrebi cunostinta prin viu grai daca este sau nu platitor / platitoare de TVA?!
Apoi e simplu, daca e, se ia drept valoare de achizitie a laptop-ului suma fara TVA, daca nu e, se considera intreaga suma (inclusiv TVA-ul).

Succes!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 May 2009 - 11:07 AM

Dan



#10 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 22 July 2009 - 07:45 AM

Eu am cumparat azi un laptop de 2300 ron (TVA inclus) direct pe PFA (neplatitor de TVA). Imi poate spune si mie cineva ce acte trebuie sa completez pentru a putea deduce cheltuiala asta? In RJIP se trece? Un print cu exemplu ar fi perfect.



#11 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 July 2009 - 08:50 AM

Peste 1800 e mijloc fix? Anul trecut am cumparat un laptop pt CMI cu 2499 ron si o contabila mi-a spus ca doar ce e peste 2500 e mijloc fix si astfel am amortizat in totalitate laptopul la achizitie. totusi, care e pragul pentru mijloace fixe?



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 July 2009 - 09:16 AM

HOTĂRÂRE nr. 105 din 31 ianuarie 2007
privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe
"ART. 1
(1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este de 1.800 lei.
................................................"

Dana




#13 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 23 July 2009 - 10:18 AM

Imi poate raspunde si mie nelamuririlor prezentate mai sus? Cum fac, ce suma trec, cum rezolv cu amortizarea laptopului? :lostit (13):



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 July 2009 - 12:08 PM

Il treci in registrul inventar cu valoarea de cumparare.
La cheltuielile PFA adaugi lunar amortizarea laptop-ului calculata simplu
valoare laptop : 36 luni pana cand se amortizeaza
Daca ai trecut integral pe cheltuiala in 2008, recalculeaza si refa declaratia de impunere finala.



#15 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 24 July 2009 - 08:58 AM

Multumesc pentru raspuns. Nu am trecut nimic pe 2008, pentru ca am infiintat PFA in Ianuarie 2009.

Nu mai pot edita mesajul anterior.

In RJIP cum trec cifra rezultata in urma impartirii la 36? In sensul, de ce anume "o leg" (de factura sau de chitanta laptopului)?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:17 AM




#16 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 24 July 2009 - 10:15 AM

In RJIP treceti exact valoarea chitantei cu care ati achizitionat ( niciodata factura !). Aceasta reprezinta "suma palatita pentru achizitionarea bunurilor amortizabile" si intra in calcul conform art. 52 / 1040 Cititi cu atentie.
Obligatoriu deschideti fisa op diverse si in ea vetin trece lunar amortizarea mijlocului fix, in cazul dvs suma paltita /36 luni ( se trece doar in fisa nu si in RJIP)

Aceasta postare a fost editata de corpus: 24 July 2009 - 10:15 AM




#17 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 24 July 2009 - 04:04 PM

Multumesc pentru raspuns. ;)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL