Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli cu provizioane - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli cu provizioane


8 replies to this topic

#1 ancasimina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 April 2009 - 08:31 PM

O societate are chelt. cu provizioane 3.000 lei e care nu are dreptul sa le deduca. In luna urm. o parte din aceste chelt.(1.000 lei) sunt reluate la venituri. Cei 1.000 lei reprezinta venituri neimpozabile. Intrebarea mea este cum se vor trata cei 2.000 lei reprezentand chelt. cu provizioane, cand se determina deductibilitatea chelt. de protocol?



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 28 April 2009 - 09:47 PM

Cheltuielile cu provizioanele sunt nedeductibile, Iar deductibilitatea cheltuielilor de protocol nu au nici o legatura cu cheltuielile cu provizioanele.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 28 April 2009 - 09:48 PM




#3 ancasimina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 April 2009 - 08:38 AM

cheltuielile de protocol sunt decuctibile în limita unei cote de 2% aplicată asupra diferenței rezultate dintre totalul veniturilor impozabile și totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol și cheltuielile cu impozitul pe profit;
Cheltuielile cu provizioanele sunt aferente veniturilor impozabile sau neimpozabile?



#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 April 2009 - 11:57 AM

veniturile din anularea chelt. pentru care nu s-au acordat deducere sunt venituri neimpozabile (CF art. 20 lit.c)



#5 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 20 May 2009 - 05:13 PM

Buna ziua,
Din ce am citit pana acum referitor la provizioane pentru clienti neincasati nu stiu cum sa procedez in cazul in care nu am constituit provizion si au trecut cei 3 ani de prescriptie. Pot in acest caz sa-i trec pe cheltuieli?

Multumesc frumos



#6 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 May 2009 - 06:45 PM

Da poti sa-i treci pe cheltuieli (prin 654) si sa-i scoti in afara bilantului pentru a fi urmariti in continuare, dar daca aceasta cheltuiala este deductibila trebuie sa dai mai multe date.



#7 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2009 - 08:14 PM

Pe baza caror documente justificative se inregistreaza provizioanele pentru clienti incerti? Este nevoie de dovada chemarii la judecata sau ajung si zecile de instiintari de plata, chemari la conciliere, bilete la ordin refuzate?
Astept raspuns
Multumesc



#8 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2010 - 10:59 AM

Am o mare problema si as fi tare recunoascatoare daca a-ti putea sa ma ajutati. M-am angajat la o societate iar doamna care a fost contabila inaintea mea a avut probleme (i-a murit sotul) si a lasat totul varza.
Acum eu incerc sa descalcesc ce a facut dar sunt foarte multe probleme si nu are cine sa ma lamureasca.
Una dintre probleme se refera la faptul ca in anii 2007 si 2008 s-au efectuat constructii si s-au retinut garantii pt buna executie, s-a inreg tva neexigibil, provizioane. Mare parte din lucrari au fost terminate si predate dar de conturile 267 (pe care am garantiile), 1512 si 4428 s-a uitat.
Acum eu am soldurile urmatoare: 267= 24764.71 lei garantii pe debit
1512= 128895.07 lei pe credit
4428= 5433.30 lei credit (care trebuie sa devina exigibil la receptia lucrarii, dar care receptie nu se mai face deoarece am dat clientul in judecata pt neplata iar acesta e falimentar)
In conditiile in care aceste sume nu au fost stinse la receptia lucrarilor, sau au fost stinde "dupa ureche" adica sumele nu "pusca" cu nimic ce pot sa fac, in baza a ce sa trec provizioanele pe venituri, cum sa sting 267 si 4428 daca nu am documente?
Multumesc



#9 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 March 2010 - 06:59 PM

Ca rezultat al inventarierii activelor, datoriilor si capitalurilor proprii efectuat la 31.12.2009.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL