Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stagiu anul I - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

stagiu anul I


287 replies to this topic

#241 vasile76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 September 2011 - 03:04 PM

Buna fetelor,
Aveti idee cum se rezolva aceasta problema de contabilitate?
93. O societate comercială plătitoare de impozit pe profit înregistrează la 31 decembrie a anului 2009 următoarele date:
- cheltuieli cu materiile prime: 120.500 lei;
- cheltuieli cu materiale auxiliare: 3.200 lei;
- cheltuieli cu energia și apa: 5.500 lei;
- cheltuieli privind mărfurile: 180.000 lei;
- cheltuieli cu reparațiile curente ale utilajelor: 25.500 lei;
- cheltuieli de reclamă și publicitate: 1.500 lei;
- cheltuieli de protocol: 2.800 lei;
- alte cheltuieli cu serviciile executate de terți: 85.500 lei;
- cheltuieli cu impozite și taxe: 6.200 lei;
- cheltuieli cu salariile personalului: 115.000 lei;
- cheltuieli cu contribuțiile sociale: 33.350 lei;
- cheltuieli cu majorări de întârziere: 1.550 lei;
- cheltuieli de sponsorizare: 3.500 lei;
- alte cheltuieli din exploatare: 650 lei;
- cheltuieli cu amortizarea utilajelor: 45.500 lei;
- ajustări pentru deprecierea creanțelor clienți: 4.550 lei;
- cheltuieli cu dobânzile: 9.200 lei;
Total cheltuieli: 644.000 lei
- venituri din vânzarea produselor finite: 355.000 lei;
- venituri din vânzarea mărfurilor: 243.000 lei;
- venituri din prestări servicii: 73.450 lei;
- alte venituri din exploatare: 3.700 lei;
- venituri din dobânzi: 550 lei.
Total venituri: 675.700 lei
Pierderea fiscală de recuperat aferentă exercițiului precedent este în sumă de 9.350 lei.
Cheltuielile înregistrate în contabilitatea societății sunt efectuate în scopul desfășurării obiectului de activitate al societății și a obținerii de venituri impozabile.
Din valoarea cheltuielilor cu majorările de întârziere 1.340 lei reprezintă majorări pentru plata cu întârziere a obligațiilor bugetare iar 210 lei majorări de întârziere datorate în cadrul contractelor economice către furnizori. Alte cheltuieli reprezintă cheltuieli înregistrate în contabilitate, care nu au la bază un document justificativ corespunzător. Amortizarea a fost calculată prin utilizarea metodei liniare, valoarea contabilă a activelor amortizabile corespunde cu valoarea fiscală și nu există reevaluări a acestor active. Ajustările pentru deprecierea creanțelor clienți s-au constituit cu respectarea prevederilor art. 22 din Codul fiscal, fiind considerate cheltuieli deductibile.
Cheltuielile cu dobânzile sunt aferente unui credit bancar, fiind astfel considerate integral deductibile.
Până la data de 30 septembrie a exercițiului financiar societatea a constituit, declarat și plătit un impozit pe profit în sumă de 1.850 lei.
Societatea nu are constituite rezerve legale, capitalul social subscris vărsat al societății având o valoare de 20.000 lei.
Suma de 3.700 lei, înregistrată la alte venituri din exploatare, reprezintă penalități de întârziere plătite bugetului de stat și anulate ulterior, care în momentul înregistrării lor au fost tratate ca și cheltuieli nedeductibile. În consecință suma de 3.700 lei reprezintă venituri neimpozabile.
Pe baza veniturilor totale realizate în anul 2008 de către societate, în sumă de 211.500 lei, a fost stabilit un impozit minim anual de 4.300 lei.
Închiderea exercițiului financiar se definitivează până la data de 15 februarie a anului următor.
Se cere să se determine: impozitul pe profit și să se înregistreze operațiunile în contabilitatea societății.



Multumesc!



#242 PMika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 October 2011 - 08:48 PM

Ati constatat ca in costurile de transformare a stocurilor intreprinderea auditata a cuprins suma de 30.000.000 lei reprezentand costurile unui imprumut aferent stocurilor. Cum retineti aceasta constatare cunoscand ca, potrivit Standardelor Internationale de Contabilitate, integrarea costurilor aferente imprumuturilor in costul de transformare a stocurilor este:
a) Obligatorie;
b) Optionala;
c) Interzisa.

Ve rog imi dati si mie raspunsul la aceasta intrebare. 7mika7@gamail.com




#243 isadin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 October 2011 - 09:44 AM

Vezi postareaana.stancu, la 22 February 2011 - 08:32 AM, a spus:

Buna dimineata!

Pana acum nu am gasit nici un topic despre subiectul asta, si am indraznit. Cred (si sper) ca mai exista persoane interesate.
Am creat topicul acesta pentru noi cei care am fost admisi la stagiu in urma examenelor din 25iulie-1 august 2010.

Dupa mult timp in care nu am auzit nici macar o veste mica de la CECCAR, am primit 2 mailuri:
- inscrierea ca programul TIC
- studiile de caz pentru semestril 1 anul 1

Am uitat sa spun ca sunt stagiara la filiala Arges.

In afara de cele doua informatii, a mai primit altcineva ceva?
Buna. Sunt si eu in anul 1 de stagius, sunt tot din Arges si as dori sa discutam pe tema de stagiu. Astept un raspuns pe adresa mea de anamaria_din@yahoo.com.



#244 vde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 November 2011 - 05:26 PM

Buna emavy68,

Te rog trimite-mi rezolvarea la urmatoarea problema:

Să se calculeze fluxul de numerar de gestiune și cel disponibil în cazul unei întreprinderi pentru care se cunosc următoarele elemente: cifra de afaceri 40000 u.m., cheltuieli materiale 20000 u.m., cheltuieli salariale 10000, cheltuieli cu amortizarea 1500 u.m., cheltuieli cu dobânzi 800 u.m., impozit pe profit 1000 u.m.imobilizărila începutul anului 2000 u.m., imobilizări la sfârșitul anului 2100 u.m., creșterea activului circulant net 100 u.m.

Am vazut ca ai avut aceasta problema, ai facut rost de rezolvare?


Multumesc,

Dana



#245 ROX26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 November 2011 - 02:28 PM

Buna ziua,

Cine ma poate ajuta, va rog frumos cu aceasta problema, nu dau de rezolvare in nici un chip

O societate are la data bilantului creante in valuta de 1000 $, valorea contabila 2900 lei, datorii in valuta 2000 $ valoarea contabila 5600 lei, disponibilitate in valuta 100 $ valoarea contabila 260 lei, utilaje din import 11000 lei pret de cumparare 4000 $. La inchiderea exercitiului, cursul dolarului a fost 1$ = 2,8 lei. Ce valori vor avea aceste elemente in bilantul de deschidere?



#246 alynaultima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 November 2011 - 06:08 PM

Ma poate ajuta cineva cu o rezolvare la urmatoarea problema:

Pe 30.09.N societatea Alfa achizitioneazã societatea Beta pentru suma de 70.000 u.m.
La data achizitiei capitalurile proprii ale societãtii Beta se prezintã astfel:

Elemente Valoare
Capital social 100.000
Rezervã legalã 5.000
Alte rezerve 2.000
Rezultat reportat 1.000
Rezultat 2.000
Total capitaluri proprii 110.000

Nu au fost identificate diferente de valoare cu ocazia achizitiei.
Calculati si reflectati în contabilitate fondul comercial conform IFRS 3
"Combinãri de întreprinderi". Efectuati partajul capitalurilor proprii ale
societãtii F în momentul achizitiei.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri



#247 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 21 November 2011 - 07:57 PM

Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea pentru urmatoarea problema? Va rog din suflet si va multumesc anticipat.

Conducerea unei întreprinderi doreste sã lege primele acordate agentilor comerciali pentru depãsirea obiectivelor care le-au fost fixate de crearea de valoare pentru întreprindere. A fost studiatã ipoteza urmãtoare:
– reducerea cu 15 zile de stoc mediu (raportat la cifra de afaceri).
Se mai cunosc urmãtoarele:
– marja profitului din exploatare (operational) înainte de impozit: 20% (PO/CA);
– CMPC: 7%;
– CA medie realizatã de un agent comercial: 10 milioane u.m.;
– Cota de impozit pe profit: 40%.
Care este cresterea valorii economice adãugate în ipoteza de mai sus?



#248 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 November 2011 - 09:26 AM

Nimeni nu ma poate ajuta? N-am nici cea mai vaga idee. Va rog mult



#249 sandracamelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 November 2011 - 11:58 PM

Buna

Cine ma poate ajuta cu materiale pentru subiectul "Evaluarea riscului la nivelul activitatii unei entitati economice .Risc economic, risc financiar si risc general."



#250 soltanta75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2011 - 01:04 PM

buna ziua
am si eu o probl de rez pt ex de stagiari experti
O intrepr. detine echipamente tehnologice achizitionate la un cost de 20.000 lei , amortizate pt suma de 5.000 lei .Intrepr decide sa contabilizeze echipamentele la valoarea justa determinata de experti de 45.000 lei .
Sa se contabilizeze reevaluarea conform celor 2 procedee recomandata de IAS16 "Imobilizari corporale "

multumesc anticipat



#251 zuzuita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 March 2012 - 12:02 PM

vreau si eu exercitiile rezolvate pt cei 3 ani de stagiu, adresa mea de mail este andra_maria11c@yahoo,com...va rog frumos, am mare nevoie de ele

multumesc!



#252 eliza aftenie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 March 2012 - 09:37 PM

Buna! Am si eu o mare problema la organizare....poate ma puteti ajuta
Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Productie pana la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar.
Daca mai sunt oameni de bine va rog sa ma ajutati.

multumesc!



#253 Tibi Tiberiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 March 2012 - 04:47 PM

Are cineva raspunsurile la urmatoarele:


4. SC EXMOB SA realizeaza cu forte proprii un program informatic, ocazionand urmatoarele cheltuieli: salarii 2000 lei, CAS 19,75%, CFS 2,5%, CASS 7%. In perioada urmatoare se intrerupe temporar executia rogramului, iar ulterior se reia lucrarea, se termina programul informatic, amortizeaza in 3 ani, iar in al 4 lea an se scoate din evidenta.

5. SC CRISUL SA achizitioneaza 500 actiuni cu pretul de 1 leu/actiune in scopul obtinerii de dividente anuale. Se achita actiunile cumparate imediat prin banca. In anul urmator se constata ca a scazut cursul acestor actiuni la 0.7 lei bucata, fapt pentru care se vand 200 actiuni.

7. SC “CRISUL” SA prezinta urmatoarele informatii contabile cu privire la stocul de materii prime:
- stoc initial de materii prime 250 lei
- cumparari de materii prime 1.400 lei
- consum de materii prime 1.270 lei
- stoc de materii prime la sfarsitul exercitiului 390 lei
Sa se efectueze inregistrarile dupa metoda inventarului permanent si dupa metoda inventarului intermitent.

10. La S.C. “ARTEX” S.A. se acorda salariatilor un avans de 500 lei. La sfarsitul lunii se inregistreaza salariile datorate personalului in suma de 1400 lei. Se efectueaza retineri din salarii, astfel: CAS, CASS, CFS, impozit pe salarii 185 lei, chirii 80 lei, imputatii 40 lei. Se inregistreaza contributia unitatii la asigurarile sociale (CAS) 19,75% si la fondul de somaj 2,5%, contributia unitatii la asigurarile sociale de sanatate 7%. Se achita chenzina
a doua in suma de 200 lei si se inregistreaza salarii neridicate in termen de 3 zile de 57 lei. Se varsa pe destinatii legale sumele datorate.

11. S.C. “MEDA” S.A. inregistreaza avansurile acordate salariatilor, in cursul lunii, 1000 lei. Salariile datorate personalului, la sfarsitul lunii, sunt de 10000 lei. Se fac urmatoarele retineri:
- avansuri acordate 1000 lei
- C.A.S. 9,5% 950 lei
- fond de somaj 1% 100 lei
- CASS 6,5% 650 lei
- impozit pe salarii 1000 lei
Ajutoarele materiale acordate salariatilor sunt in suma de 1700 lei, suportate din CAS. Se inregistreaza si contributiile unitatii. Se achita salariile si ajutoarele material, la sfarsitul lunii, 100 lei reprezentand salarii neridicate in termen. Se acorda un ajutor de deces de 150 lei. Se vireaza sumele datorate bugetului asigurarilor sociale.

Multumesc.



#254 Letitia-Lorelei Maier

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 April 2012 - 09:04 PM

Am nevoie de o verificare, va rog, pentru cei cunoscatori. As vrea sa stiu daca am rezolvat bine problemele.

Multumesc frumos!

Categ. XI : Tinerea contabilitatii unei societati
47. SC “EXMOB” SA are o rezerva legala initiala de 3.000 lei. Capitalul social s-a redus de la 20.000 lei la 6.000 lei, situatie in care rezerva este prea mare in raport cu capitalul social. Se hotaraste ca din rezerva, 2.000 lei sa fie incorporate in capitalul social, deci sa se capitalizeze, iar 200 lei sa fie trecuti in contul de rezultat reportat aferent perioadei urmatoare de activitate.

Rezolvare:
  • Reducerea capitalului social:
1012 = 117 12.000
  • Incorporare rezerve in capital social:
106 = 1012 2.000
  • Trecere rezerve in contul de rezultat reportat:
106 = 117 200


48. SC “SINTEZA COLOR” SA a avut in anul curent un profit net de 600 lei, din care adunarea generala a actionarilor hotaraste sa se aloce pentru rezerve statutare 5%. In anul urmator actionarii au hotarat sa mareasca capitalul social cu suma de 15 lei din rezerva statutara constituita.

Rezolvare:
  • Rezerve statutare:
129 = 1063 30 lei
  • Marire capital social:
1063 = 1012 15 lei

49. SC “MEDA” SA se hotaraste ca din profitul net al anului curent de 600 lei sa se aloce 3% pentru alte rezerve. In anul urmator, deoarece suma alocata altor rezerve este prea mare, se decide utlizarea sumei de 8 lei pentru acoperirea pierderilor din exercitiile precedente si 2,5 lei pentru capitalizare.

Rezolvare:
  • Alocare alte rezerve din profitul net:
129 = 1068 18 lei
  • Acoperire pierdere in anul urmator::
1068 = 117 8 lei
  • Capitalizare:
1068 = 112 2.5 lei

Am nevoie de o verificare, va rog, pentru cei cunoscatori. As vrea sa stiu daca am rezolvat bine problemele.

Multumesc frumos!

Categ. XI : Tinerea contabilitatii unei societati
47. SC “EXMOB” SA are o rezerva legala initiala de 3.000 lei. Capitalul social s-a redus de la 20.000 lei la 6.000 lei, situatie in care rezerva este prea mare in raport cu capitalul social. Se hotaraste ca din rezerva, 2.000 lei sa fie incorporate in capitalul social, deci sa se capitalizeze, iar 200 lei sa fie trecuti in contul de rezultat reportat aferent perioadei urmatoare de activitate.

Rezolvare:
  • Reducerea capitalului social:
1012 = 117 12.000
  • Incorporare rezerve in capital social:
106 = 1012 2.000
  • Trecere rezerve in contul de rezultat reportat:
106 = 117 200


48. SC “SINTEZA COLOR” SA a avut in anul curent un profit net de 600 lei, din care adunarea generala a actionarilor hotaraste sa se aloce pentru rezerve statutare 5%. In anul urmator actionarii au hotarat sa mareasca capitalul social cu suma de 15 lei din rezerva statutara constituita.

Rezolvare:
  • Rezerve statutare:
129 = 1063 30 lei
  • Marire capital social:
1063 = 1012 15 lei

49. SC “MEDA” SA se hotaraste ca din profitul net al anului curent de 600 lei sa se aloce 3% pentru alte rezerve. In anul urmator, deoarece suma alocata altor rezerve este prea mare, se decide utlizarea sumei de 8 lei pentru acoperirea pierderilor din exercitiile precedente si 2,5 lei pentru capitalizare.

Rezolvare:
  • Alocare alte rezerve din profitul net:
129 = 1068 18 lei
  • Acoperire pierdere in anul urmator::
1068 = 117 8 lei
  • Capitalizare:
1068 = 112 2.5 lei



#255 Adina Ioana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 April 2012 - 12:52 AM

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu rezolvarile la doua probleme?


119. Societatea Comercială „C” constituie în anul curent “N” un provizion pentru garanții în sumă de 48.000 u.m.n. În anul următor “N + 1” se efectuează lucrări de reparații la bunurile aflate în perioadă de garanție, constând în: cheltuieli cu materiile prime 18.000 u.m.n, cheltuieli cu piese de schimb 20.000 și cheltuieli cu salariile 5.000 u.m.n.


2. Angajatul Stancu Vlad, cu sotia si 4 copii in intretinere, a obtinut urmatoarele venituri in luna mai: salariu brut de incadrare 2.400 lei, salariu realizat 2.200 lei, tichete de masa 15 zile *9 lei/zi, ajutor deces 500 lei, concediu de odihna 600 lei, abonament fitness 100 lei. Cota de de contribuție la fondul de risc se considera 0,5%. Se cer calculele și înregistrările contabile aferente.

Astept raspuns cu nerabdare! :) Multumesc mult tuturor!



#256 alexutza25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 May 2012 - 09:55 PM

Buna seara!
As avea nevoie de un raspuns la urmatoarele intrebari:

252. La sfarsitul lunii mai, SC MEDA SA inregistreaza productia nedeterminata in suma de 850 lei.
Din productia in curs de fabricatie se finiseaza in luna iunie produse in valoare de 500 lei.

256. SC HIPERION SA care practica comertul cu ridicata cumpara marfuri de 2.000 lei, adaos comercial 30 %, TVA 19%, pe care le vinde en-gross SC INTEGRAL SRL, la pretul cu ridicata.
Este urgent! Am si eu o serie de probleme rezolvate, le pot posta, la cerere. Multumesc!



#257 cristiana_23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 May 2012 - 08:25 PM

buna ziua, am o mare rugaminte daca are cineva rezolvarile la problemele pt stagiu an I sem I gr 2 tm,va rog trimitetimile si mie pe adresa pitic_sti_tu@yahoo.com.
va multumesc!!!! :sad:



#258 cristiana_23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 May 2012 - 08:39 PM

buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva cu raspunsurile pt an I stagiu Ec sem I tm gr 2.atasez setul de probleme.
multumesc anticipat!!!!!!!!!Fisier atasat  Exercitii propuse gr_2tm.doc   77K   133 downloads



#259 isadin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 May 2012 - 10:21 PM

Buna. Imi poti spune cum a fost proba teoretica la anul 1 Ceccar. Si eu sunt din Arges. Adresa mea este anamaria_din@yahoo.com. Astept un raspuns.



#260 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 30 May 2012 - 02:01 PM

5 sau 10 mai?
Bine ca ti-a placut ca n-am putut nota mai nimic.Posteaza te rugam ceva din continut , ca vad ca le-ai structurat frumos .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL