Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul CO bugetari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul CO bugetari

3 replies to this topic

#1 b rena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 May 2009 - 10:57 AM

Va rog mult ajutati-ma, sunt ingajata intr-o primarie cu un salar incadrare 673, spor dispozitiv 168 si adaosuri din contractul colectiv de munca 314, total salar brut 1155; salarul a fost acelasi de la inceputul anului.Acum la calculul CO mi se acorda doar 500lei pt. 21 de zile.Este normal? Nu se ia in calcul tot venitul? Multumesc anticipat!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2009 - 08:35 AM

Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Codul Muncii

Dragos



#3 miami

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 August 2009 - 09:34 AM

Referitor la concedii de odihna in institutiile publice: conform legislatiei in vigoare zilele de concediu de odihna neefectuate in anul anterior, pot fi efectuate pana la finele anului urmator. Dar indemnizatia de concediu aferenta zilelor CO pe anul anterior cand trebuie platita? Se poate plati si ea de pe un an pe altul?
Va rog cine ma poate ajuta cu un raspuns clar si sigur.
Multumesc.



#4 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 05 August 2009 - 10:04 AM

Din memoria tinerii de minte, e asa:

Se reporteaza pe anul urmator concediu neefectuat din motive neimputabile salariatului (adica nu l-o lasat sefu sa plece).
Termenul limita este 31.martie anul urmator. Daca tot nu te-a lasat sefu in CO, trebe platite zilele respective, la nivelul salariilor luate in calcul in momentul platii (deci nu pe sumele din anul anterior).



pt b rena (desi cam tarziu),

Sporul de dispozitiv se cam da el la toata lumea (pe la sate), dar nu e considerat permanent, deci nu se ia in calcul.
N-ai precizat daca 500 e brut sau net, dar oricum pare sa fie prea putin.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL