Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
trecere apartament de pe pers juridica pe pers fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


trecere apartament de pe pers juridica pe pers fizica


3 replies to this topic

#1 maricri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 May 2009 - 06:48 PM

Buna tuturor.
Sunt actionar si administrator la un SRL. Exista un apartament in proprietatea firmei.
In trecut am imprumutat firma cu bani insa firma nu mai poate sa-mi returneze banii, dar vrea sa-mi dea acel apartament.
Cum se poate face compensarea intre datoria firmei si pretul apartamentului? Cum se poate trece apartamentul de pe pers juridica pe persoana fizica? Ce taxe se dau la stat?
Multumesc frumos.



#2 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 May 2009 - 08:43 PM

Prin act de vanzare cumparare la notar si plata taxelor/impozitelor aferente vanzarii

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#3 maricri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 May 2009 - 08:14 AM

Vezi postareamony23, la May 4 2009, 09:43 PM, a spus:

Prin act de vanzare cumparare la notar si plata taxelor/impozitelor aferente vanzarii

Iar compensarea datoriei cum se inregistreaza in contabilitate? Multumesc.



#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 May 2009 - 09:12 PM

Daca societatea este platitoare de tva se face si factura, de vanzare.
Compensarea ar trebui sa se faca cu chitanta de achitare a apartamentului si dispozitie de plata pentru datoria societatii catre dvs.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL