Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#1 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 April 2009 - 09:58 PM

Ce parere aveti de proiectul de modificare al codului fiscal?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 April 2009 - 02:00 PM




#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2009 - 10:48 PM

Eu am o greata :sad:




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 April 2009 - 12:26 AM

corect ar fi fost sa existe un barem
in situatia prezentata daca ai venituri de 100 lei te obliga sa platesti 1.625 lei/trimestru.MINIM
mu credeti ca ar trebui sa prezinte norme pt aceste "afirmatii"?
boc. este economist?
pentru ca pe proiect apare numa' numele lui
in acest caz de ce exista contul 121 profit sau pierdere in planul de conturi?
de ce trebuie sa ne recuperam pierderea in max 7 ani? care pierdere? ce inseamna pierdere?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 LOVENDAL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 April 2009 - 06:46 AM

Vezi postareamony23, la Apr 4 2009, 01:26 AM, a spus:

corect ar fi fost sa existe un barem
in situatia prezentata daca ai venituri de 100 lei te obliga sa platesti 1.625 lei/trimestru.MINIM
mu credeti ca ar trebui sa prezinte norme pt aceste "afirmatii"?

Gresit. In lege spune clar:
(2) Contribuabilii care desfasoara preponderent activitatile prevazute la alin.(4), cu exceptia celor prevazuti la art. 15 si la art.38, si la care impozitul pe profit este mai mic decat 0,5% din veniturile inregistrate, sunt obligati la plata unui impozit de 0,5% aplicat asupra veniturilor inregistrate, dar nu mai putin de 6.500 lei anual.

Deci, ca sa platesti 6.500 anual, trebuie sa indeplinesti 2 conditii:
- sa ai activitatile prevazute in alin.4
- sa platesti impozit pe profit mai mic de 0,5% din veniturile inregistrate.
In concluzie, daca ai o cifra de afaceri de 100 lei, trebuie sa platesti minim 0,5 lei, ca sa nu mai platesti acei 1625 lei/trimestru. Deci, dracul nu-i asa de negru. Toata problema e daca SC va avea o cifra de afaceri mare.

Aceasta postare a fost editata de LOVENDAL: 04 April 2009 - 06:47 AM




#5 madarpi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 April 2009 - 09:00 AM

Multe firme mici se vor desfiinta sau se vor transforma in I.I.



#6 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 04 April 2009 - 09:00 AM

Asa trebuie sa fie ,vad ca au bagat si firmele de conta in acest proiect de lege,eu am CA de 30000 lei anul ,cum sa platesc eu 6500 lei imp pe profit anual,cand asta e venitul meu curat intr-un an.Ma compar eu cu un client al meu firma de materiale de constructii care are la 31.03.2009 CA 172000 lei si are pierdere deja,el sa plateasca 6500 lei/an ,daca nu face un profit mai mic de 0.5% din CA ,adica 860 lei,pe 3 luni ,sper ca asa e corect.



#7 cipx2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 April 2009 - 01:59 PM

Vezi postareaLOVENDAL, la Apr 4 2009, 06:46 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Apr 4 2009, 01:26 AM, a spus:

corect ar fi fost sa existe un barem
in situatia prezentata daca ai venituri de 100 lei te obliga sa platesti 1.625 lei/trimestru.MINIM
mu credeti ca ar trebui sa prezinte norme pt aceste "afirmatii"?

Gresit. In lege spune clar:
(2) Contribuabilii care desfasoara preponderent activitatile prevazute la alin.(4), cu exceptia celor prevazuti la art. 15 si la art.38, si la care impozitul pe profit este mai mic decat 0,5% din veniturile inregistrate, sunt obligati la plata unui impozit de 0,5% aplicat asupra veniturilor inregistrate, dar nu mai putin de 6.500 lei anual.

Deci, ca sa platesti 6.500 anual, trebuie sa indeplinesti 2 conditii:
- sa ai activitatile prevazute in alin.4
- sa platesti impozit pe profit mai mic de 0,5% din veniturile inregistrate.
In concluzie, daca ai o cifra de afaceri de 100 lei, trebuie sa platesti minim 0,5 lei, ca sa nu mai platesti acei 1625 lei/trimestru. Deci, dracul nu-i asa de negru. Toata problema e daca SC va avea o cifra de afaceri mare.

Cred ca mony23 se refera la:

8. articolul 107 ca avea următorul cuprins:
"Cota de impozitare
Art.107. - (1) Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.
(2) În situţia în care impozitul datorat de microîntreprinderile care desfăşoară preponderent activităţile la art. 18. alin.(4) din Titlul II este mai mic de 1.625 lei trimestrial, acestea sunt obligate la plata acestei sume.


.... ceea ce va face ca in foarte multe cazuri in care lucrurile se desfasoara cat se poate de corect si cinstit, dracul o sa fie al naibii de negru ...

Vad ca in noul Art. 107 nu scrie nimic de anul 2010 si urmatorii. Deci iar se va schimba ceva la anul. Asta daca nu cumva il vor lasa asa si se nu va mai plati nimic din 2010 :P



#8 cipx2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 April 2009 - 02:15 PM

Oops, din 2010 microintreprinderile vor trece la 16% impozit pe profit, de aceea nu mai apare nimic pt. anul 2010 si urmatorii. Uitasem ....



#9 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 April 2009 - 02:40 PM

Vezi postareaLOVENDAL, la Apr 4 2009, 07:46 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Apr 4 2009, 01:26 AM, a spus:

corect ar fi fost sa existe un barem
in situatia prezentata daca ai venituri de 100 lei te obliga sa platesti 1.625 lei/trimestru.MINIM
mu credeti ca ar trebui sa prezinte norme pt aceste "afirmatii"?

Gresit. In lege spune clar:
(2) Contribuabilii care desfasoara preponderent activitatile prevazute la alin.(4), cu exceptia celor prevazuti la art. 15 si la art.38, si la care impozitul pe profit este mai mic decat 0,5% din veniturile inregistrate, sunt obligati la plata unui impozit de 0,5% aplicat asupra veniturilor inregistrate, dar nu mai putin de 6.500 lei anual.

Deci, ca sa platesti 6.500 anual, trebuie sa indeplinesti 2 conditii:
- sa ai activitatile prevazute in alin.4
- sa platesti impozit pe profit mai mic de 0,5% din veniturile inregistrate.
In concluzie, daca ai o cifra de afaceri de 100 lei, trebuie sa platesti minim 0,5 lei, ca sa nu mai platesti acei 1625 lei/trimestru. Deci, dracul nu-i asa de negru. Toata problema e daca SC va avea o cifra de afaceri mare.

0.5 % asupra veniturilor inregistrate, dar nu mai putun de 6.500 anual, ca 0.5 % din ven inregistrate poate fi cu mult peste aceasta suma, deci in Trim II
1.025 sigur pentru firmele cu cifra de afaceri mica .



#10 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2009 - 06:07 PM

Vezi postareaLOVENDAL, la Apr 4 2009, 07:46 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Apr 4 2009, 01:26 AM, a spus:

corect ar fi fost sa existe un barem
in situatia prezentata daca ai venituri de 100 lei te obliga sa platesti 1.625 lei/trimestru.MINIM
mu credeti ca ar trebui sa prezinte norme pt aceste "afirmatii"?

Gresit. In lege spune clar:
(2) Contribuabilii care desfasoara preponderent activitatile prevazute la alin.(4), cu exceptia celor prevazuti la art. 15 si la art.38, si la care impozitul pe profit este mai mic decat 0,5% din veniturile inregistrate, sunt obligati la plata unui impozit de 0,5% aplicat asupra veniturilor inregistrate, dar nu mai putin de 6.500 lei anual.

Deci, ca sa platesti 6.500 anual, trebuie sa indeplinesti 2 conditii:
- sa ai activitatile prevazute in alin.4
- sa platesti impozit pe profit mai mic de 0,5% din veniturile inregistrate.
In concluzie, daca ai o cifra de afaceri de 100 lei, trebuie sa platesti minim 0,5 lei, ca sa nu mai platesti acei 1625 lei/trimestru. Deci, dracul nu-i asa de negru. Toata problema e daca SC va avea o cifra de afaceri mare.

daca citesti foarte atent activitatile prevazute la in proiect la art 18, alin 4 vei vedea ca sunt cuprinse toate tipurile de activitati, comert si serviciile, toate serviciile .....

are dreptate mony, daca am profit de 100 lei trebuie sa platesc 1623 lei, ceea ce este aberant ..... poate fi o suma mai mare decat cea incasata de la client .... si de unde iei banii sa platesti asa ceva daca nu incasezi ?

mi se pare ca se incalca flagrant niste principii, reguli elementare ale economiei de piata ..... sa platesti pt ceea ce nu produci :sad:



#11 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 April 2009 - 06:44 PM

Asta este si parerea mea,

I Calculezi Impozit Profit
II Compari cu 0.5 % din venituri
platesti cat a reiesit din calcului impozitului dar nu mai putin de 0.5 % din veniturile realizate
III Compari cu suma de 1625 lei
daca din calculul impozitului pe profit a rezultat 986 , platesti minimum acceptat, adica 1625 lei.

Eu asa cred ca a vrut sa spuna ordonanta.

Desi nu m-ar mira sa se si aprobe, ca... e criza nerecunoscuta...
:sad:

Aceasta postare a fost editata de doiny: 04 April 2009 - 06:48 PM




#12 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 April 2009 - 07:05 PM

dragi colegi!
daca in OG spune MINIM...mie mi se pare ca faza cu 0,5% e scrisa in alt scop
adica: daca profitul este 1.700 lei iar 0,5% aplicat la venituri reiese 1800 lei, atunci platesti 1800 lei
daca din procent 0,5% reiese mai putin atunci ai nai dai MINIM 1625 lei

hai sa asteptam ziua de luni, sa vedem poate se trezesc economistii din guvern si introduc barem
impozit forfetar, din punctul meu de vedere nu inseamna MINIM 6.500 lei/an

hai ca vor sa nu mai deducem tva la masinile in leasing si carburanti, piese de schimb etc...SUPER
cine masa i-a votat!?!!!!!!!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#13 LOVENDAL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 April 2009 - 08:16 PM

Nu stiu cum au inteles altii, dar eu am inteles astfel:

Sa dau 2 exemple:

Exemplul 1:
1) Venituri inregistrate: 5.000 RON
2) Profit: 500 RON
3) Impozit profit: 80 RON
4) 0,5% din venituri: 25 RON

Deci, impozit profit > 0,5% din venituri. Deci, nu se indeplineste conditia din textul legii: "contribuabilii (...) la care impozitul pe profit este mai mic decat 0,5% din veniturile inregistrate". In cazul acesta, aceasta firma va plati impozit pe profit normal de 16%.

Exemplul 2:
1) Venituri inregistrate: 20.000 RON
2) Profit: 500 RON
3) Impozit profit: 80 RON
4) 0,5% din venituri: 100 RON

Deci, impozit profit < 0,5% din venituri. In cazul acesta firma indeplineste conditia "contribuabilii (...) la care impozitul pe profit este mai mic decat 0,5% din veniturile inregistrate" si va plati: 1.625 pe trimestru.

Sa asteptam normele metodologice, poate ne vor lamuri mai bine.



#14 LOVENDAL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 April 2009 - 08:39 PM

De asemenea, am o mare nelamurire: ce inseamna la ei cuvantul "preponderent"? din: "(2) Contribuabilii care desfasoara preponderent activitatile prevazute la alin.(4)..." Adica obtii cel putin 50% in venituri de activitatile prevazute la aliniatul 4? Daca obtii doar 40%, si 60% din alte activitati, neprevazute in aliniatul 4? Sunt curios cine stabileste clar "preponderenta".

Aceasta postare a fost editata de LOVENDAL: 04 April 2009 - 08:40 PM




#15 DIANA CICERO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:multiple

Postat 04 April 2009 - 09:18 PM

mai oameni buni, daca asa ceva se va aplica in forma actuala, va fi fatal pentru micro....o sa facem credit la banca sa le platim impozitele?
inseamna ca te vor oblica indirect sa inchizi firma si sa ingrosi randurile somerilor...si asta in plina criza..
mie mi se pare o flagranta incalcare a dreptului la munca...pai e prevazut undeva ca nu poti sa-ti deschizi firma decat daca realizezi o anumita cifra de afaceri?..nu...si stunci daca eu produc 1000 de unde naiba da le dau 1625 pe trimestru?
acest impozit forfetar exista in multe tari dar este conditionat de cifra de afaceri..de ex. in Franta, pentru CA < 400.000 eur nu se plateste impozit forfetar, ci platesti impozit pe ceea ce realizezi..
ar fi aberant ca la noi sa se aprobe asa ceva, dar daca DA, jur ca dau in judecata statul roman la Curtea Europeana, pentru ca imi imi interzice indiret sa-mi castig existenta...si sper sa se stranga fooooarte multi cei care se vor alatura acestei cauze

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 April 2009 - 03:58 PM

diana



#16 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2009 - 07:46 AM

Vezi postareaDIANA CICERO, la Apr 4 2009, 10:18 PM, a spus:

mai oameni buni, daca asa ceva se va aplica in forma actuala, va fi fatal pentru micro...

nu numai microintreprinderilevot fi afectate .... si firmele platitoare de impozit pe profit ....

iar faza cu "activitatea preponderenta" este praf in ochi .... pt ca la modificarea art 18 alin 4 sunt incluse TOATE tipurile de activitati ..... iar mai jos in lege scrie ca activitatea se stabileste dupa codul CAEN ..... dar oricum intra toate tipurile de activitati, asa ca ....

mony are dreptate, cum ramane cu recuperarea pierderii timp de 7 ani ? eu cred ca lipseste ceva din aceasta lege......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 April 2009 - 03:59 PM




#17 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 05 April 2009 - 09:46 AM

Ne poate spune cineva, de unde a fost luat acest PROIECT?



#18 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 April 2009 - 01:57 PM

dar daca o societate nu are activitate-cifra de afaceri in anul respectiv tot va trebuii sa plateasca ?
oare ?
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#19 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 05 April 2009 - 02:26 PM

chestia asta se aplica retroactiv daca cuprinde si trim II adica incepand cu aprilie. e corect? eu ies in strada.in loc sa ma sustina sa trec de criza imi dau cu parul in cap tot mie un paduche nu celor mari care se fofileaza si nu-si platesc datorii de miliarde si au mai si primit scutiri de la stat. astept funia pt ca sapunul nu cred ca ni-l dau ca fac economie.



#20 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 05 April 2009 - 04:46 PM

Pai e clar, ia tot de la noi, cei ce platim impozite, dar pe arabi si alte natii ce au produs pagube de miliarde la buget, nu-i intreaba de sanatate. De ce nu-i da in urmarire si nu se duc peste ei acasa, sa recupereze prejudiciile sau macar sa faca puscarie ? Vorba aceea, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! :sad: :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL