Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
si PFA si asociat si administrator... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


si PFA si asociat si administrator...

4 replies to this topic

#1 bibicu13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 May 2009 - 08:58 AM

Salut,

trebuie sa iau o decizie in urmatoarele 2-3 zile si am nevoie sa stiu:
1. Daca sunt asociat intr-o microintreprindere, administrator si asociat unic intr-o firma normala pot sa ma fac si PFA ??
2. In cazul in care pot sa ma fac PFA, imi trebuie casa de marcat ?? Tin sa precizez ca toata activitatea mea ca PFA se va desfasura ca o activitate de inchiriere echipamente sportive (biciclete, barci etc) si de transport persoane
3. In cazul transportului de persoane, de unde pot sa procur bilete pentru activitatea desfasurata mai sus ?? Ma refer aici la bilete pretiparite gen "Calatorie X-Y" sau "Transport 1 ora"
3. Declaratiile se pot depune online ?
4. Platile darilor catre stat (CAS etc etc) se poate face online ??

Cu multumiri,
:sad:



#2 LucianCotea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 May 2009 - 01:44 PM

1. Da
2. In cazul tau, da.
3. Tipografie
3 (bis) si 4. Nu cred.

Aceasta postare a fost editata de TLGsoft: 15 May 2009 - 01:44 PM




#3 gdragu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 April 2010 - 06:01 PM

Buna ziua,
Speta:
Actionar la un SRL, angajat cu norma intreaga la acelasi SRL.
Intrebare:
Este posibil sa existe si un contract de colaborare intre societate si PFA-ul respectivului actionar/angajat ?
Calitatea de angajat ar trebui pastrata pentru a beneficia de reducerea de 50% a normei, fiind vorba de un PFA cu norma de venit.

Multumesc



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 April 2010 - 07:22 PM

am auzit ca in Bucuresti se controleaza (la marile firme gen KPMG etc) tocmai asa ceva, si reconsidera ca salarii veniturile obtinute si ca pfa (daca esti si salariat si PFA) cu scopul impunerii la pensii, somaj etc



#5 gdragu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 April 2010 - 02:33 PM

Inteleg ca nu este o problema situatia in care esti angajat cu norma intreaga si ai si contract ca PFA cu aceiasi firma care te-a angajat cu norma intreaga, ba inca beneficiezi de o reducere de 50% a normei.
Intrebarea era daca este acceptata situatia in care, in plus, respectivul angajat (cu norma intreaga, contract individual de munca) care are si contract prestari servicii ca PFA, mai este si actionar (minoritar) la respectiva companie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL