Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PLATI CU CARDUL ONLINE IN STRAINATATE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PLATI CU CARDUL ONLINE IN STRAINATATE


3 replies to this topic

#1 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 11 May 2009 - 01:07 PM

Contul este pe PFA(prestare servicii software). Pot face plati cu cardul online? In Romania si in strainatate? Am intrebat pe cineva care are firma si zicea ca nu are voie sa faca plati online cu cardul. De exemplu daca platesc ceva prin PayPal , am voie? Pentru ca nu imi emit factura. Va rog sa imi spuneti cum sa fac sa fie legale operatiunile astea? Chiar am nevoie sa pot face astfel de plati si sa pot apela la astfel de site-uri (servicii) de intermediere precum PayPal dar care nu emit facturi. Pot doar sa listez "Termeni si conditii" de pe site ca un fel de contract.

Va rog sa imi raspundeti in privinta acestei probleme.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 May 2009 - 02:25 PM




#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 10:58 PM

Ai cerut factura de la furnizorul de soft(licenta) / servicii / produse si nu ti-a emis-o?
Poti plati cum vrei tu, cash, transfer bancar, PayPal.
PayPal e un sistem de plata. Cu ajutorul lor poti achita ceva, contra unui comision. Acest comision este evidentiat in extrasul tau de cont, alaturi de plata efectiva a bunului/serviciului achizitionat.
La fel e si cand platesti cu OP.

Atentie, sunt deductibile cheltuielile ptr. achizitia de bunuri si servicii facute in scopul obtinerii de venit impozabil, conform obiectului tau de activitate.

Dan



#3 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 27 May 2009 - 02:57 PM

platile le deduci cu ajutorul extrasului de cont



#4 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 27 May 2009 - 03:26 PM

Vezi postareabalexg, la May 27 2009, 03:57 PM, a spus:

platile le deduci cu ajutorul extrasului de cont
Nu deduci platile, ci cheltuielile. Dpdv contabil cheltuiala nu e acelasi lucru cu plata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL