Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D200 / 220 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


D200 / 220


23 replies to this topic

#21 laura.zecheru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 March 2014 - 11:46 AM

Buna ziua
As avea si eu o intrebare privind calculul pt declaratia 200 pt p.f.a. Tin sa precizez ca eu am avut si contract de munca pe anul 2013 si venituri din drepturi de autor si proprietate intelectuala. As vrea sa stiu daca la cheltuieli deductibile la p.f.a intra si contributiile la pensie si sanatate din contractele de drepturile de autor si contractele de proprietate intelectuala.
Va multumesc.



#22 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2014 - 09:43 AM

Nu. Daca va uitati in declaratia 200 o sa vedeti ca se completeaza distinct pentru diferite tipuri de venit. Adica intai bifati categoria de venit si apoi completati venitul brut si cheltuielile pentru acel tip de venit. Daca apoi mai aveti inca o sursa de venit pentru care trebuie sa platiti impozit, bifati iar categoria de venit respectiva si completati venitul brut si cheltuielile.
Sa aveti in vedere ca pentru anumite surse de venit vi se retine impozitul si contributiile sociale de catre platitor si, pentru acelea nu mai trebuie sa declarati in D200 nimic.
Daca mai aveti inca un contract de munca valabil in alta parte atunci pentru pfa nu mai platiti contributie la pensie.
Ca si cheltuieli deductibile luati in calcul la pfa doar contributia la sanatate platita anticipat in timpul anului raportata va venitul obtinut din activitatea pfa.




#23 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 26 March 2014 - 12:44 AM

Se poate modifica declaratia 220?
am depuso depus-o anul asta in ianuarie, dar nu mi-au luato luat-o in calcul, a ramas tot cea veche (cea veche este cu mult sub valoarea reala),

multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 March 2014 - 12:26 PM
cratime, virgule, spatii ...




#24 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 March 2014 - 11:10 AM

Chiar daca in timpul anului platile anticipate in contul impozitului pe venit si contributiei la sanatate vor fi mai mici, anul urmator, in urma depunerii declaratiei 200, se vor face regularizarile. Nu e nicio problema.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL