Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare contabila tva nedeductibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare contabila tva nedeductibil


15 replies to this topic

#1 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 14 May 2009 - 04:38 PM

TVA ul care in urma oug 34 devine nedeductibil , indiferent de unde ar proveni , de la achizitie , de la benzina , cum se va inregistra ca operatiune contabila ?
multumesc



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 May 2009 - 07:16 AM

TVA-ul intra in valoarea produsului achizitinat

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 15 May 2009 - 07:34 AM

sau in 635 analitic " taxe nedeductibile " . mi se pare mai corect sa o evidentiezi ca si taxa .



#4 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 15 May 2009 - 10:21 AM

Deci va fi o cheltuiala nedeductibila si deci se va impozita . O taxa impozitata . Vi se pare corect ? Mie personal mi s-ar parea mai corect un 4426 = 4427 .



Vezi postareaancamin, la May 15 2009, 08:34 AM, a spus:

sau in 635 analitic " taxe nedeductibile " . mi se pare mai corect sa o evidentiezi ca si taxa .




#5 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 May 2009 - 11:18 AM

Vezi postareaancamin, la May 15 2009, 08:34 AM, a spus:

sau in 635 analitic " taxe nedeductibile " . mi se pare mai corect sa o evidentiezi ca si taxa .
subscriu



#6 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 15 May 2009 - 09:53 PM

Logic si simplu ii in valoarea de achizitie a produsului, ca o factura fara TVA pentru ca asta si este (devine) de fapt si are deja locul rezerat in declaratia 300.
Altfel alta versiune la declaratie, alte evidente care oricum nu folosesc la nimica (eventual doar ca sa-ti masori pierderea, sa ai dupa ce plange)

Da' las' ca onor finantele decide ca ele stie tot, si ne vor spune ca de obicei mai multe variante pana o vor alege pe cea care au observat ca se practica cel mai mult. Atunci va aparea (daca-i cazul) si noua declaratie 300, desigur prin 23..24 iunie 2009.

Aceasta postare a fost editata de vics: 15 May 2009 - 09:56 PM




#7 Diana TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 May 2009 - 10:03 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la May 15 2009, 08:16 AM, a spus:

TVA-ul intra in valoarea produsului achizitinat

de aceeasi parere sunt si eu cu Serban Mariana.
6022.nedeductibil=401 cu valoarea integrala a bonului



#8 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2009 - 01:11 PM

Dar in cazul ratei la leasing ? Bag tva-ul in 167 ? Maresc valoarea de inventar a mijlocului fix ( nu e voie sa bagi taxe sau alte cheltuieli in valoarea de inventar ) . Daca bag tva-ul in rata atunci trebuie sa bag aceasta suma si in 213 si sa recalculez in fiecare luna amortizarea ? Ce ziceti ?






Vezi postareavics, la May 15 2009, 10:53 PM, a spus:

Logic si simplu ii in valoarea de achizitie a produsului, ca o factura fara TVA pentru ca asta si este (devine) de fapt si are deja locul rezerat in declaratia 300.
Altfel alta versiune la declaratie, alte evidente care oricum nu folosesc la nimica (eventual doar ca sa-ti masori pierderea, sa ai dupa ce plange)

Da' las' ca onor finantele decide ca ele stie tot, si ne vor spune ca de obicei mai multe variante pana o vor alege pe cea care au observat ca se practica cel mai mult. Atunci va aparea (daca-i cazul) si noua declaratie 300, desigur prin 23..24 iunie 2009.




#9 Erzsi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 May 2009 - 01:25 PM

Tot in 635 analitic nedeductibil, valoarea mijlocului fix nu mai poti modifica.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 May 2009 - 03:10 PM

Pentru ratele la leasingul financiar se deduce TVA-ul, doar la ultima rata cand se transfera dreptul de proprietate, care reprezinta eventual valoarea reziduala, TVA-ul nu este deductibil si poti sa-l inregistrezi si cu formula contabila 635=404, cheltuiala deductibila
Norme metodologice:
23. In sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile si urmatoarele:
b) cheltuielile generate de taxa pe valoarea adaugata ca urmare a aplicarii proratei, in conformitate cu prevederile titlului VI „Taxa pe valoarea adaugata” din Codul fiscal, precum si in alte situatii cand taxa pe valoarea adaugata este inregistrata pe cheltuieli, in situatia in care taxa pe valoarea adaugata este aferenta unor bunuri sau servicii achizitionate in scopul realizarii de venituri impozabile;
Taxele care nu se pot recupera se pot introduce in valoarea mijlocului fix
ORDIN 1.752 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene
54. (1) Costul de achizitie al bunurilor cuprinde pretul de cumparare, taxele de import si alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridica le poate recupera de la autoritatile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare si alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achizitiei bunurilor respective.



#11 anelise

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 June 2009 - 07:22 PM

Referitor la bonurile de combustibili care au si TVA nedeductibila, eu m-am gandit sa le inregistrez direct prin casa sa nu mai apara in jurnalul de cumparari
6022.ned=5311. Am vazut mai sus ca un coleg facea inregistrarea 6022=401. Ce parere aveti?



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 07:53 PM

vedeti si circulara de pe site mfinante.ro, TVA.
Tva-ul la ultima rata mareste valoarea masinii si se amortizeaza



#13 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 10 June 2009 - 07:42 AM

te rugam sa ne dai si noua un link daca a aparut circulara pe site-ul ministerului de finante.

inregistrarea 6022 direct la 5311 e aproximativ ok pentru bonuri fiscale, dar ce facem cu facturile de reparatii la care tva e nedeductibil si care treb sa treaca prin 401?!?!?!?
daca punem valoarea intreaga pe cheltuiala in decont va aparea la neimpozabile.... si va atrage atentia....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:04 PM

andreea



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 02:05 PM

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...ULARA_OUG34.pdf
mfinante.ro, intri pe info tva , informatii despre regimul tva, circulare -e prima de sus

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:04 PM




#15 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 11 June 2009 - 04:34 PM

de acord cu lexirox,am avut control pt rambursare de la finante si la fel au spus;leasingul este o prestare de servicii,se deduce tva la facturile lunare,mai putin la valoarea reziduala.



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 June 2009 - 04:39 PM

inca mai faci contabilitate dupa raspunsurile date de inspectori de la finante?! au dreptate acum, dar fii atenta pe viitor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:04 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL