Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deduceri personale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deduceri personale

5 replies to this topic

#1 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 02 August 2004 - 10:29 AM

As dori sa stiu ce fel de deducere personala ( integrala sau fractionata ) se aplica pentru o persoana care are un singur loc de munca ( cu 2 ore ),
dar acest loc de munca nu este considerat de baza, nu este inregistrat pe cartea de munca. Unde este reglementat acest lucru?

Va multumesc.



#2 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 August 2004 - 09:41 AM

in cazul in care salariatul nu a declarat functia de baza la unitatea angajatoare nu beneficiaza de DPB.daca o declara (si nu vad de ce nu ar face-o in cazul in care nu mai are alt loc de munca) beneficiaza de DPB integrala.vezi art 45 cod fiscal+norme(18.a)




#3 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 11 August 2004 - 08:53 PM

Un pensionar care lucreaza cu contract de munca de 4 ore/zi beneficiaza de deducere personala?
Mentionez ca e vorba de pensie de boala.



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 30 August 2004 - 09:01 AM

Simina, raspunsul este acelasi. Daca si-a stabilit functia de baza acolo are deduceri, daca nu, nu.



#5

  • Guests

Postat 05 October 2004 - 07:04 PM

Nu exista deduceri personale fractionate.



#6 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 07 October 2004 - 02:58 PM

Reglementarea se face prin HG.nr 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr 571/2003 privind Codul Fiscal
Titlul III Impozitul pe venit pct.38. M.Of. nr.112/2004.
"Deducerea personalã de bazã nu se fracþioneazã în cazul veniturilor realizate în baza unui contract de muncã cu timp parþial."
Manea Mircea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL