Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONTRIBUTII CAS SI CASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONTRIBUTII CAS SI CASS


3 replies to this topic

#1 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 18 May 2009 - 07:09 PM

1. Cand am facut contractul cu Casa de asigurari de sanatate ca PFA m-a pus sa platesc si din urma, pentru perioada in care nu am fost asigurat(in decembrie 2008 mi-a incetat contractul de munca si in martie 2009 mi-am facut PFA). Suma aferenta acestor luni(ianuarie, februarie) este cheltuiala deductibila? ca nu are legatura cu activitatea mea ca PFA ci cu mine persoana fizica. Chitanta este pe suma totala si este pe PFA....
2. La Pensii am fost la inceputul lunii mai, mi-a calculat din martie si am platit si ceva penalitati. Penalitatile nu sunt deductibile, nu? Si am platit contravaloarea contributiei pentru martie si aprilie la ghiseu, la birou unde am facut contractul si nu mi-a dat chitanta , am doar Situatia Financiara listata de respectiva si subliniat totalul, cat am platit...



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 18 May 2009 - 07:30 PM

Cheltuielile pentru PFA sunt deductibile la plata lor si CAS si CASS sunt deductibile.
Penalitatile nu sunt deductibile.
Plata la Casa de pensii pentru CAS trebuie dovedita cu chitanta, chitanta care ti se elibereaza atunci cand faci plata. Daca nu ti s-a eliberat trebuie sa o soliciti. Suntobligati sa ti-o elibereze.




#3 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 18 May 2009 - 07:52 PM

Cheltuielile pentru PFA sunt deductibile, dar suma platita la sanatate pentru lunile ianuarie si februarie cand nu eram PFA cum e? Ca nu e pentru PFA, dar chitanta e pe total, ce am platit in ziua aia...si sumele pt astea 2 luni si pt PFA am platit trim I(martie) si II.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 09:22 AM




#4 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2009 - 09:53 PM

La care casa de pensii ai fost? Daca nu ti-au dat chitanta putin probabil ca va recunoaste persoana respectiva ca ai platit...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL