Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata zile libere legale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata zile libere legale


5 replies to this topic

#1 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 19 May 2009 - 07:52 PM

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca zilele libere legale, gen 1mai,1dec., trebuie platite de angajator in regim normal de munca, in conditia in care angajatorul acorda aceste zile libere, iar salariatul beneficiaza de ele.?
Daca raspunsul este unul pozitiv, poate ma puteti ajuta si cu baza legala care argumenteaza acest fapt, intrucat eu nu am gasit pe Codul Muncii, sau poate nu am citit unde trebuie.
Va multumesc



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2009 - 08:24 AM

Zilele libere legale se ignora la calculul tarifului zilnic (nu se considera zi lucratoare); asta inseamna ca se "platesc".
Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 și 2 ianuarie;
- prima și a doua zi de Paști;
- 1 mai;
- prima și a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima și a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creștine, pentru persoanele aparținând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

Dragos



#3 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 20 May 2009 - 10:24 AM

Multumesc pentru raspuns, dar tot nu inteleg ceva:daca le igonr la calculul tarifului zilnic, atunci cum inseamna ca le platesc?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 May 2009 - 10:47 AM




#4 constructinternational

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 April 2010 - 11:03 PM

sunt cadou de la stat. esti platit si stai acasa ca si o zi normala in care te-ai duce la lucru.



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 April 2010 - 11:12 PM

adica ai un salariu de 2500 lei lunar. In luna noiembrie ai muncit 23 zile din 23 lucratoare, ai 2500 lei. In luna decembrie ai muncit 20 zile din 20 zile lucratoare (ar fi 22 cu 01decembrie luni si 26 decembrie vineri) iei tot 2500lei salar.
Bineinteles ca exemplul meu e ipotetic dpv nr zile lucratoare din luna.



#6 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2010 - 12:50 PM

Eu inteleg ca se acorda zi libera. Nu ca se "plateste". Daca se face o lichidare se calculeaza numarul de zilele lucratoare. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de newold: 02 April 2010 - 12:51 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL