Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stagiu anul II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


- - - - -

stagiu anul II

contabilitate inventar evaluare contabiliate evaluare contabiliate
167 replies to this topic

#161 dexmark

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 November 2011 - 09:09 AM

Buna ziua.

Am o rugaminte - pentru cei care deja au trecut in anul III de stagiu si poate au rezolvate urmatoarele probleme. Tot am cauta, sunt presat de timp, si nu gasesc raspunsurile pentru probleme.


7. SC ALFA SRL hotaraste sa participe la majorarea capitalului social al SC BETA SRL din afara grupului, in vederea influentarii gestiunii acesteia la pretul de achizitie de 40000 lei. La finele exercitiului financiar se calculeaza si se incaseaza prin banca dividendele cuvenite de 4600 lei. In anul urmator are loc reevaluarea titlurilor de participare cu 1000 lei, ca urmare a evolutiei favorabile a situatiei economice a societatii comerciale. Dupa incasarea in numerar a dividendelor cuvenite in anul al doilea de 5000 lei, are loc vanzarea titlurilor de participare, la un pret de 45000 lei.



8. SC “MODEX” SA prezinta urmatoarele informatii cu privire la stocul de materii prime aferente exercitiului financiar 2010:
a) stoc initial:
- la pretul de inregistrare 500 lei
- diferenta de pret 50 lei
b) intrari de stoc (cumparaturi cu TVA 19%):
- la pretul de inregistrare 2.500 lei
- diferenta de pret 300 lei
c) iesiri din stoc la pretul de inregistrare de 2.000 lei
d) valoarea stocului constatat prin inventarierea faptica la finele exercitiului 2010, in preturi de inregistrare 1.100 lei.
SC “MODEX” SA contabilizeaza materiile prime dupa metoda inventarului permanent.



9. Societatea deține un brevet pentru producerea unui parfum. Brevetul expirã peste 4 ani. Societatea estimeazã cã, în fiecare dintre urmãtorii 4 ani, cererea pentru parfumul respectiv va crește cu 20%. Experiența aratã cã societãțile concurente invadeazã piața cu versiuni ale parfumului profitabil imediat ce acesta nu mai este protejat de brevet. În consecințã, societatea nu se așteaptã ca brevetul sã mai genereze fluxuri de trezorerie semnificative dupã expirarea celor 4 ani. În exercițiul precedent, veniturile nete din vânzarea parfumului au fost de 10.000 u.m. Se estimeazã cã rata adecvatã pentru actualizarea fluxurilor de trezorerie aferente brevetului este de 10%.
Sã se calculeze valoarea de utilitate în conformitate cu IAS 36 „Deprecierea activelor”.


10. Societatea X a dat în funcțiune, începând cu 1 ianuarie N, un utilaj în valoare de 900.000 u.m. Din punct de vedere contabil, utilajul se amortizeazã linear pe trei ani. Amortizarea fiscalã aferentã utilajului în N este de 400.000 u.m.
Sã se calculeze eventuala diferențã temporarã, la 21.12.N, în conformitate cu IAS 12 „Impozitul pe profit”.





25. Analizați poziția financiară a unei întreprinderi din domeniul consultanței financiar‐contabile care prezintă următoarea situație financiară:

indicatori - 31.12.n
imobilizari - 2000
stocuri - 1000
creante - 20 000
disponibilitati - 300
capit proprii - 20 000
datorii mai mari de 1 an - 2000
datorii de exploatare - 1300
datorii bancare pe termen scurt - 0





26. Să se calculeze marja comercială și valoarea adăugată generate de societatea X despre care se cunosc informațiile financiare din tabelul de mai jos și să se analizeze repartiția valorii adăugate pe destinații.

indicator u.m
venituri din vanzarea marfurilor 20 000
productia vanduta 30 000
productia stocata 1 000
productia imobilizata 200
cheltuieli cu marfurile 15 000
cheltuieli cu mp 15 000
cheltuieli cu salariile 12 000
ch. cu amortizarea 3 000
ch cu chirii 1 500
ch cu dobanzi 1 400
imp pe profit 1 000





29. Activitatea de dezvoltare a tehnologiei in cadrul unei entitati presupune:
- Identificarea tehnologiilor existente sau dezvoltarea unei noi tehnologii in vederea satisfacerii cererii reclamate de studiile de marketing;
- Mentinerea unui nivel inalt al cunoasterii legate de dezvoltarea actuala a tehnologiilor care ar putea afecta entitatea;
- Asigurarea ca dezvoltarea tehnologiilor este in spiritual sustinerii licentelor sau patentelor existente;
- Repartizarea resurselor pentru cele mai eficiente proiecte.
Identificati si enumerati riscurile posibile ce pot sa apara si definiti proceduri de control intern care pot diminua aparitia riscurilor respective.




30. Intocmiti un Plan de audit intern multianual (trei ani) la o societate comerciala din domeniul productiei textile.




Va multumesc , si astept raspunsurile dumneavoastra!!!



#162 dexmark

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 November 2011 - 03:24 PM

Va salut,

Am o rugaminte celor care au aceasta problema undeva rezolvata sa o posteze aici sau sa o trimita prin PM.


O societate are la data bilantului creante in valuta de 1000usd, valoare contabila 2900lei, datorii in valuta 2000usd. valoarea contabila 5600 lei, diponibilitati in valuta 100usd, valoarea contabila 260lei, utilaje din import 11 000 lei, pret de cumparare 4000 usd. La inchiderea exercitiului, cursul dolarului a fost 1usd = 2.8lei. Ce valori vor avea aceste elemente in bilantul de deschidere ?


Astept raspunsul dumneavoastra,
Va multumesc !




#163 dexmark

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 November 2011 - 03:24 PM

Va salut,

Am o rugaminte celor care au aceasta problema undeva rezolvata sa o posteze aici ( rezolvarea ) sau sa o trimita prin PM.


O societate are la data bilantului creante in valuta de 1000usd, valoare contabila 2900lei, datorii in valuta 2000usd. valoarea contabila 5600 lei, diponibilitati in valuta 100usd, valoarea contabila 260lei, utilaje din import 11 000 lei, pret de cumparare 4000 usd. La inchiderea exercitiului, cursul dolarului a fost 1usd = 2.8lei. Ce valori vor avea aceste elemente in bilantul de deschidere ?


Astept raspunsul dumneavoastra,
Va multumesc !

Aceasta postare a fost editata de dexmark: 23 November 2011 - 03:25 PM




#164 anca tanasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 December 2013 - 04:35 PM

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema? nu stiu cum sa rezolv partea insemnata cu rosu, unde le incadrez!
pana marti trebuie sa predau aceste subiecte! multumesc frumos!

Se cunosc următoarele date din situația bilanțieră a unei întreprinderi:
Indicator 31.12.n
Imobilizări corporale 40000
Imobilizări necorporale 5000
Stocuri 10000
Creante 8000
Disponibilități 2000
Capitaluri proprii 25000
Datorii mai mari de un an 15000
Furnizori 12000
Datorii salariale 8000 Datorii fiscale și sociale 4000
Datorii bancare pe termen foarte scurt 1000
Stiind că firma activează în domeniul industrial și cheltuielile sale de constituire sunt de 1000, 10% din stocuri și 5% din creanțe sunt aferente cantinei din incinta societății, care determină de asemenea datorii salariale de 600 și datorii furnizori de 1000, 3000 din datoriile pe termen lung sunt reprezentate de rate scadente în exercițiul financiar curent, iar 10% din datoriile furnizori au termene de plată negociate de peste 1 an, să se analizeze poziția financiară a întreprinderii din punct de vedere contabil și funcțional.



#165 lilianangi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 December 2013 - 08:18 PM

am si eu aplicatia ta. imi poti da si mie rezolvarea. eu am sambata pentru proba scrisa.

iti multumesc anticipat



#166 simona-angelica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 December 2013 - 09:49 AM

buna ziua
Fisier atasat  AUDIT.2010.doc   209K   96 downloads

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 December 2013 - 11:14 AM
eliminare intrebare postata de 2 ori ! citeste regulamentul ! AVERTISMENT PUBLIC !




#167 ANAMARIA01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 November 2014 - 01:43 PM

Buna,
Sunt si eu in anul 2 la CECCAR si am cateva probleme care imi dau batai de cap.
Daca ma puteti ajuta cu rezolvari sau ceva materiale pentru acestea, adresa mea este @yahoo.com.
Multumesc mult!
3. Construiti un plan de trezorerie previzionat pentru primul an de activitate al unei intreprinderi conform normei 3925.23 din standardul profesional nr.39 emis de CECCAR

4. Construiti un plan de finantare previzionat pe trei ani pentru crearea unei intreprinderi conform normei 3925.24 din standardul profesional nr.39 emis de CECCAR

5. In ce consta controlul rentabilitatii proiectului in cazul unei misiuni pentru crearea unei
intreprinderi conform normei 3925.25 din standardul profesional nr.39 emis de CECCAR?


1. Unul dintre acţionarii societăţii Agro SA, este Agri SRL, cu un aport la capitalulsocial al Agro SA de 4 348 070 lei, reprezentând un număr de 1 739 228 acţiuni şi o cotă de participare la beneficii şi pierderi de 90, 8501498126%. Bilanţul simplificat al societăţii AgroSA la data de 31.12.an N cuprinde:

a) Active imobilizate total...........................1 756 782 lei

b) Active circulante total.............................1 662 206 lei

c) Datorii totale............................................2 494 753 lei

Formulaţi răspunsul la obiectivul încuviinţat de instanţa de judecată: „Determinarea

valorii contabile a acţiunilor deţinute de către Agri SRL la Agro SA, la data de 31.12. an N.


2. Expertul contabil este numit să efectueze o expertiză contabilă judiciară într-undosar de atragere a raspunderii administratorului unei firme falite. Obiectivul unic alexpertizei este formulat astfel: expertul să stabilească încasările şi plăţile efectuate de firmaAlfa SRL în perioada 2009-2012, cand societatea a fost administrată de către Popescu Ion.După studierea dosarului cauzei aflat la arhiva Judecătoriei Sibiu, expertul constată căsingurele documente contabile din dosar sunt copii după situaţiile financiare anuale, şi facecitarea părţilor la sediul firmei Alfa SRL. La data şi ora convenită, expertul se prezintă lasediul firmei Alfa SRL şi constată că nu se află nimeni acolo. Mai face odată procedura decitare, la sediul profesional al expertului şi nici de data asta nu se prezintă nimeni la întâlnire.Expertul depune o solicitare scrisă la instanţa de judecată, pentru a i se pune la dispoziţie copiidupa registrele de casă şi extrasele de cont aferente perioadei 2009-2012, dar nu primeşte niciun răspuns. Cum trebuie să procedeze expertul contabil în această situaţie?


3. Vlad este expert contabil judiciar debutant. A redactat primul capitol al raportului deexpertiză contabilă judiciară dar are o dilemă legată de redactarea celorlalte două capitole.Clarificaţi dilema argumentând răspunsul.

5.Să se determine soldul final al contului curent la data de 31 martie la un agent economic, prin metoda directă, cunoscând că situaţia contului se prezintă astfel :
1. Soldul iniţial la data de 1 ianuarie este de 800.000 lei.
2. În cursul trimestrului au avut loc următoarele operaţiuni în cont :
a) în data de 5 ianuarie s-a încasat de la un client suma de 500.000 lei ;
b) în data de 2 februarie s-a achitat unui furnizor suma de 450.000 lei ;
c) în data de 15 februarie se ridică numerar din cont suma de 200.000 lei ;
d) în data de 28 februarie, ultima zi a lunii, se depune numerar în cont suma de 175.000 lei ;
e) în data de 10 martie se virează la buget obligaţiile ocazionate de plata drepturilor salariale în sumă 600.000 lei ;
f) în data de 24 martie se încasează de la un client suma de 500.000 lei.
Dobânda bonificată este de 20% iar dobânda percepută este de 25%. La calculul dobânzii se utilizează numărul de 360 de zile.



#168 Andrea Szabo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 May 2015 - 07:39 AM

Buna ziua! A rezolvat cineva problema de mai sus, cu dobanda bonificata? Multumesc! Va doresc o zi frumoasa!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 May 2015 - 02:32 PM
eliminare citare integrala inutila ! citeste regulamentul !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL