Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajustare tva mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajustare tva mijloace fixe


9 replies to this topic

#1 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 20 May 2009 - 10:52 PM

O intrebare : la vanzare de mijloace fixe achizitionate in 2008 si vandute in 2009, daca vanzarea se face cu tva la o persoana fizica, nu se face ajustarea tva-ului nu-i asa ?
Si referitor la valoarea la care se vand acestea mai este valabila deductibilitatea cheltuielilor , daca valoarea de vanzare este sub valoarea contabila ( valoarea ramasa ).

Imi pare rau dc nu va pot da baza legala , o am la serviciu si nu pot memora atatea numere insa ma bazez si pe cunostintele voastre.

Multumesc.



#2 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 21 May 2009 - 03:04 PM

In situatia in care bunul isi inceteaza existenta, ajustarea se face o singura data ptr perioada de ajustare ramasa.....Se excepteaza de la acest tip de ajustare cazurile in care se dovedeste ca respectivul bun de capital a facut obiectul unei livrari art. 149 Codul fiscal, deci indiferent de valoarea de vanzare cu tva a bunului de capital, nu se face ajustare!
Referitor la valoarea ramasa de amortizat, care nu se acopera din valoarea de vanzare...eu stiu ca e nedeductibila...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 09:25 AM




#3 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 21 May 2009 - 10:25 PM

Multumesc



#4 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 01 June 2009 - 11:57 AM

Buna ziua.
Am si eu o mare problema legata de ajustarea TVA la bunurile de capital.
Ideea este urmatoarea:
O firma neplatitoare de TVA achizitioneaza cu plata integrala 2 masini,in luna aprilie 2008.Pe langa cele 2 autoturisme , se mai ahizitioneaza in leasing inca 8 autoturisme.in perioada 12.2008-01.2009.
In mai 2009 se face platitoare de TVA. Cum se face ajustarea de TVA la aceste autoturisme?( am inteles ca pentru cele achizitionate in leasing nu se poate face ajustare de TVA decat de societatile care le-au dat in leasing).Am citit articolele din Codul Fiscal, am citit si din norme exemplele, dar tot nu m-am lamurit, si eu tot nu stiu cum as putea sa fac inregistrarile contabile.Mentionez ca autoturismele luate in leasing sunt folosite pentru activitate de taxi,deci se obtin venituri, la fel si cele 2 achizitionate cu plata integral.
Sau pot sa deduc pur si simplu toata suma de la TVA ?
Va multumesc anticipat, si daca nu am fost destul de coerenta...rog cereti explicatii suplimentare.
klemi



#5 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 01 June 2009 - 03:47 PM

De ce sa faci ajustari la TVA ? OG 34 se aplica de la 01.05.2009 si nu retroactiv la cele achizizitionate deja.

Scuze , m-am grabit. Cred ca tu nu te refereai la OG 34 ci la evidentierea TVA la bunurile aflate in evidenta . Ma insel ?



#6 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 June 2009 - 09:16 AM

ART. 145
Sfera de aplicare a dreptului de deducere
(1) Dreptul de deducere ia naștere la momentul exigibilității taxei.
(2) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achizițiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operațiuni:
a) operațiuni taxabile;
..........
ART. 145. 1Limitări speciale ale dreptului de deducere
....................excepția vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi.
iar cu ajustarea nu inteleg ce ai vrut mai exact sa intrebi :sad:



#7 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 06 June 2009 - 04:26 PM

Ma refer la Codul fiscal,nicidecum la OUG 34.
Vehiculele achizitionate sunt pentru activitatea de taxi,mi-au spus de la Finante ca pot sa-mi ajustez TVA pentru ele retroactiv,dar sincer nu prea am inteles cum.Nu stiu daca trebuie sa impart pe 5 ani sau pot sa-mi deduc toata suma?Este o referire la ajustarea Tva in art 149 din Codul Fiscal.Acolo da exemplu cu ajustarea TVA la cladiri, la auto nu zice nimic.
Scuze daca nu m-am facut prea bine inteleasa.
klemi



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 08 June 2009 - 05:04 PM

incerc sa iti raspund. Parerea mea este ca pentru bunurile achizitionate inainte de a deveni platitoare de tva trebuie sa soliciti deductibilitatea taxei cf. art 147 (2,3) si din norme de aplicare aCF pct.48 (prin scrisoare recomandata).
Nu este vorba in cazul tau de ajustare ci de dreptul de deducere a taxei pentru bunurile care concura la obtinerea de venituri, cu sau fara tva.
Ajustarea cf.art 149 se face daca realizezi activitati netaxabile, ceea ce nu este cazul.



#9 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 June 2009 - 06:09 PM

In cazul depasirii cifrei de afaceri de 35.000 euro si inregistare in scopuri de TVA, aveti dreptul la ajustarea taxei deductibile pentru:
-bunurile aflate in stoc si serviciile neutilizate in momentul trecerii la regimul normal de taxare;
-bunurile de capital, aflate inca in folosinta, in scopul desfasurarii activitatii economice in momentul trecerii la regimul normal de taxa, cu conditia ca perioada de ajustare a deducerii sa nu fi expirat.

Ajustarea se face in baza inventarului si a jurnalului de cumparari Valoarea taxei ajustate o inscrieti in decontul de TVA, la randul 23, „Regularizari taxa dedusa“ din formularul (300),

iregistararile sunt 4426= 2133

Codul fiscal art.145
(4) În condițiile stabilite prin norme se acordă dreptul de deducere a taxei pentru achizițiile efectuate de o persoană impozabilă înainte de înregistrarea acesteia în scopuri de TVA, conform art. 153.

Norme metodologice:
45. (1) În sensul art. 145 alin. (4) din Codul fiscal, orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa din momentul în care această persoană intenționează să desfășoare o activitate economică, cu condiția să nu se depășească perioada prevăzută la art. 1471 alin. (2) din Codul fiscal. Intenția persoanei trebuie evaluată în baza elementelor obiective, cum ar fi faptul că aceasta începe să angajeze costuri și/sau să facă investiții pregătitoare necesare inițierii acestei activități economice. Deducerea se exercită prin înscrierea taxei deductibile în decontul de taxă prevăzut la art. 1562 din Codul fiscal, depus după înregistrarea persoanei impozabile în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal.

(2) Pentru exercitarea dreptului de deducere prevăzut la alin. (1) trebuie îndeplinite următoarele cerințe:

a) bunurile respective urmează a fi utilizate pentru operațiuni care dau drept de deducere;

b) persoana impozabilă trebuie să dețină o factură sau un alt document legal aprobat prin care să justifice suma taxei pe valoarea adăugată aferente bunurilor achiziționate.

c) să nu depășească perioada prevăzută la art. 1471 alin. (2) din Codul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de katinca: 08 June 2009 - 06:10 PM




#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 07:51 PM

corect, si nu are legatura cu leasing-ul. Ai dreptul la tva din facturile de leasing conform inventarierii (masinile exista la data de ...etc)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL