Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Paradisuri fiscale versus evaziune fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Paradisuri fiscale versus evaziune fiscala


2 replies to this topic

#1 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2009 - 09:33 AM

Buna,

Am cautat numeroase materiale si informatii cu privire la acest subiect, insa toate sunt destul de limitate. As dori, daca ma puteti ajuta cu mai multe informatii, sa inteleg mai bine cum functioneaza, de exemplu, o legatura intre o societate din Romania si una dintr-o tara cu paradis fiscal.
De exemplu, daca o societate romaneasca primeste o factura de prestari servicii din partea unei societati cu sediul intr-o tara cu paradis fiscal, cum se inregistreaza aceasta factura si care sunt implicatiile ei legale? Se percepe un impozit mai mare, este nedeductibila sau ce alte reglementari exista?
Sau de exemplu, daca o societate romaneasca isi deschide un cont bancar intr-o astfel de tara, ce implicatii are acest fapt? Cum vor reactiona cei de la Finante?
(un cont bancar in Elvetia de exemplu, care nu face parte din "lista neagra" - ce implicatii legale si fiscale are? )

Nu ma confrunt cu o astfel de situatie (nu sunt in pragul unei evaziuni fiscale :) ) insa as fi curioasa sa gasesc niste informatii mai concrete in legatura cu acest subiect. Legea care reglementeaza evaziunea fiscala si spalarea banilor, nu prezinta o astfel de situatie.
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:27 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2009 - 09:54 AM

actualizare




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 July 2009 - 02:21 PM

Otilia, eu am incercat, am vorbit cu o firma din Cipru -trebuie sa ai sediu acolo, cineva sa se ocupe de acte etc...cand am timp caut hartiile trimise de ei si va spun si voua. Taxele sunt asa mari ca m-am lasat pagubasa.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL