Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
STAGIAR ANUL 1 PLOIESTI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


STAGIAR ANUL 1 PLOIESTI


47 replies to this topic

#1 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 May 2009 - 11:18 AM

Buna ziua,

Sunt stagiar Anul 1 la Experti Contabili din Ploiesti
Am primit un set de intrebari la mai multe discipline si nu am gasit toate raspunsurile .
Va rog daca ma puteti ajuta

Expertiza :
19. Care este modul de comunicare a concluziilor expertizelor contabile?


ANALIZA DIAGNOSTIC A INTREPRINDERII
7. Analizați poziția financiară a unei întreprinderi din domeniul consultanței financiar‐contabile care prezintă următoarea situație financiară:

Indicator 31.12.n
Imobilizări 2000
Stocuri 1000
Creante 20000
Disponibilități 300
Capitaluri proprii 20000
Datorii mai mari de un an 2000
Datorii de exploatare 1300
Datorii bancare pe termen foarte scurt 0

11. O întreprindere este caracterizată de situația bilanțieră descrisă în tabelul de mai jos. Știind că imobilizări necorporale în valoare de 200 sunt aferente chelnuielilor de constituire ale întreprinderii, datorii pe termen lung în valoare de 400 reprezintă rate scadente în anul curent, iar 10% din creanțe sunt garanții de bună execuție ce vor fi încasate peste 20 de luni să se analizeze poziția financiară a întreprinderii pe baza bilanțului contabil și a bilanțului financiar și să se explice diferențele constatate.


Indicator 31.12.n
Imobilizări corporale 3000
Imobilizări necorporale 800
Stocuri 1000
Creante 2000
Disponibilități 1000
Capitaluri proprii 2000
Datorii mai mari de un an 3000
Datorii de exploatare 2400
Datorii bancare pe termen foarte scurt 400



VA MULTUMESC !



#2 georgika_1508

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 May 2009 - 07:59 AM

Aceleasi probleme le am si eu!!!
Daca fac rost de rezolvari, ti le trimit!!!! Sau invers, daca se poate!!!!




#3 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 May 2009 - 12:46 PM

MULTUMESC MULT.MA POTI INTREBA LA CELELALTE: AUDIT,EXPERTIZA ..
La conta nu am facut nimic .Astazi sper sa rezolv

Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:29 PM




#4 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 25 May 2009 - 02:19 PM

eu sunt in harghita
am primit deocamdata doar eleborarea situatilor financiare anuale
daca va trebuie am ceva raspunsuri
traim intr-o lume confuza



#5 georgika_1508

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 May 2009 - 08:43 AM

Iti atasez fisierele cu probeleme si rezolvari la conta, poate te ajuta!!!!!
Ceva rezolvari la evaluarea intreprinderii!!!!!! va rog

Fisiere atasate





#6 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 May 2009 - 08:59 AM

MII de multumiri!!!!
Am atasat la celelalte Audit,Evaluare....Poate te ajuta si chiar este o verificare si pentru mine.

scuze ,fisierul e prea mare
da-mi o adresa de email

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:29 PM




#7 georgika_1508

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 May 2009 - 09:40 AM

georgika_1508@yahoo.com
Multumesc!



#8 ralukd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 May 2009 - 10:59 AM

BUNA, EU SUNT DIN CTA, STAGIAR LA EXPERTI CONTABILI ANUL i.
AM O PRO1.Analizati pozitia financiara a unei intreprinderi din domeniul industriei prelucratoare care prezinta urmatoarele informatii bilantiere:
Indicator 31.12.N
Imobilizari 100.000
Stocuri 20.000
Creante 40.000
Disponibilitati 5.000
Capitaluri proprii 65.000
Datorii mai mari de un an 50.000
Datorii de exploatare 47.000
Datorii bancare pe termen foarte scurt 3.000

Situatiile financiare descriu rezultatele financiare ale tranzactiilor si ale altor evenimente, grupandu-le in clase corespunzatoare conform caracteristicilor economice. Aceste clase sunt numite ‘structurile situatiilor financiare’.Structurile bilantului direct legate de evaluarea pozitiei financiare sunt activele, datoriile si capitalul propriu.

BILANT

Active imobilizate =100.000
Active curente = stocuri + creante + disponibilitati =
=20.000 + 40.000 + 5.000 = 65.000
TOTAL ACTIVE = 165.000

Capital si rezerve = 65.000
Datorii pe ternem lung = 50.000
Datorii pe ternem scurt = datorii de exploatare + datorii bancare pe termen f. scurt=
47.000 + 3.000 = 50.000
TOTAL CAPITAL PROPRIU SI DATORII = 165.000


PRINCIPALILOR INDICATORI ECONOMICO-FINANCIARI

1. Indicatori de lichiditate:
a) Indicatorul lichiditatii curente
Active curente (Indicatorul capitalului circulant) = 65.000 = 1.3
Datorii curente 50.000

-activ curente = stocuri + creante + disponibilitati = 20.000+40.000+5.000=65.000
-datorii curente = datorii pe temen scurt+datorii din exploatare(furnizori) =3.000+47.000=50.000

* valoarea recomandata acceptabila - in jurul valorii de 2;
* ofera garantia acoperirii datoriilor curente din activele curente.

b) Indicatorul lichiditatii imediate
Active curente - Stocuri =(Indicatorul test acid) = 65.000-20.000 = 0.9 Datorii curente 50.000

2. Indicatori de risc:

a) Indicatorul gradului de indatorare
Capital imprumutat X 100 =50.000 X 100 = 76.92%
Capital propriu 65.000

Capital imprumutat X 100 = 50.000 X100 = 43.47%
Capital angajat 50.000+65.000

unde:

* capital imprumutat = credite peste un an;
* capital angajat = capital imprumutat + capital propriu.

b) Indicatorul privind acoperirea dobanzilor - determina de cate ori entitatea poate achita cheltuielile cu dobanda.
"Cu cat valoarea indicatorului este mai mica, cu atat pozitia entitatii este considerata mai riscanta."

Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit Cheltuieli cu dobanda

3. Indicatori de activitate (indicatori de gestiune) - furnizeaza informatii cu privire la:

* Viteza de intrare sau de iesire a fluxurilor de trezorerie ale entitatii;
* Capacitatea entitatii de a controla capitalul circulant si activitatile comerciale de baza ale entitatii;
* Viteza de rotatie a stocurilor (rulajul stocurilor) - aproximeaza de cate ori stocul a fost rulat de-a lungul exercitiului financiar


Costul vanzarilor
Stoc mediu
sau

Numar de zile de stocare - indica numarul de zile in care bunurile sunt stocate in unitate
Stoc mediu X 365
Costul vanzarilor

* Viteza de rotatie a debitelor-clienti
* calculeaza eficacitatea entitatii in colectarea creantelor sale; * exprima numarul de zile pana la data la care debitorii isi achita datoriile catre entitate
.
Sold mediu clienti X 365
Cifra de afaceri

"O valoare in crestere a indicatorului poate indica probleme legate de controlul creditului acordat clientilor si, in consecinta, creante mai greu de incasat (clienti rau platnici). "

* Viteza de rotatie a creditelor-furnizor - aproximeaza numarul de zile de creditare pe care entitatea il obtine de la furnizorii sai. In mod ideal ar trebui sa includa doar creditorii comerciali.


Sold mediu clienti X 365
Achizitii de bunuri (fara servicii)

unde pentru aproximarea achizitiilor se poate utiliza costul vanzarilor sau cifra de afaceri.

* Viteza de rotatie a activelor imobilizate - evalueaza eficacitatea managementului activelor imobilizate prin examinarea valorii cifrei de afaceri generate de o anumita cantitate de active imobilizate
Cifra de afaceri
Active imobilizate

* Viteza de rotatie a activelor totale

Cifra de afaceri Total active

4. Indicatori de profitabilitate - exprima eficienta entitatii in realizarea de profit din resursele disponibile:

a) Rentabilitatea capitalului angajat - reprezinta profitul pe care il obtine entitatea din banii investiti in afacere:
Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit Capital angajat
"unde capitalul angajat se refera la banii investiti in entitate atat de catre actionari, cat si de creditorii pe termen lung,si include capitalul propriu si datoriile pe termen lung sau active totale minus datorii curente. "


b) Marja bruta din vanzari
Profitul brut din vanzari X 100
Cifra de afaceri

O scadere a procentului poate scoate in evidenta faptul ca entitatea nu este capabila sa isi controleze costurile de productie sau sa obtina pretul de vanzare optim.
Am vazut ca in probl. ta datoriile bancare pe termen foarte scurt sunt 0, atunci unde vezi 3000, care reprez dat pe termen f scurt in probl mea, tu inlocuiesti cu 0.bafta mai departe



#9 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2009 - 05:29 PM

Am si eu o mare problema...si anume : CE REPREZINTA NOTIUNEA DE INTERES PUBLIC....sunt stagiar anul I la ploiesti si nu am gasit nicaieri absolut nimic despre asta...
Stiu ca interesul public a fost si subiect la examenul de admitere...dar tot habar n-am...
Daca ma poate ajuta cineva....
Merci



#10 Dogrami

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 May 2009 - 05:38 PM

Vezi postarearalukd, la May 26 2009, 11:59 AM, a spus:

BUNA, EU SUNT DIN CTA, STAGIAR LA EXPERTI CONTABILI ANUL i.[...]
Buna, si eu sunt din constanta, tot grupa 2. Ai rezolvarile cumva pt problemele 3,4 si 5 Grupa I, cat XI? Daca pot sa te ajut si eu cu ceva, am aproape toate rezolvarile. Merci. te pup.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:29 PM




#11 lilicmn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 May 2009 - 11:27 PM

2. Ce intelegeti prin calitatea de utilitate publica a CECCAR?
R: CECCAR este persoana juridica de utilitate publica si autonoma din care fac parte experti contabili si contabili autorizati, în condițiile prevăzute de O.G. 65/1994 modificată. Corpul este în serviciul comunității. El nu este subordonat vreunei instituții a statului. El se află la dispoziția tuturor: agenți economici, creditori, stat. Nu apără interesele cuiva în raport de altcineva. Apără interesele tuturor în cadrul legilor existente.
Corpul este înființat cu statut de persoană juridică și, prin urmare, îndeplinește sau are atributele unei persoane juridice: organizarea de sine-stătătoare; patrimoniul propriu; scopul determinat.
Corpul reprezintă profesia în raport cu alte instituții din România și din afara țării:relațiile cu bugetul, directe; are cont în bancă; întocmește b.v.c.; organizează contabilitate proprie, întocmește bilanț propriu, potrivit legii; gestionează întregul patrimoniu al Corpului, inclusiv pe cel dat în administrare operativă filialelor; conținutul capacității de folosință și de exercițiu este dat de atribuțiile ce le are Corpul (interne și externe).

Un semn distinctiv al profesiei contabile îl constituie asumarea responsabilității de a acționa în interes public. Așadar, responsabilitatea unui profesionist contabil nu constă exclusiv în a satisface nevoile unui client sau ale unui angajator individual. Acționând în interes public, un profesionist contabil ar trebui să respecte și să se conformeze prevederilor etice din Codul etic
Publicul profesiunii contabile este format din clienți, donatori de credite, guvernanți, angajatori, angajați, investitori, comunitatea oamenilor de afaceri, a finanțatorilor și alte persoane care se bazează pe obiectivitatea și integritatea profesioniștilor contabili pentru a menține funcționarea corespunzătoare a economiei. Această încredere impune profesiunii contabile o răspundere publică. Interesul public este definit drept bunăstarea colectivă a comunității și a instituțiilor deservite de profesionistul contabil.
Profesioniștii contabili au un rol important în societate. Investitorii, creditorii, patronii și alte sectoare ale comunității financiare, inclusiv guvernul și publicul, contează pe profesioniștii contabili pentru o contabilitate financiară și raportări corecte, pentru un management financiar eficient și sfaturi competente referitoare la o varietate de aspecte legate de afaceri și impozite. Atitudinea și comportamentul profesioniștilor contabili atunci când prestează astfel de servicii au un impact asupra bunăstării economice a comunității și țării lor.
Profesioniștii contabili pot rămâne în această poziție avantajoasă numai continuând să ofere publicului aceste servicii unice la un nivel care să demonstreze că încrederea publicului este bine fundamentată. Este în interesul profesiunii contabile din România de a face cunoscut utilizatorilor serviciilor oferite de profesioniștii contabili că ele sunt executate la cel mai înalt nivel de performanță și în conformitate cu cerințele etice asociate acestor servicii.



#12 silvie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 May 2009 - 02:56 AM

Vezi postareaDogrami, la May 26 2009, 06:38 PM, a spus:

Vezi postarearalukd, la May 26 2009, 11:59 AM, a spus:

BUNA, EU SUNT DIN CTA, STAGIAR LA EXPERTI CONTABILI ANUL i.[...]
Buna, si eu sunt din constanta, tot grupa 2. Ai rezolvarile cumva pt problemele 3,4 si 5 Grupa I, cat XI? Daca pot sa te ajut si eu cu ceva, am aproape toate rezolvarile. Merci. te pup.
Constanta - anul I -grupa 2
cum luam legatura?? :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:30 PM




#13 ralukd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 May 2009 - 07:06 AM

buna dimineata.am rezolvarile de la problemele 3 si4, mai imi trebuie rezolvarea de la problema 5 , cea cu berea.iti atasez aici rezolvarile.
3.SC “APRO”SA emite 10.000 de obligatiuni cu o valoare nominala de 2 lei. Inainte de a ajunge la scadenta se rascumpara 5.000 de obligatiuni la pretul de 1,85 lei/bucata, iar 5.000 de obligatiuni la pretul de 2,2 lei/bucata, dupa care toate obligatiunile se anuleaza. Dobanda datorata pana la rascumparare este de 30 lei, care se achita in numerar.

Raspuns:

a) emitere obligatiuni:
512 = 161 20.000 lei

b) Rascumparare 5.000 obligatiuni cu 1.85 lei\buc:

505 = 512 9.250 lei

c) Rascumparare 5000 obligatiuni cu 2.2 lei\ buc :

505 = 512 11.000 lei

d) Anulare obligatiuni :

161 = % 10.000 lei
505 9.250 lei
768 750 lei

% = 505 11.000 lei
161 10.000 lei
668 1.000 lei

e) Achitare dobanda :

666 = 513 30 lei

4. SC COMINCA SA vinde o cladire prin licitatie publica cu strigare.
Dupa prospectul de vanzare rezulta:
- valoare de inregistrare a activului vandut 45.000 lei
- amortizare calculate pana la data vanzarii 10.000 lei
- valoare ramasa neamortizata a caldirii 35.000 lei
- taxa de participare la licitatie: 10 persoane x 10 lei/pers = 100 lei
- garantia de participare la licitatie: 10 pers x 1000 lei/pers = 10.000 lei
- pretul de adjudecare a cladirii obtinut in urma licitatiei 57.000 lei
Inregistrari in contabilitatea vanzatorului, inclusive restituirea garantiilor.
Raspuns:
a) incasarea taxei la licitatie:
5311 = 708 100 lei
b) incasarea garantiei de participare la licitatie:
5311 = 167 10.000 lei
c) vanzarea cladirii la pretul obtinut in urma licitatiei:
461 = 7583 57.000 lei
d) scaderea cladirii din gestiune:
6583 = 212 35.000 lei
281 = 212 10.000 lei
e) restituirea garantiei:
167 = 5311 1.000 lei

o zi buna.te rog daca vei face rost de rezolvarea de la problema 5, posteaza rezolvarea.



#14 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 May 2009 - 02:59 PM

[quote name='ralukd' date='May 26 2009, 11:59 AM' post='202588']
BUNA, EU SUNT DIN CTA, STAGIAR LA EXPERTI CONTABILI ANUL i.
AM O PRO1.Analizati pozitia financiara a unei intreprinderi din domeniul industriei prelucratoare care prezinta urmatoarele informatii bilantiere:
Indicator 31.12.N
Imobilizari 100.000
Stocuri 20.000
Creante 40.000
Disponibilitati 5.000
Capitaluri proprii 65.000
Datorii mai mari de un an 50.000
Datorii de exploatare 47.000
Datorii bancare pe termen foarte scurt 3.000

Situatiile financiare descriu rezultatele financiare ale tranzactiilor si ale altor evenimente, grupandu-le in clase corespunzatoare conform caracteristicilor economice. Aceste clase sunt numite ‘structurile situatiilor financiare’.Structurile bilantului direct legate de evaluarea pozitiei financiare sunt activele, datoriile si capitalul propriu.

MULTUMESC !



#15 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 May 2009 - 03:29 PM

BUNA,

Mai am cateva probleme de rezolvat.
Poate le aveti si voi.Multumesc !

CONTABILITATE
147. La SC INFRATIREA SA se constata cu ocazia inventarierii lipsa mobilierului de birou in valoare de 1700 lei, amortizare de 1600 lei, care se imputa gestionarului la pretul de 500 lei.
REZOLVARE :
228. La SC “LUSO” SA se obtin din productie proprie, produse finite avand costul de productie prestabilit de 10.000 lei, care se vand cu un pret de vanzare de 10.800 lei.
REZOLVARE :
572.Conform facturii nr. 1101 se livreaza semifabricate, pretul de vanzare de 1600 lei , tva 19%.
607.Se constata lipsa de combustibil, in valoare de 200 lei, care se imputa unei persoane din afara societatii la valoarea de 200 lei, tva 19%.
REZOLVARE :

2. Se subscrie la capitalul social al societatii SC BETA SA, urmatoarele bunuri:
- disponibil in contul bancar 6.000 lei;
- cladiri 4.000 lei;
- terenuri 3.000 lei;
- brevete de inventii 7.000 lei;
Total 20.000 lei
REZOLVARE:

37. SC DELTA SA majoreaza capitalul social prin emiterea de noi actiuni cu o valoare nominala de 5.000 lei, plus prima de emisiune de 400 lei. Ulterior, din prima de emisiune suma de 200 lei se foloseste pentru acoperirea unor cheltuileli cu emiterea de noi actiuni.
REZOLVARE :

60. Se diminueaza capitalul social al SC “SOMESUL” SA prin rascumpararea si anularea a 1.000 actiuni proprii. Valoarea nominala este de 10 lei, costul de achizitie 9 lei.
REZOLVARE:

55. SC GAMA rascumpara in vederea anularii actiuni proprii in urmatoarele conditii: 100 actiuni la pretul de 11 lei/actiune; 50 actiuni la pretul de 9 lei/actiune. Valoarea nominala a actiunilor este de 10 lei/actiune.
REZOLVARE :


ADMINISTRAREA SI LICHIDAREA INTREPRINDERILOR
48. Sarcinile directorilor în cadrul societăților pe acțiuni.


EXPERTIZA
19. Care este modul de comunicare a concluziilor expertizelor contabile?


MULTUMESC !



#16 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 28 May 2009 - 01:18 PM

Te-as ruga daca ai rezolvat problema la Analiza nr.7, sa mi-o trimiti si mie.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:31 PM




#17 syca_0505

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 June 2009 - 03:30 PM

vreua si eu rezolvarea la problema 11

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:31 PM




#18 mihaelaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 June 2009 - 01:22 PM

daca ai rezolvat cumva problema 7 si 11 la analiza si diagnostic
trimite-mi-le te rog si mie.
adrsa email dan.strajan@yahoo.com
mersi



#19 adina1909

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 September 2009 - 11:38 AM

am urmatoarea problema la analiza diagnostic

Adresa mea de mail este adina1909@yahoo.com


79. O intreprindere produce anual un nr de 150000 produse la un pret unitar de 5 um, intreprinderea intregistreaza chlet cu materii prime si materile in valoare de 250000 um, chelt de personal de 200000 um, din care 75 % reprezinta salariile personalului direct productiv, chelt cu utilitati si chirii in cuantul de 40000 um, cheltuieli cu amortizarea de 50000 um si cheltuieli cu dobanzi de 50000 um. sa se calculeze si sa se interpreteze pragul de rentabilitate financiar si operaionl exprimat in unitati fizice si valorice



#20 lena_i

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 September 2009 - 04:35 PM

si eu sunt stagiar in constanta
multumesc de rezolvare ralukd

Vezi postareaadina1909, la Sep 2 2009, 12:38 PM, a spus:

am urmatoarea problema la analiza diagnostic
Adresa mea de mail este adina1909@yahoo.com
79. O intreprindere produce anual un nr de 150000 produse la un pret unitar de 5 um, intreprinderea intregistreaza chlet cu materii prime si materile in valoare de 250000 um, chelt de personal de 200000 um, din care 75 % reprezinta salariile personalului direct productiv, chelt cu utilitati si chirii in cuantul de 40000 um, cheltuieli cu amortizarea de 50000 um si cheltuieli cu dobanzi de 50000 um. sa se calculeze si sa se interpreteze pragul de rentabilitate financiar si operaionl exprimat in unitati fizice si valorice
As vrea si eu rezolvarea daca afli cum se face. Eu am problema cu enunt identic dar cu alte date.
merci!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 September 2009 - 07:30 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL