Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decont TVA lunar pentru achizitie UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decont TVA lunar pentru achizitie UE


6 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2009 - 08:28 AM

SC depune TVA trimestrial, in mai am achizitie UE, trebuie sa depun 010 pentru a declara TVA lunar si voi depune decontul de TVA lunar incepand cu luna iunie, corect? sau trebuie cu mai, adica maine?Multumesc



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 May 2009 - 09:23 AM

"(61) Prin exceptie de la prevederile alin. (2)-(6), pentru persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:
a) prima luna a unui trimestru calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;
b) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligatia depunerii unui decont de taxa conform art. 1562 alin. (1);
c) prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic.
(62) Persoana impozabila care potrivit alin. (61) este obligata sa isi schimbe perioada fiscala trebuie sa depuna o declaratie de mentiuni la organul fiscal competent, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie, si va utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica, fara a avea posibilitatea de a reveni la utilizarea trimestrului calendaristic ca perioada fiscala." (OUG34/2009)

Deci vei depune pana in 05.iunie Declaratia 010 pentru schimbare vector fiscal, si data de la care esti obligat la perioada fiscala lunara este 01.06.2009.(din iunie- ultima luna din trimestru - exigibilitatea taxei AIC intervine in a doua luna(mai)).

Bea



#3 dianaonita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 June 2009 - 10:29 AM

Se depune Declaratia de mentiuni 092 nu 010.



#4 violeta.vasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 June 2009 - 04:17 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am primit o factura de la o firma neplatitoare de tva din ungaria pentru niste bunuri care sunt produse in romania. As vrea sa stiu daca se considera achizitie intracomunitara. Firma mea este platitoare de tva la trim si, cf legislatiei, daca aceasta se considera achizitie intracomunitara, atunci ar trebui sa devina paltitoare de tva lunar. Puteti sa imi spuneti ce ar tb sa fac in acest caz?

Va multumesc!



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 June 2009 - 08:35 PM

sa depuneti declaratia 092 si decont tva lunar, firma di Ungaria face comert cu produse romanesti catre firme romanesti si, eventual, sa dati statul in judecata pentru anomalia TVA lunar...petitii on-line, mie imi pasa



#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2009 - 08:37 AM

daca firma e neplatitoare de TVA, nu intra TVAul la discutie, n-aveti nimic de-a face cu TVAul!
daca nu exista, nu inventati!
daca ati cumpara din Romania de la o firma neplatitoare de TVA, ati deduce TVAul? care?

firma din Ungaria are libertatea de a vinde marfa produsa oriunde, coincidenta ca o persoana juridica romana cumpara marfa din Ungaria produsa in Romania nu o face pe firma ungara decat mai desteapta ca cele care vand aceleasi produse romanesti in Romania la pret dublu!!!
Bea



#7 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 05 June 2009 - 04:36 PM

pentru cei care trec la tva lunar incepand cu 01.06.09, trebuie depus decont de tva intermediar pana pe 25.06.09 pentru perioada aprilie-mai






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL