Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajat cu studii superioare cu salariu 1000 ron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajat cu studii superioare cu salariu 1000 ron


18 replies to this topic

#1 cristina chirica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 May 2009 - 06:25 PM

ce spuneti de urmatoarele:
angajat cu studii superioare la firma privata solicita informatii de la directorul economic cu privire la salariul cu care este incadrat stiind ca salariul minim pentru angajati cu studii superioare este de 1200ron.
raspunsul directorului economic: salariul este de 1000 ron conform OG 67???? care acorda facilitatati IMM-urilor in dificultate, intre aceste facilitati fiind si inghetarea salariului la nivelul de 1000 ron.
Am cautat respectiva ordonanta si nu am gasit-o. Cu toate ca directorul economic afirma ca a avut si control de la ITM si a fost in regula am dat si eu telefon la ITM, unde nu se auzise de vreo reglementare referitoare la inghetarea salariilor si nici posibilitatea ca salariul sa fie mai mic de 1200ron.
poate stie cineva de o asemenea reglementare.
multumesc anticipat



#2 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 May 2009 - 07:04 PM

Nu stiu sa existe vreo OG sau OUG cu nr.67 care sa se refere la asa ceva. Am cautat si n-am gasit.
Angajatul cu studii superioare e 'inginer' pe post de 'inginer' sau pe post de 'reprezentant comercial' (un exemplu)?
Daca studiile superioare pe care le-a absolvit nu au legatura cu postul ocupat, ii poate da si minim pe economie!




#3 cristina chirica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 May 2009 - 07:26 PM

angajatul cu studii superioare este inginer pe post de inginer
nu stiu cum controlul de la ITM nu a gasit nici o neregula mai ales ca sunt mai multi angajati de la respectiva societate in aceiasi situatie

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 May 2009 - 12:19 PM




#4 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 28 May 2009 - 08:20 AM

600 ii salarul minim pe economie, este utilizat ca referinta in unele calcule.
De obicei este egal cu salarul minim de incadrare, insa nu este obligatoriu, acesta putand fi mai mare in functie de negogierile patronat-sindicate (a fost cazul acu cativa ani, cand minimul pe economie era 390, iar minimul de incadrare era 440).

Salarul minim de incadrare se acorda pentru munca necalificata
Apoi se aplica coeficienti de ierarhizare in functie de studii si functia exercitata
1,2 muncitori calificati
1,3 maistrii si post liceala
1,5 studii superioare de scurta durata
2,0 studii superiare de lunga durata.
Deci e f. clar: minimul pt un inginer care presteaza munca de inginer = 1200
Si n-are cum sa scape de un control ITM, asta fiind una din primele chestii care sunt verificate. Poate ca acel control o fost in perioada ian-iun 2008 cand salarul minim era 500.

In caz ca firma apartine unei ramuri care are propriul contract cadru de munca, minimul de referinta poate fi mai mare (ex. constructii de masini, miminul ii 633), asta insa presupune si organizare sindicala

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 June 2009 - 04:27 PM




#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 May 2009 - 09:35 AM

La cei 1200 lei ar trebui adaugata si vechimea in munca, obligatorie conform CCM la nivel national, daca are o vechime in munca peste 5 ani.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 28 May 2009 - 09:50 AM

O fi angajat cu norma de 6 ore si nu cu 8 ore si atunci proprotional s-ar incadra,el nu are copie dupa ctr de munca,se face in 3 ex la nagajare,unul trebuie sa fie dat la angajat.Sa ceara copie dupa carte de munca,in ea va vedea ce e scris



#7 moshul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 August 2009 - 01:31 PM

Salutare tuturor!
Am si eu o intrebare: Daca am terminat facultatea de matematica dar lucrez pe un post de grafician ma incadrez la acel 1200 lei - salariul minim pt. studii superioare?
Sau trebuie sa lucrez pe un post de matematician pt. a beneficia de acest salariu? - Daca da, aveti cum sa-mi spuneti de la cat ar pleca salariul in cazul meu?

Multumesc anticipat!



#8 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 07 August 2009 - 01:50 PM

conteaza cerinta postului, nu pregatirea.
Daca postul de grafician e considerat la nivel de studii medii, se aplica coeficientul respectiv, nu cel pt studii superioare.



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 August 2009 - 01:50 PM

Daca postul tau necesita studii superioare, trebuie sa ai salarul minim de 1200 lei, dar daca ai studii superioare si postul tau nu le necesita, salarul tau poate sa fie corespunzator studiilor medii, postliceale etc. Trebuie sa vezi in ce grupa si subgrupa esti incadrat. In COR gasesti ocupatia si nivelul de instruire, eu am cautat acum si am gasit urm. :
1. Grafician- 245204 -nivel de instruire 4 (studii superioare)
2. Grafician industrial - 347105-nivel de instruire 3 (studii medii sau postliceale)
3. Grafician calculator -411302- nivel de instruire 2 (studii medii)

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 07 August 2009 - 01:51 PM

Dana




#10 florin.12345

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 August 2009 - 11:11 AM

Vezi postareanopris, la May 28 2009, 11:35 AM, a spus:

La cei 1200 lei ar trebui adaugata si vechimea in munca, obligatorie conform CCM la nivel national, daca are o vechime in munca peste 5 ani.
La ce articol din CCM scrie chestia cu vechimea. La noi se da doar salar de incadrare si gata in rest... nici un fel de spor.



#11 moshul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 August 2009 - 10:20 AM

Multumesc tuturor celor care au raspuns.



#12 sweet_butterfly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 December 2010 - 02:07 PM

Buna,
Am o nelamurire ...am terminat anul acesta facultatea de stinte economice si sunt proaspat angajata la o firma, Directotul economic mi-a scris in contractul de munca " functionar economic " cu codul 412202 dar la aceasta functie scrie studii medii pe www.rubinian.com :
Functionar economic
(Subgrupa majora 41, Grupa minora 412, Grupa de baza 4122)
Nivelul de instruire: 2 (studii medii)
pt ca " zice ea " sunt dubutant
e corect ? :thumbup:
2 : salariul minim pt studii superioare de la 1 ian 2011 ramane 1200 iar ea mi-a trecut 1100;
3 : este sau nu de la 1 ian 2011 salariul minum 700 ?



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 December 2010 - 02:42 PM

Salariul minim nu se refera la profesie ci la ocupatie (functie). Deci chiar daca ai studii superioare, daca esti pus sa practici o meserie de studii medii atunci salariul minim se refera la un angajat cu studii medii. Desigur ar trebui sa nu-ti ceara sa faci inchideri de conturi sau bilanturi. Daca te angaja ca economist (si e posibil, chiar pentru un proaspat absolvent, dar nu obligatoriu) salariul minim era la nivel de studii superioare (1200 lei).
Se pare ca salariul minim pe 2011 va creste (nu a aparut inca in MO) la 700 lei si va duce la unele mariri a celor care au salariul minim pe economie intre 600-900 lei; dar ramane neschimbat pentru cei cu studii superioare (1200 lei).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 22 December 2010 - 02:46 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 vsimona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 May 2011 - 11:49 AM

Vezi postareanopris, la 22 December 2010 - 02:42 PM, a spus:

Salariul minim nu se refera la profesie ci la ocupatie (functie). Deci chiar daca ai studii superioare, daca esti pus sa practici o meserie de studii medii atunci salariul minim se refera la un angajat cu studii medii. Desigur ar trebui sa nu-ti ceara sa faci inchideri de conturi sau bilanturi. Daca te angaja ca economist (si e posibil, chiar pentru un proaspat absolvent, dar nu obligatoriu) salariul minim era la nivel de studii superioare (1200 lei).
Se pare ca salariul minim pe 2011 va creste (nu a aparut inca in MO) la 700 lei si va duce la unele mariri a celor care au salariul minim pe economie intre 600-900 lei; dar ramane neschimbat pentru cei cu studii superioare (1200 lei).

De la 01.01.2011 nu mai sunt coeficienti de salarizare, iar salariul minim pe economie este de 670 lei. Chiar si un angajat cu studii superioare poate fi angajat cu acest salar de incadrare si nimeni nu il mai trage la raspundere pe angajator!



#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 May 2011 - 05:27 PM

In mare parte e adevarat ca de la 01.01.2011 nu mai sunt coeficienti de salarizare, iar salariul minim pe economie este de 670 lei.
Mai sunt si exceptii.
Nu mai exista coeficienti de ierarhizare in Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National (acum desfiintat). Dar in Contractul colectiv al firmei sau al ramurii pot sa existe coeficienti si un salariu minim mai mare. Deci trebuie vazut daca aveti un Contract colectiv de munca al societatii sau a unui grup de firme din care societatea face parte, caz in care trebuie sa respecte acele contracte colective, in general mai favorabile pentru angajati decat salariul minim pe economie.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#16 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 May 2011 - 05:46 PM

Buna ziua si bine v-am gasit

Imi spuneti va rog cat este salariul asta minim pe economie acum, 670, 700 sau 720? Ca deja am innebunit.... dar coeficientii? Am de facut un contract si nu stiu cu m saq fac cu salariul asta...

Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!!



#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 May 2011 - 07:17 PM

Conform Hot.de Guvern este 670, depinde de ramura de activitate, exista inca CCM la nivel de ramuri care sunt in vigoare si se aplica prevederile din acele contracte in ceea ce priveste salarizarea.
Eu am lucrat conform indicatiilor celor de la ITM cu vechii coeficienti (din CCM la nivel national, care nu mai este in vigoare)si bineinteles am tinut cont de CCM la nivel de ramura care sunt inca in vigoare; de ex. la comert am lucrat cu 670+50=720 inmultit cu coef. respectivi.
Daca nu mai sunt valabile CCM la nivel de ramura, am aplicat la 670 coeficientii respectivi.
Toate acestea sunt valabile daca nu exista CCM la nivel de unitate, mai favorabile angajatilor.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 24 May 2011 - 07:22 PM

Dana




#18 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 May 2011 - 09:01 PM

Vezi postareaDana42, la 24 May 2011 - 07:17 PM, a spus:

Conform Hot.de Guvern este 670, depinde de ramura de activitate, exista inca CCM la nivel de ramuri care sunt in vigoare si se aplica prevederile din acele contracte in ceea ce priveste salarizarea.
Eu am lucrat conform indicatiilor celor de la ITM cu vechii coeficienti (din CCM la nivel national, care nu mai este in vigoare)si bineinteles am tinut cont de CCM la nivel de ramura care sunt inca in vigoare; de ex. la comert am lucrat cu 670+50=720 inmultit cu coef. respectivi.
Daca nu mai sunt valabile CCM la nivel de ramura, am aplicat la 670 coeficientii respectivi.
Toate acestea sunt valabile daca nu exista CCM la nivel de unitate, mai favorabile angajatilor.
Va multumesc pentru raspuns, unde as putea gasi si eu CCM la nivel de ramura comert pt 2011, va rog?
Si inca ceva, si pe mine tot pe rammura comert ma intereseaza si nu aM inteles exact, folositi coeficientii vechi, acel 2 la studii superioare sau pe cei noi? (1,72 in acest caz)

O seara buna!

Aceasta postare a fost editata de ochidevultur: 24 May 2011 - 09:02 PM




#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 May 2011 - 10:47 PM

Folosesc coef. vechi, 720 x 2 = 1440 pt.studii superioare. CCM pt. comert a fost prelungit conform art. 4, il atasez aici.
Repet, eu lucrez conform instr. de la ITM judetean, din cate am observat sunt diferite parerile celor de la ITM in functie de judet; asta este, ne-au innebunit de cap anul acesta!
Se sanctioneaza nerespectarea salarul minim stabilit prin HG, in rest face fiecare cum considera ca este corect.
Fisier atasat  CCM_ramura comert.doc   387.5K   60 downloads

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL