Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie cf. Legii 12/1990 republicata in 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratie cf. Legii 12/1990 republicata in 2009


66 replies to this topic

#21 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 June 2009 - 04:52 PM

Dar unde scrie ca termenul este 01.06 ? Eu am cautat peste tot si nu am gasit nimic de actest termen.
Pentru cine a depus: exista vreun model anume, sau face fiecare cum vrea?



#22 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2009 - 04:57 PM

1.Nu stiu unde scrie termenul de depunere.

2. Nu exista model(formular). Face fiecare cum vrea, cam dupa cum a scris LuciHas in pagina anterioara a acestui topic.




#23 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2009 - 05:04 PM

Unde ati gasit ca , astazi este ultima zi cand se depune aceasta "minunata" declaratie ?....eu nu vad ! :sad:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#24 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 01 June 2009 - 05:22 PM

nu scrie niciunde termenul de depunere, sau eu cel putin nu am gasit. dar am aflat de la alti colegi (contabili), care au aflat de la altii, care...
si tot aici pe forum mai spunea a.d.n. si altii ca ar fi auzit ceva de 31.05.2009, dar aceasta zi fiind duminica, face ca azi, 01.06 sa se mai poata depune aceasta decl.
nu stiu sigur, deocamdata sunt (si sa dea D-zeu sa ramana asa! ) doar zvonuri.



#25 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2009 - 09:42 PM

La consultanta S 2 si 3, nu stiu nimic de Legea 12/1990,care s-a republicat.
Eu cred ca depun doar cei care vand cu amanuntul si scri in decl. ca practici adaos intre 10 -100 %(ceva de genul asta)



#26 silvia73scheaua

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 June 2009 - 07:25 AM

Vezi postareamaria viorica, la Jun 1 2009, 06:22 PM, a spus:

nu scrie niciunde termenul de depunere, sau eu cel putin nu am gasit. dar am aflat de la alti colegi (contabili), care au aflat de la altii, care...
si tot aici pe forum mai spunea a.d.n. si altii ca ar fi auzit ceva de 31.05.2009, dar aceasta zi fiind duminica, face ca azi, 01.06 sa se mai poata depune aceasta decl.
nu stiu sigur, deocamdata sunt (si sa dea D-zeu sa ramana asa! ) doar zvonuri.



salut
asa este, nu scrie termenul de depunere. eu am sunat la noi la finante (braila) si neoficial, mi-a raspuns ca intra in vigoare cu data M.O. alte surse au spus ca: 30 mai 2009 si 30 de zile de la publicare (05 iunie 2009). nu stiu care este bun, cert este ca trebuie sa depunem. si ce s-a declarat la finante, trebuie declarat si la societate printr-un anunt afisat la vedere, exact ca si cel cu privire la casa de marcat. toate la vedere.



#27 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 02 June 2009 - 09:04 AM

Eu am fost ieri si am depus la Finante. In timp ce eram la ghiseu, o doamna care verifica bilanturi a primit un telefon si dadea urmatorul raspuns: firmele nou infiintate trebuie sa declare adaosul, inainte de aplicare, nu se pune problema de termen . Eu , ascultand si spusele ei, inteleg ca: daca atunci cand noi ne-am infiintat, articolul era deja abrogat si , deci, nu am declarat adaosul, acum - odata cu republicarea legii 12, care contine si articolul care fusese abrogat- e bine ca l-am declarat. Si-am terminat subiectul cu aceasta ciudatenie. :sad:



#28 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2009 - 01:52 PM

Vezi postareaa.d.n., la Jun 1 2009, 01:17 PM, a spus:

Nu mai adaug decat ca la sugestia unor surse neoficiale din interior, am depus aceasta declaratie! :sad:
Si eu am sa fac maine la fel ptr.ca ,la noi administratia nu stie nimic dar, Garda sigur DA !!!! :lnr (51):

Aceasta postare a fost editata de DR: 02 June 2009 - 01:53 PM




#29 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 June 2009 - 02:51 PM

Am fost astazi la sectorul 5 cu minunata declaratie. Am depus-o la camera 102, unde am si intrebat daca are termen. Raspuns "nu stiu, doamna, ca nu am citit legea. Ieri se zicea ca e termen limita... dar nu, se primesc inca". Asadar, depunem si stam linistiti...

Spor!
irina



#30 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 03:21 PM

Sunt bulverasata rau cu declaratia asta. Eu am o firma care are comert cu ridicata nu cu amanuntul si prestari de servicii. Nu folosesc contul 378, trebuie sa depun astfel de declaratie???
Unele persoane spun ca trebuie sa depunem si la Administratie si la PRIMARIE. Asa este??
Voi, cei care ati depus la Administratie, ati aflat?? Trebuie depusa si la Primarie.
Of... ne innebunesc cu declaratii peste declaratii... care sunt inutile.



#31 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 03:33 PM

Eu zic ca da, desi nu prea ii vad rostul.
Doar la Administratie se depun.



#32 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 02 June 2009 - 03:43 PM

Sper sa nu-si aduca aminte si de adaosul maxim de 30% si de ICM...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#33 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 02 June 2009 - 06:31 PM

Pana la urma stie cineva sigur pt cine depunem?? Doar pt comert cu amanuntul???

Aceasta postare a fost editata de AnaB: 02 June 2009 - 06:31 PM




#34 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 03 June 2009 - 07:59 AM

Nimeni nu stie foarte clar, dupa cum observ. Am citit aici ca persoanele de la finante care au inregistrat asemenea declaratii nici nu stiau legea. Nu-i nimic daca nimeni nu ne poate spune clar. Cand o veni garda o sa ne lamurim, ca doar n-o sa ne lumineze acu pe noi si ei sa nu dea amenzi. :sad:



#35 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 June 2009 - 09:03 AM

Vezi postareaAnaB, la Jun 2 2009, 06:31 PM, a spus:

Doar pt comert cu amanuntul???
Se depune de catre toate firmele indiferent ca au comert cu ridicata, cu amanuntul sau servicii, pt ca in lege se face referire si la adaosul pentru servicii. :lnr (51): Oricum nu strica sa avem o hartie in plus la dosar, pt. ca la Cluj s-au introdus in calculator declaratiile dupa CUI asa ca e foarte usor sa vada cine a depus-o si cine nu. :sad:



#36 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2009 - 09:13 AM

Am depus-o si eu la sectorul 4......doamna de la registratura mi-a spus ca , nu are termen limita de depunere :sad:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#37 varsator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 June 2009 - 10:37 AM

Vezi postareastudenta IV, la Jun 3 2009, 10:03 AM, a spus:

Vezi postareaAnaB, la Jun 2 2009, 06:31 PM, a spus:

Doar pt comert cu amanuntul???
Se depune de catre toate firmele indiferent ca au comert cu ridicata, cu amanuntul sau servicii, pt ca in lege se face referire si la adaosul pentru servicii. :lnr (51): Oricum nu strica sa avem o hartie in plus la dosar, pt. ca la Cluj s-au introdus in calculator declaratiile dupa CUI asa ca e foarte usor sa vada cine a depus-o si cine nu. :sad:
Dupa parerea mea adaosul comercial nu face sens (sic) la servicii, pentru ca nu cumperi acele servicii si apoi le revinzi.

Si dupa cum zicea cineva mai sus, legea asta a fost in vigoare si inainte de a fi republicata. Asa ca panica sau interpretarile de genul "in 30 de zile de la publicare" nu au absolut nici un sens. Singurul indiciu legat de data pana la care s-ar depune o astfel de declaratie vine chiar din textul legii, si anume "inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision".



#38 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 June 2009 - 10:54 AM

Eu am inteles de la finante Constanta ca se depune declaratia pt. activitatile de comert nu si pt. servicii, declaratia nu are termen de depunere dar totusi ar trebui depusa repede pt.ca cei de la Garda au "tema" sa controleze depunerea acestei declaratii. Ne-am mai lipit de o hirtie, ca nu depuneam destule.
:sad:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#39 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2009 - 11:29 AM

[quote name='varsator' date='Jun 3 2009, 10:37 AM' post='203325']
Corect.
Am firma din 1996 care la momentul potrivit si-a depus declaratia plus publicarea in MO.Omul este in regula.
De ce noi contabilii trebuie sa le stim pe toate ? Daca atunci cand, patronii au declarat inceperea activitatii nu si-au depus actele necesare ,sa fie sanatosi .De ce sa ,vin eu acum dupa 10 ani la preluarea unei contabilitati ,sa ma doara capul ?Ei nu se informeaza cu absolut nimic doar,stiu sa ne intrebe ca au auzit cutare lucru si noi dam ,,bice urechiatului,, :sad: .
Mai sunt si patroni care stiu pe ce lume traiesc.



#40 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2009 - 07:13 PM

Atentie! Trebuie depusa declaratia intr-un exemplar si la Primarie, asa cum spuneam si zilele trecute.
Azi am depus la Administratie la sect 3 si apoi la Primaria sect 3. Mi s-a spus ca trebuie si la primarie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL