Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intarziere plati angajator op-uri salariale(cas,somaj,etc) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intarziere plati angajator op-uri salariale(cas,somaj,etc)


7 replies to this topic

#1 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 27 May 2009 - 10:34 AM

buna ziua, ce se intampla daca depasesc termenul limita de 25 al lunii pentru a face aceste plati?
multumesc



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 May 2009 - 12:24 PM

probabil platesti penalitati pentru fiecare zi de intarziere a platii.




#3 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 May 2009 - 12:39 PM

CU SIGURANTA vei plati penalitati.



#4 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 27 May 2009 - 12:52 PM

OK nu ar fi o problema ca nu am acum lichiditati o sapt maxim 2 dar amenzi sau altceva nu iau?



#5 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 27 May 2009 - 01:30 PM

Amenda se plateste pentru:

Cod de procedura fiscala-O.92/2003R
ART. 219
Contravenții
(1) Constituie contravenții următoarele fapte:
p) reținerea și nevărsarea în totalitate, de către plătitorii obligațiilor fiscale, a sumelor reprezentând impozite și contribuții cu reținere la sursă, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii, să fie considerate infracțiuni;
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) se sancționează astfel:
e) cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei, pentru persoanele fizice, și cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârșirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n) - r), dacă obligațiile fiscale sustrase la plată sunt de până la 50.000 lei inclusiv;
f) cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei, pentru persoanele fizice, și cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârșirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n) - r), dacă obligațiile fiscale sustrase la plată sunt cuprinse între 50.000 lei și 100.000 lei inclusiv;
g) cu amendă de la 6.000 lei la 8.000 lei, pentru persoanele fizice, și cu amendă de la 25.000 lei la 27.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârșirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n) - r), dacă obligațiile fiscale sustrase la plată sunt mai mari de 100.000 lei;



#6 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 27 May 2009 - 03:48 PM

E VORBA DE 1000 DE RON PTR 2 SALARII MINIM PE ECONOMIE.
deci iau sau nu amenda?



#7 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 28 May 2009 - 08:03 AM

Pen'cateva zile, fara antecedente de intarziere, probabil ca fiscul nu va da amenda, doar va calcula penalitati.
Si, daca angajatii sunt cu pensie pilonu 2, inca alte penalitati de la societatile care gestioneaza cei 2% din CAS

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2009 - 04:57 PM




#8 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 28 May 2009 - 09:53 AM

Nu iei nici o amenda,firmele mele frecvent platesc cu intarziere,apoi iau frumos fisa ,le fac OP pe majorari si penalitati,le platesc si pe acelea,de ani de zile,se intampla chestia asta,nu am primit nici o amenda pe asa ceva.Totul e sa platesti toate restantele la zi la finante






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL