Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Expirare sediu social, nedepunere declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Expirare sediu social, nedepunere declaratii


4 replies to this topic

#1 littlegepeto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 May 2009 - 01:43 PM

Am o MARE problema, si as vrea sa aflu care ar fi calea cea mai usoara (sau cea mai putin costisitoare) pentru a o rezolva.

La inceputul lui 2006 am preluat firma (SRL) de la un prieten, am schimbat sediul social (contract de inchiriere a unui spatiu pe 1 an). In anul acela, lucrurile au mers oarecum bine, am avut timp sa fac cate ceva (eu fiind angajat la o alta firma, SRL-ul preluat fiind un mijloc de umplere a timpului liber pe care il aveam atunci), am depus toate declaratii, bilanturi, etc.


Din 2007, nu prea am mai avut timp sa ma ocup, am schimbat contabilul (am apelat la un asa-zis prieten care se ocupa cu astfel de lucruri), firma nu a avut cine stie ce activitate, eu m-am intalnit cu individul care imi facea declaratii si trebuia sa le depuna, le-am semnat, stampilat, etc, i-am dat banutii pe cre mi i-a solicitat de fiecare data. Contractul pentru sediul social mi-a expirat si nu s-a mai dorit prelungirea lui, asa ca am ramas "pe afara", neavand unde sa-mi mut sediul social. Am cam scapat din vedere acest lucru, iar la ora actuala am sediul social expirat.

La inceputul anului (februarie), am primit o adresa de la Adm. Financiara cum ca sunt inclus pe lista firmelor inactive pentru nedepunerea declaratiilor. Am incercat sa dau de "contabilul" meu si nu am reusit. Dupa vreo saptamana, am aflat de la cineva ca ar fi plecat din tara. In fine, am avut probleme cu recuperarea documentelor firmei care erau la el, dar nu am gasit nici o declaratie care sa fie depusa si nici un bilant.

Acum am urmatoarele probleme:
1. Sediu social expirat;
2. Declaratii si bilanturi nedepuse pe 2007 si 2008;
3. Cont blocat in Trezo pentru o suma de 2000 lei.

Eu unul nu mai am timp sa ma ocup de firma si nici nu mai vreau sa o tin.

Cum sa fac sa rezolv problemele cat mai repede, fara sa platesc sute de milioane amenzi (bani pe care nu ii am) si sa scap si de firma.
Colac peste pupaza, de luna viitoare voi fi si somer, gratie "crizei" financiare.

Invatati-ma cum sa procedez in cazul de fata. S-ar putea ca acest subiect sa mai fie luat in dicutie de cineva, dar sunt nou in forum-uri si nu prea cunosc procedurile.

Multumesc.



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2009 - 04:27 PM

Pt declaratii si bilanturi mergeti la administratia financiara de care apartineti in audienta la director si explicatii ce sa intamplat si incercati sa obtineti avertizment pentru nedepunere.
Privind contul blocat trebuie vazut pentru ce anume e blocat ( ceva impozite neplatite? ).




#3 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 30 May 2009 - 06:43 PM

Eu cred ca nici tu nu ai prea platit, nici contabilulu nu a prea lucrat! Cunosc multi ca tine



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 May 2009 - 09:50 PM

Vezi postareaFlorin_76, la May 30 2009, 05:27 PM, a spus:

Pt declaratii si bilanturi mergeti la administratia financiara de care apartineti in audienta la director si explicatii [/b]ce sa intamplat si incercati sa obtineti [b]avertizment pentru nedepunere.
Privind contul blocat trebuie vazut pentru ce anume e blocat ( ceva impozite neplatite? ).
Stimate coleg,imi cer scuze,dar poate mai gasesti pe undeva o carte de gramatica a limbii romana...
Ref.la motivul blocarii contului,ti-a spus clar ca are o datorie de 2.000.
Ce Dumnezeu,tot mai credeti in povesti????



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2009 - 10:55 PM

ok
Nu am timp de cautat carti de gramatica, dar o sa cer moderatorilor sa imi stearga postarea si o sa incerc sa evit sa mai postez.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL