Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legislatie registru de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Legislatie registru de casa


50 replies to this topic

#41 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 29 July 2009 - 10:22 PM

Vezi poate e gresita data :lostit (13):
%%%




***



#42 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 30 July 2009 - 07:22 AM

Vezi postareaCostyl1, la Jul 29 2009, 10:43 PM, a spus:

Se mai poate drege ceva?
Exista cumva o posibilitate de rezolvare?

Nu mai poti regla nimic.Si eu am avut cam aceeasi problema si am luat amenda :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 30 July 2009 - 12:05 PM




#43 Dobrin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Dej
  • Interests:muntele, ecologia, poezia

Postat 12 September 2009 - 11:57 AM

In conditiile in care sumele inscrise pe chitanta sunt aferente livrarilor de bunuri sau prestarilor de servicii scutite fara drept de deducere conform prevederilor legale (ex: art. 141 alin. (1) si (2) din Codul fiscal), formularul de chitanta este documentul justificativ care sta la baza inregistrarii veniturilor in contabilitate, cand nu mai este necesara intocmirea facturii.
Dupa parerea mea, doar in acest caz sunt obligatorii informatiile privind codul de identificare fiscala, numarul de inregistrare la oficiul registrului comertului, judetul persoanei juridice.



#44 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 November 2009 - 11:46 AM

Am avut control de la Garda si s-au legat exact de acest aspect: chitantele nu contineau J-ul si CUI-ul clientului. Si au mai gasit ca in facturile de livrare nu era mentionat locul (depozitul, adresa) de unde a plecat marfa, cu toate ca avea atasat si un aviz, unde era specificat acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 12:35 AM




#45 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 17 February 2010 - 08:21 PM

Eu am o factura emisa catre o persoana fizica neautorizata cu prestari servicii desi nu am voie sa fac asa ceva. Nu detin casa de marcat, societatea este de prestari servicii. Seful meu a incasat banii de doua ori in aceeasi luna,respectiv cate 5000 lei. factura este de 16500 lei. Stiu ca nu trebuia facuta factura, dar intrebarea mea este, trebuia sa incasez numai o data 5000 lei si restul prin banca, ca si la persoane juridice? Va multumesc pentru sugestii!

Eu am o factura emisa catre o persoana fizica neautorizata cu prestari servicii desi nu am voie sa fac asa ceva. Nu detin casa de marcat, societatea este de prestari servicii. Seful meu a incasat banii de doua ori in aceeasi luna,respectiv cate 5000 lei. factura este de 16500 lei. Stiu ca nu trebuia facuta factura, dar intrebarea mea este, trebuia sa incasez numai o data 5000 lei si restul prin banca, ca si la persoane juridice? Va multumesc pentru sugestii!



#46 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2010 - 08:47 PM

ce este exact clientul dvs.? Daca este pers fizica (simplu cetatean) e ok. Daca e PFI, nu e ok, treb incasat 5000 si dif prin banca.



#47 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 18 February 2010 - 11:45 AM

Plafonul incasarilor si platilor sunt reglementate intre persoanele juridice nu in relatiile cu persoanele fizice.
Deci poti sa incasezi sau sa platesti de la sau la persoane fizice orice suma.



#48 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 18 February 2010 - 07:48 PM

Este simplu cetatean. Multumesc mult, Mihaela CVA.

Multumesc Leu50. Multumesc tuturor!



#49 CodrutaM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 February 2010 - 11:03 AM

Buna ziua,

Legat de OMFP 3055/2009, Art.176. - (1) Sumele în numerar, puse la dispoziția personalului sau a terților, în
vederea efectuării unor plăți în favoarea entității, se înregistrează distinct în contabilitate (contul 542 „Avansuri de trezorerie”).

Intrebare:
Voi ce intelegeti?
Incepand din ian.2010, toate platile efectuate de asociati, tot teancul de BF pe care le aduc sa le contabilizam trebuie sa le trecem prin contul 542?
Care trebuie inchis in 3 zile stiam eu.... (conf. Decret 209/05.07.1976).

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Codruta



#50 Doina2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 November 2010 - 09:41 PM

Nu sint contabil deci nu radeti, care este soldul maxim care poate fi inregistrat in registrul de casa la sfarsitul zilei ? 5000 de lei ?



#51 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2010 - 10:04 PM

Vezi postareaDoina2, la Nov 9 2010, 10:41 PM, a spus:

Nu sint contabil deci nu radeti, care este soldul maxim care poate fi inregistrat in registrul de casa la sfarsitul zilei ? 5000 de lei ?

Nu râdeți. Soldul casei ... nu mai este limitat!

Sunt limitate valoarea facturilor care pot fi plătite/încasate în numerar la 5000 lei. Facturile de valoare mai mare trebuie obligatoriu plătite fără numerar, prin bancă. În aceeași zi nu puteți face două sau mai multe facturi aceluiași client și care să totalizeze o sumă de peste 5000 lei. Adică fracționarea livrărilor pentru a se încadra în plafonul de 5000 lei este interzisă.
Din bancă puteți ridica pentru diverse plăți, inclusiv furnizori cel mult 10.000 lei.
Pentru plata salariilor puteți ridica suma necesară plății. Integral.
Iar dacă aveți încasări în numerar , nimeni,adică cu excepția șefilor ierarhici superiori dvs, , respectiv nici un act normativ nu vă obligă să depuneți sumele încasate integral sau ceea ce ar depăși "plafonul de casă" la bancă!
Deci ... dacă nu aveți ... plăți de făcut din incasări pe bază de documente legal întocmite și aprobate, semnate de cei în drept, ... atunci soldul casei poate crește ... nelimitat.
Doar că ...mă gândesc ... eu ... implicit ori explici casierul trebuie să fiți tot dvs.
Pentru că dacă există , aveți un alt casier , atunci pe lângă dvs. ca administrator ori "patron" și casierul răspunde și pentru faptul că caseria nu a fost asigurată, închisă, zăbrelită, sigilată, prevăzută cu alarmă ori alarma nu a funcționat , etc și prin urmare un jaf a fost ... o floare la ureche pentru niște profesioniști! Dacă au fost ?!
După cum nici practica unora că registrul de casă este la (condusă de) secretată-casieră ori contabilă , iar numerarul se păstrează în dulapul sau sertarul ori mapa diplomat al patronului eu nu recomand nimănui!
Pentru că nimic nu este mai jenant când sosește GF sau inspectorul fiscal inopinat și vrea să facă inventar la caserie, și ... perrsoana care ține registrul de casă atunci poate chiar în fața lui primește actele, le trece în registru, , adună, scade și spune rezultatul patronului ... și anume cât trebuie să fie în caserie! Și acesta ... leșină!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 09 November 2010 - 10:12 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL