Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
despre adaosul comercial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

despre adaosul comercial

26 replies to this topic

#1 daniel.filip

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 May 2009 - 10:07 AM

Salut!

Am atasat un fisier excell cu un scenariu in ceea ce priveste activitatea de retail-comert cu amanuntul(diferente de pret). Spune-ti-mi va rog daca inregistrarile contabile(cu sume) si logica de bussiness sunt corecte? Scuzati limba engleza, dar asa am primit-o si eu.
As vrea sa stiu daca sunt corect afirmatiile din fisier:"In calcularea pretului de vanzare cu amanuntul, nu este luat in considerare pretul de achizitie...si prin urmare nu se foloseste FIFO"
Poate fi acesta un scenariu real?


Nu cred ca m-am facut bine inteles, dar poate va dati voi seama daca cititi fisierul XLS.


Multumesc!

Fisier atasat  RETAIL_Scenario_for_price_diffrences_2_.xls   37K   176 downloads

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 July 2010 - 04:47 PM




#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 May 2009 - 08:56 PM

Oarecum, da. Pretul de vanzare cu amanuntul nu are de a face cu FIFO, primul intrat primul iesit, pentru ca aceasta metoda de evaluare a stocurilor la iesire este diferita de pretul de vanzare cu amanuntul , in care pretul se compune din pretul de achizitie +adaosul comercial la care se adaoga tva. Din inregistrarile alaturate programului acestea sunt corecte, si este o metoda de evidenta a marfii in magazinele cu amanuntul.
Adaosul comercial reprezinta diferenta de pret la stocul de marfa si se reflecta in contabilitate in contul 378.
Scenariul este real




#3 daniel.filip

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 June 2009 - 10:22 AM

Multumesc mult :sad: ! Si eu ma gandeam ca e bine!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 June 2009 - 11:09 PM




#4 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 02 June 2009 - 11:39 AM

am primit o factura cu mostra..factura normala..achitata cu chitanta.
am inregistrat normal produsul respectiv, dar am creat un analitic distinct pt contul 371, unde se vor inregistra doar mostrele
% = 401
371.2
4426
intrebarile mele sunt : se face nir pentru aceasta mostra? si se inregistreaza adaosul comercial (prin inregistrarea 371 = %
378
4428) ?



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 05:40 PM

Se face nir dar fara adaos, deoarece fiind monstre nu sunt vandute.



#6 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 June 2009 - 10:21 AM

dar cand obtinem monstra prin productie proprie?
pentru obtinere eu fac urmatoarele inregistrari
601 = 301
345 = 711
daca produceam o marfa, urma inregistrarea 371 = %
345
378 (cu valoarea adaosului)
4428
acum..daca obtin o monstra..care n-are adaos comercial..e corect sa fac inregistrarea 371 = 345 ?? (fara sa-mi mai apara 378 sau 4428)?



#7 eleysa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arges

Postat 04 June 2009 - 10:26 AM

eu sincer as inregistra-o la obiecte de inventar cu valoarea de productie, asta in cazul in care nu aveti de gand sa o vindeti prea curand



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 June 2009 - 09:32 PM

mostra!!! cuvant din DEX , monstra nu exista in limba romana si zgarie tare urechile...
obiect de inventar, dat nu in folosinta ci spre expunere, testare...se strica, il casez, dar ar fi trebuit sa obtin profit din vanzarea produselor similare, sau ma duc acasa si inchid! ca sunt prost si dau gratis munca mea...sau sper ca merge urmatoarea.
inregistraea di productie proprie e ok, similara cu altele ( marfuri sau nu)

Adaos comercial=definitie din DEX, se pune produsului pe care il comercializez, marfii, nu mostrei!



#9 AVADANI ELENA GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Interests:informatii utile

Postat 18 August 2009 - 04:53 PM

Exista limite de adaos comercial? Cunosc o societate care are adaos de 80000%! E in regula?
Multumesc!



#10 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 August 2009 - 06:14 PM

Dar ce vinde asta, pixeli?! :lostit (13):
Da exista dar il declara fiecare (vezi proaspata declaratie potrivit Legii nr. 12/1990, modificată prin Legea nr. 42/1991...bla, bla).

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 18 August 2009 - 06:15 PM

%%%




***



#11 AVADANI ELENA GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Interests:informatii utile

Postat 18 August 2009 - 08:18 PM

Multumesc pt raspuns. De acceea am si intrebat; pt ca trebuie sa depuna declaratia prevazuta de legea 12 si ma gandeam sa nu apara cineva de la opc sau cons.concurentei cu vreo lege care imi scapa mie acum.
Vinde bijuterii, pe care dupa ce le cumpara le mai modifica, lucreaza le face unicat.Dar in contabilitate nu are decat pretul de achizitie.



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 August 2009 - 10:16 PM

Daca produsele achizitionate sunt transformate atunci acestea nu prea mai sunt marfuri ci prodese finite, activitatea nu mai e comerciala ci de productie, iar plusvaloarea nu mai e doar adaos comercial ci contine si manopera, iar diferenta de pret nu se mai cheama adaos comercial, deci nu ar mai trebui declarat.
Dar daca sunteti autorizat pe comert si vreti sa ramaneti pe comert, puteti considera ca aveti adaosul comercial (care include si manopera).
Eu stiu ca adaosul comercial nu este limitat superior, dar, intr-adevar, procentele de adaos comercial (sau intervalele de procente) practicate trebuie declarate in scris la Administratia financiara si afisate la vedere in magazin.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 19 August 2009 - 06:49 AM

De ce ,,si afisate la vedere in magazin"?
%%%




***



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 August 2009 - 08:24 AM

Cred ca am ramas cu imaginea afiselor vazute prin magazine cu adaosurile practicate, dar daca m-am uitat acum prin Legea 12 nu gasesc obligativitatea afisarii decat "a prețurilor și tarifelor, a categoriei de calitate a produselor sau serviciilor". Dar daca aceste procente de adaosuri nu se afiseaza nu mai vad rostul declararii. Eu credeam ca se doreste avertizarea cumparatorilor asupra nivelurilor de preturi din magazin.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 19 August 2009 - 08:31 PM

Mda, dar :lostit (13): in legislatia noastra nu cred ca exista logica.
%%%




***



#16 AVADANI ELENA GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Interests:informatii utile

Postat 20 August 2009 - 03:31 PM

Am depus o declaratie cu adaos comercial intre 0 si 80000% si ma intreb daca vor fi probleme la un control.
Voi ce credeti? Exista vreo baza legala legata de adaosul practicat?



#17 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 21 August 2009 - 12:31 AM

Adaosul comercial se declara din cauza faptului ca au fost firme care au abuzat de acest adaos ca sa evite plata TVA !



#18 deliutzaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 January 2010 - 03:52 PM

societate comert cu ridicata al legumelor si fructelor.. daca folosesc 378 sunt corecte urmatoarele inregistrari pt exemplul acesta:
-stoc initial 300 kg la pret de 2.5 lei -intrare: 400kg la pret de 3 lei/kg, - vanzare 250kg la pret de 4 lei. inregistrari : pentru achizitie: (371,4426)=401 cu sumele (1200,228,1428) si 371=378 cu suma de 400, pentru vanzare: (4111=707,4427) cu sumele (1190,1000,190) . calculez k= (valoare adaos comercial al cantitatii existente+ valoare adaos comercial al intrarii) / (valoare Si+ valoare intrari)= 33.33% => ad com aferent marfii=333.3..si in final inregistraea pentru descarcarea gestiunii: (607,378)=371 cu sumele (750,333.3, 1083.3)..???



#19 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 09:00 AM

La comert en-gross nu se lucreaza cu 378 si K !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#20 deliutzaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 January 2010 - 07:36 PM

asa stiam si eu dar am fost contrazisa si mi s-a spus ca se face si cu 378 in acel fel. ms de raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 January 2010 - 02:01 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL