Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile CO in functie de vechime - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zile CO in functie de vechime

6 replies to this topic

#1 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 29 May 2009 - 10:37 AM

Salutare!
Va rog mult sa imi spuneti si mie zilele de C.O in functie de vechime!
Va multumesc!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2009 - 10:47 AM

Fi mai explicit / a.
Dreptul de CO este stabilit prin lege, in schimb in unele firme se mai acorda suplimentar niste zile in functie de vechime, dar o regula generala nu exista.

Dragos



#3 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 29 May 2009 - 11:27 AM

Adica de ex intre 0-5 ani stiu ca sunt 21 zile, dar mai departe nu mai stiu limitele.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 01 June 2009 - 03:11 PM




#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2009 - 04:07 PM

Pentru orice contract 21 de zile este minim, dar unele firme acorda prin regulamentul de ordine interioara sau contract colecti zile CO suplimentar in functie de vechime. Sau poate o fi ceva pe vreun contract la nivel de ramura dar in codul muncii si in contractul colectiv national nu exista asa ceva.
Dragos



#5 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2009 - 09:38 PM

Nu, nu exista specificat nici in Codul Muncii si nic in Contr.Colectiv de Munca la nivel national. Am cautat si eu la un moment dat cand ne hotarasem sa acordam nr.de zile de concediu in functie de vechime. Pana in final, negasind nicaieri obligativitatea acordarii zilelor de CO in functie de vechime, am hotarat sa prindem clauza in contractul colectiv de munca la nivel de unitate.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2009 - 03:19 PM

deci....
    salariatii nou angajati, pentru primul an de activitate inscris in cartea de munca, au dreptul la un concediu de odihna platit cu o durata minima de 20 de zile lucratoare.
      restul salariatilor, cu cel putin un an vechime, au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
        salariatii care au varsta sub 18 ani au dreptul la un concediu platit de 24 de zile lucratoare.

        acesta este pragul minim. de aici incolo, se negociaza prin contractele colective de munca la celelalte niveluri.
        de exemplu noi avem: 1-5 ani -21 zile; 5-10 ani -22 zile; 10-20 ani-23 de zile; peste 20 ani lucrati - 24 de zile.

        Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 01 June 2009 - 03:20 PM




        #7 koala2009

          Membru junior

        • Members
        • Pip
        • 43 Postari:

        Postat 02 June 2009 - 09:29 AM

        va multumesc!

        Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 02 June 2009 - 10:26 AM







        Similar Topics Collapse

        1 useri citesc topicul

        0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

        Cometa SQL