Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Limita de venit pentru PFA neplatitor de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Limita de venit pentru PFA neplatitor de TVA


5 replies to this topic

#1 george_a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 June 2009 - 03:45 PM

Buna ziua,

Imi voi deschide in curand un PFA. Din tot ce am citit si m-am interesat pana acum, am decis ca imi voi deschide PFA neplatitor de TVA cu norma fixa de venit pentru impozitare. Datorita faptului ca am auzit ca plafonul pentru TVA s-ar fi redus la 10 000 EUR de la o contabila, va intreb: plafonul este de 35 000 EUR, cum stiam inainte? In plus, fiindca este jumatatea anului, in cazul meu plafon este jumatate din cel normal?

Si ultima intrebare si cu aceasta am terminat. Daca sunt platitor de TVA si cu norma fixa de venit, in afara de impozitul pe venit, CAS si TVA-ul, trebuie sa platesc si altceva la stat?

Multumesc anticipat,

George

Basically, ceea ce nu stiu si e intrebarea principala e daca trebuie sa ma declar platitor de TVA si cand trebuie sa fac asta. Trebuie dupa ce am depasit 35000 EUR intr-un an calendaristic? In cazul meu, daca anul asta sa zicem ca fac 18 000 si in urmatoarele 6 luni ale anului urmator tot atat, in total 36000, cand trebuie sa ma declar platitor? Anul urmator sau de la inceput?

In plus, am auzit diverse metode de calcul al cursului. Care este rata de referinta in discutie? Am vazut unele posturi unde se scria ca rata ar fi cea de la aderarea Romaniei la UE, adica vreo 3.3, ceea ce e destul de departe de adevarul actual.

Merci anticipat,

George

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 08:48 AM




#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 June 2009 - 04:14 PM

Plafonul pentru a deveni platitor de TVA este de 35.000 euro, chiar daca se incepe activitatea in mijlocul anului. Plafonul a avut o tendinta de crestere in timp. E putin probabil sa se atinga acest plafon in primii 2 ani de activitate asa ca nu va faceti griji asa de repede. Cursul este cel al BNR de la data intrarii in EU. La fiecare inceput de an socoteala cu suma vanzarilor/prestarilor se reia de la zero. In ce priveste contributiile sociale (CAS, somaj, sanatate) depinde daca mai sunteti angajat undeva, daca mai platiti sau nu in alta parte aceste contributii.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 george_a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 June 2009 - 04:22 PM

Multumesc mult nopris pentru reply. Ma ingrijorasem degeaba se pare. :)
Ideea e ca eu voi demisiona si-mi voi schimba firma, urmand sa lucrez numai ca PFA. Deci mai mult ca sigur voi opta pentru norma fixa de venit, cu 16% impozit pe venit si 5,5% CASS. Celelalte doua parca nu-s obligatorii din ce am citit.

Merci inca o data, era o mare problema pentru mine asta.

George

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 08:48 AM




#4 ioana3103

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 June 2009 - 03:13 PM

Salut,
Eu sunt inca nelamurita in privinta TVA-ului. :sad: Am vazut ca exista posibilitatea de a fi PFA platitor sau neplatitor de TVA.
In cazul in care nu estimez sa ajung la incasari de peste 35000 euro pe an (deci nu as fi obligata la plata TVA-ului), exista vreun avantaj in a fi platitor de TVA?
Sunt in curs de infiintare a PFA-ului (Birou Individual de Arhitectura) si in cateva zile va trebui sa merg la Finante.
Din punctul meu de vedere e mai simplu sa nu platesc TVA, dar nu stiu, de fapt, care ar fi avantajele si dezavantajele.

Va multumesc! :lnr (51):



#5 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 June 2009 - 03:23 PM

Avand in vedere ca o sa aveti o activitate de prestari servicii este da preferat pentru d-voastra sa optati pentru neplatitor de TVA Pentru ca in acest caz valoarea achizitiilor va fi net inferioara serviciilor prestate de d-voastra .

Ex. 1. TVA servicii oferite 1000 ron- TVA achizitii 600 ron = 400 ron plata TVA la stat
2. TVA servicii oferite 800 ron - TVAachizitii 900 ron = 100 ron TVA de recuperat de la stat

sper ca m-am facut inteleasa . daca nu astept intrebari



#6 ioana3103

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 June 2009 - 03:45 PM

Ce-am inteles eu e ca e avantajos sa fii platitor de TVA daca ai cheltuieli mai mari decat incasari. Corect?
Deci, dupa cum ati spus, pentru mine e mai avantajos sa nu platesc TVA.

Multumesc si sa auzim numai de bine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 08:48 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL