Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie bonuri fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


legislatie bonuri fiscale


94 replies to this topic

#21 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2009 - 12:00 PM

Am fost la un curs organizat de CCF si va prezint urmatoarea opinie a d-nei. Petre care a prezentat " Reglementari referitoare la TVA " privind operare in contabilitate a bonurilor fiscale.
A spus ca in conformitate cu O 3512 / 2008 nu se mai pot opera in contabilitate bonurile fiscale ( cu exceptia celor care contin combustibil si care sunt reglementate in Codul Fiscal si in O34/2009 ) decat daca se intocmeste un decont de delegatie, aprobat de conducatorul societatii, si care contine aceste eventuale bonuri fiscale sau se face Nir care sa ateste ca produsele de pe bonul fiscal au intrat in societate.
Asta deoarece bonurile fiscale sunt destinate persoanelor fizice si nu firmelor care sunt obligate sa ceara factura pt. achizitiile facute.
Temeiul legal ar fi faptul ca s-a abrogat HG831/1997 si implicit O1714/2005, O293/2006.
De altfel in O3512/2008 ( care se aplica cu 01.01.2009 ) scrie ca " se abroga O1850/2004 cu modificarile ulterioare, precum si orice alte dispozitii contrare prevederilor prezentului ordin " ( adica HG831/1997, O1714/2005 si O293/2006 ).
Personal nu sunt de acord cu aceasta opine atata timp cat nu se precizeaza clar nicaieri ca nu mai sunt acceptate in contabilitate bonurile fiscale. Singurul fapt clar este ca nu se mai spune nimic de aceste bonuri fiscale ( prin abrogarea O293/2006 nu mai exista limitare la 100lei... )
Alte opinii?

Aceasta postare a fost editata de ETIC: 01 June 2009 - 12:02 PM




#22 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2009 - 12:41 PM

Eu cred ca ar fi o logica si asta...

" decat daca se intocmeste un decont de delegatie, aprobat de conducatorul societatii, si care contine aceste eventuale bonuri fiscale
sau se face Nir care sa ateste ca produsele de pe bonul fiscal au intrat in societate.
Asta deoarece bonurile fiscale sunt destinate persoanelor fizice si nu firmelor care sunt obligate sa ceara factura pt. achizitiile facute."

Nu strica sa ne umplem de hartii ! :sad:

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 02 June 2009 - 01:09 PM




#23 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 June 2009 - 11:19 AM

Am participat la un curs sustinut de dna. Georgeta Petre, director in MF reglementari contabile. Dansa a spus ca s-a abrogat Ordin 293/2006( referitor la bonurile fiscale pt. combustibil, cele de pana la 100 lei, taxi ) etc. Acest Ordin face referire la HG 831/ 1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora, care, se pare, a fost abrogat. Acum care este modalitatea de inregistrare a bonurilor fiscale? Mai pot inregistra bonuri fiscale in registrul de casa?
Imi cer scuze daca s-a discutat acest subiect pe forum, dar n-am gasit ( sau poate n-am stiut eu sa caut )
oare unde o sa ajungem?



#24 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2009 - 11:19 AM

Deci, ordinul 293/2006 (bf pana in 100 lei) care modifica ordinul 1714/2005, care s-a emis pentru aplicarea HG831/1997 , s-a abrogat prin HG105/20.02.2009!


:sad:

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 02 June 2009 - 01:10 PM




#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 11:45 AM

pai, daca tot erati acolo, de ce nu ati intrebat-o pe d-na Petre cum ramane cu bonurile fiscale ??
era cel mai bun lucru de facut, nu ?

parerea mea e ca nu au cum sa interzica inreg. BF prin caserie, la logica elementara ... ganditi-va ce ar insemna asta fara sa puna altceva in loc. cred ca sunt zeci de mii de case de marcat in Romania - la ce ar trebui sa mai foloseasca ele ?? numai pt pers. fizice care nu deconteaza chelt. ?? si la ceilalti ce fac ? dau fact. si chit. pt. cumparaturi de orice valoare, daca BF nu se mai pot inreg. nicicum (si fara tva, adica) ?

ceva nu s-a inteles bine la faza cu BF :sad:



#26 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 01:15 PM

Nedeductibilitatea bonurilor fiscale apare din Ordin 3512/2008 care defineste documentul justificativ. Intr-adevar, este cam greu sa aduci un bon fiscal
( fara factura ) in faza de a fi un document justificativ cf 3512/2008.
Problema apare ca o neconcordanta legislativa in faptul ca cei care se incadreaza la exceptiile din OG 34/2009 si pot deduce cheltuielile cu combustibilul, vor putea deduce TVA de pe bonurile fiscale cf Codului Fiscal dar nu vor putea deduce cheltuiala cu benzina pentru ca bonul nu indeplineste conditiile de document justificativ. Scaparea noastra vor fi facturile pentru orice cheltuiala si acolo unde nu avem, nedeductibil.
Si eu am fost la un seminar si aceeasi opinie a fost emisa de lector.



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 04:08 PM

mai dragilor, stati putin ca m-ati zapacit :lnr (51): si nu pricep care-i schimbarea fata de legislatia trecuta unde oricum nu se putea deduce tva-ul de pe bonurile fiscale, 100 ron cu exceptia celor de combustibil, dar se deducea chelt. daca nu era de tipul celor celor nedeductibile oricum (gen alcool, tutun).
acum voi spuneti ca nu se mai deduce chelt. de pe nici un fel de bon fiscal < 100 ron ?? :sad:
si nu vb de cele de combustibil aici (ca la astea e o intreaga poveste acum), ci numai de celelalte ...

Vezi postareaCornelia Cozos, la Jun 2 2009, 02:15 PM, a spus:

Intr-adevar, este cam greu sa aduci un bon fiscal ( fara factura ) in faza de a fi un document justificativ cf 3512/2008.
pai asta faceam noi cand scriam firma si cuiul pe BF, nu-i asa ?? ca de asta le scriam - ca sa fie si datele cumparatorului pe bf si sa capete calitatea de docum. justificativ.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 June 2009 - 04:15 PM




#28 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 04:29 PM

Idea este ca cei de la FISC sunt chititi sa scoata aceste bonuri din contabilitate. Sigur ca Otilia are dreptate si pana acum scriam tot felul de tampenii pe bonurile fiscale, dar nu asta este problema. Atata timp cand nu exista o specificatie clara in lege ramane la latitudinea celui care controleaza cat de amabil este sau ce sarcina i s-a dat de catre sef. Nu stiu daca merita efortul pentru ce valoare au de obicei bonurile fiscale ca sa trebuiasca sa-i explicam sau sa facem tot felul de alte hartii ca sa ne acoperim. Cred ca este mai simplu sa cerem totusi factura fiscala de la comercianti. Oricum nici asa nu este OK pentru ca fiecare venit sau cheltuiala poate fi reconsiderata de organul de control... Asa ca scapa cine poate...
Apropo... stiti ca de la anul vom face D390 lunar si ca se vor declara si serviciile din UE ? De asta ce mai ziceti...daca ai un contract cu Google de la anul faci D390 - lunar, devi platitor de TVA - lunar, etc...



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 04:39 PM

mai dragilor, m-am uitat pe cdep si pe alt program legislativ si ....
ORD. ALEA NU SUNT ABROGATE, DE UNDE ATI SCOS-O CA S-AU ABROGAT IMPLICIT ??

pai, de la 1 ian si pana acum credeti ca nu aveau timp sa scrie pe ele "abrogat" daca asa erau ??

:sad:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 June 2009 - 04:41 PM




#30 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 02 June 2009 - 04:50 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jun 2 2009, 05:08 PM, a spus:

acum voi spuneti ca nu se mai deduce chelt. de pe nici un fel de bon fiscal < 100 ron ??
si nu vb de cele de combustibil aici (ca la astea e o intreaga poveste acum), ci numai de celelalte ...

eu am avut inspectie fiscala anul trecut (aug.-sept.2008) si conform constatarilor facute de inspectorii fiscali toate bonurile fiscale, <100 ron pot fi trecute pe chelt. deductibile fara a fi insotite de factura, dar se deduce doar chelt. nu si tva-ul. la cele peste 100 ron neinsotite de factura chelt. nu este ded., dar pot fi decontate prin reg.de casa.
referitor la tva, acesta nu se deduce la b.f. care nu au factura, indiferent de valoarea lor, cu exceptia bonurilor de combustibil, la care tva-ul este deductibil (trebuie sa scriem pe ele denumirea cumparatorului si codul fiscal).

daca intre timp nu s-a modificat legislatia cred ca este o.k. cum am zis mai sus. :sad:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 02 June 2009 - 04:56 PM




#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 04:52 PM

Vezi postareamaria viorica, la Jun 2 2009, 05:50 PM, a spus:

daca intre timp nu s-a modificat legislatia cred ca este o.k. cum am zis mai sus. :lnr (51):
pai, tocmai desprea asta vb aici :: CICA S-A SCHIMBAT, Maria !

na, ca te-a surprins si pe tine, draga mea ... :sad:



#32 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 02 June 2009 - 05:00 PM

pai la cat de des (si de aiurea) se tot schimba, intotdeauna vor surprinde pe multi - si nu placut :sad:



#33 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2009 - 05:21 PM

Exista un program de legislatie in care Ordinul 293/2006 apare abrogat. O sa dau si nume, daca e voie...

Acum, iata cum vad eu lucrurile (si asta, acum, dupa postarea lui ETIC, adica dupa ce am aflat ce-a spus d-na Petre din M.F.) :

1. Apare HG 831/1997
2. Urmeaza Ordinul 1415/2005 privind aplicarea prevederilor HG nr. 831/1997
3. Ordinul 293/2006 modifica 1415/2005
4. Hot.105 /2009 abroga HG831/1997.

Deci, daca HG 831/1997 s-a abrogat, sunt abrogate si toate actele care se refera la aceasta hotarare. Asa ar fi logic.



#34 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 05:46 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 27 2009, 03:31 PM, a spus:

Deductibilitatea cheltuielilor este reglementata numai de Codul fiscal.
Conform art.21 alin.(4) lit. f) , nu sunt cheltuieli deductibile cheltuielile inregistrate in contabilitate, care nu au la baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii sau intrarii in gestiune, dupa caz, potrivit normelor.
Normele CF prevad:
44. Inregistrarile in evidenta contabila se fac cronologic si sistematic, pe baza inscrisurilor ce dobandesc calitatea de document justificativ care angajeaza raspunderea persoanelor care l-au intocmit, conform reglementarilor contabile in vigoare.

Ordinul 3512/2008, precizeaza la pct. 2 din Norma de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile ca documentele care stau la baza inregistrarilor in contabilitate pot dobandi calitatea de document justificativ numai in conditiile in care furnizeaza toate informatiile prevazute de normele legale in vigoare.
Asadar toate documentele justificative intocmite corect, conform actelor normative care le reglementeaza, sunt considerate (bineinteles daca tipul operatiunii economice efectuate o permite) din punct de vedere al cheltuielilor inregistrate in contabilitate ca fiind deductibile.
Bonurile fiscale sunt intocmite si utilizate conform OG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale - reglementare contabila in vigoare, cu norme clare in privinta informatiilor pe care trebuie sa le contina.


Eu sunt de acord cu Lexiroxi.
ORDINul nr. 293 din 22 februarie 2006 este in vigoare.



#35 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 02 June 2009 - 06:09 PM

Este in vigoare , dar nu mai produce efecte .



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 10:31 PM

daca este in vigoare, produce si efecte ... cum altfel ??

daca respir singura, inseamna ca traiesc, nu ? :lnr (51):

si eu sunt de acord cu Lexiroxi :sad:



#37 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2009 - 09:07 AM

Consider ca multi dintre noi ar avea maaarea rugaminte adresata lui ETIC si bibilica de a ne spune inca odata, cat se poate de clar, ce a spus d-na Petre din M.F. referitor la abrogarile astea.

Oricum, daca la ce au scris pana acum cei doi colegi de forum adaug atasamentul postat de mine cu raspunsul dat de Adm.Fin., reiese, 'cumva', ca cei din Minister s-au pus de acord...

Si nu trag decat concluzia ca nu mai putem vorbi de bonul fical ca doc. justificativ pt. inregistrarea chelt. in contabilitate, decat pentru combustibili. Si in acest caz, doar daca respecta prevederile lui 3512/2008, ceea ce e destul de greu, cum zicea si colega Cornelia Cozos.

Pun si un link la atasamentul despre care vorbesc (e tot aici, in topic):
http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=199758



#38 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2009 - 10:17 AM

CODUL FISCAL
Art. 21. (4) lit. f - cheltuielile înregistrate în contabilitate, care nu au la bază un document justificativ, potrivit legii, prin care să se facă dovada efectuării operațiunii sau intrării în gestiune, după caz, potrivit normelor;
Deci Codul fiscal ne trimite la Normele metodologice de aplicare.

NORMELE METODOLOGICE
44. Înregistrările în evidența contabilă se fac cronologic și sistematic, pe baza înscrisurilor ce dobândesc calitatea de document justificativ care angajează răspunderea persoanelor care l-au întocmit, conform reglementărilor contabile în vigoare.
Astfel normele ne lamuresc bata si ne trimit la reglementarile contabile.

REGLEMENTARILE CONTABILE
Identificare: Art. 1. - Se aprobă Normele metodologice de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile, cuprinse în anexa nr. 1. (Ordin nr. 3512 din 27/11/2008)

NORMELE METODOLOGICE
2. Documentele justificative trebuie să cuprindă următoarele elemente principale:
- denumirea documentului;
- denumirea/numele și prenumele și, după caz, sediul/adresa persoanei juridice/fizice care întocmește documentul;
- numărul documentului și data întocmirii acestuia;
- menționarea părților care participă la efectuarea operațiunii economico-financiare (când este cazul);
- conținutul operațiunii economico-financiare și, atunci când este necesar, temeiul legal al efectuării acesteia;
- datele cantitative și valorice aferente operațiunii economico-financiare efectuate, după caz;
- numele și prenumele, precum și semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea operațiunii economico-financiare, ale persoanelor cu atribuții de control financiar preventiv și ale persoanelor în drept să aprobe operațiunile respective, după caz;
- alte elemente menite să asigure consemnarea completă a operațiunilor efectuate.
Documentele care stau la baza înregistrărilor în contabilitate pot dobândi calitatea de document justificativ numai în condițiile în care furnizează toate informațiile prevăzute de normele legale în vigoare.

Cum “traduc” eu chestia de mai sus: documentele trebuie sa indeplineasca toate cerintele legilor ce le reglementeaza, absolut toate pentru a indeplini calitatea de document justificativ.
Specificatia asta nu face referire expres la legile ce le reglementeaza ci la orice act normativ sub incidenta caruia pot intra, deci inclusiv punctul 2 al normei din al carei continut face parte.

In ceea ce priveste ordinul 293, mie lucrurile mi se par si mai clare:
Art. 5. - (1) Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2009.
(2) Pe data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele și formularele financiar-contabile, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 23 și 23 bis din 7 ianuarie 2005, cu modificările ulterioare, precum și orice alte dispoziții contrare prevederilor prezentului ordin. (Ordin nr. 3512 din 27/11/2008)

Sau: Art. 65. - (1) În cazuri deosebite, în care la elaborarea și adoptarea unei reglementări nu a fost posibilă identificarea tuturor normelor contrare, se poate prezuma că acestea au făcut obiectul modificării, completării ori abrogării lor implicite. (Lege nr. 24 (r1) din 27/03/2000)
Dragos



#39 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 June 2009 - 02:54 PM

Dna. Petre a justificat astfel: bonul fiscal se emite pentru populatie, nu pt. persoane juridice. Actele pt. persoane juridice sunt factura si chitanta. La intrebarile noastre, a mai venit cu precizarea ca pentru a inregistra, totusi, bonul fiscal sa i se dea angajatului avans decont, urmand a se face decont de cheltuieli. Sincera sa fiu, eram socata sa aflu dupa trei luni ca s-a abrogat acest ordin. Cu toate ca pe lex apare ca fiind in vigoare.
Am intrebat la Anaf si raspunsul lor este: Hg 831 este abrogat cu toate modificarle ulterioare, dar ar fi bine sa consultati un jurist. Si la ei apare ca Ordinul 293 este in vigoare.
oare unde o sa ajungem?



#40 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2009 - 04:57 PM

Iata ce raspuns am primit pe un forum juridic la intrebarea care ne framanta:

"De abrogat a fost abrogat numai HG 831/1997. Normele sale de aplicare, adica Ordinul 1415/2005, desi sunt in vigoare, nu mai pot produce efecte deoarece nu mai au obiect. Juridic acest lucru se cheama "caducitate", iar efectul este ca actul nu se mai aplica."

Sper ca ne-am lamurit.

:sad:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL