Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie bonuri fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


legislatie bonuri fiscale


94 replies to this topic

#81 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 June 2009 - 08:40 AM

Citeaza

marian.apetre: Au uitat de art.6 din L.82/91, au uitat de 3512/2008, au uitat de tot

Din pacate, asa este, chiar au uitat, au trebuit sa fie sesizati de catre anumiti reprezentanti fiscali, cu privire la aceste aspecte, pt.a-si reaminti.

Dana




#82 alexandrudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 30 June 2009 - 10:39 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Jun 30 2009, 09:09 AM, a spus:

Imi este o asa lehamite de toata bataia asta de joc a functionarimii de la ANAF.Astia cred ne cred or tampiti, or inapoiati mintal, ori altceva asemenea ...[...]
Total de acord cu tine Marian
Intrebarea este ce putem face noi muritorii de rand?
Atata timp cat reprezentantii IMM-urilor se duc la minister sa negocieze noile schimbari din Codul Fiscal, pun pe hartie aceste modoficari impreuna cu cei din minister , si dupa 2 zile se trezesc ca ordonanta publicata in Monitor contine cu totul altceva, ce putem face? :sad:

Va salut pe toti si spor la treaba! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2009 - 09:30 AM




#83 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 01 July 2009 - 07:49 AM

Bonurile fiscale, zic ei in circulara, sunt folosite pt inregistrarea platilor in registrul de casa, Dar daca nu au acele elemente informationale prevazute, cum sa-l consider document justificativ in casierie? Adica in contabilitate nu e document justificativ dar in registrul de casa da?



#84 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2009 - 02:42 PM

Sunt nedeductibile fiscal, la calculul impozitului pe profit, asta dupa lege, dar sunt destule firme, "case mari" cu pretentii de transnationale, care le inregistreaza ca fiind deductibile.
Depinde si de control, unii le considera inca deductibile... altii au dat amenzi.
Eu le inregistrez ca nedeductibile, ca sa nu am probleme, nici acum si nici mai tarziu.

Aici am vorbit de bonurile fiscale, sub 100 de ron, neansotite de factura.



#85 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 July 2009 - 04:28 PM

mda, este adevarat, nu ca punct de vedere, ci ca practica
Dar nu cred ca este corect si ar trebui sa facem ceva pentru a nu mai fi lasati la interpretarea "subiectiva" a organelor fiscale, dar mai ales la existenta unor legi eronate. Adica x senator, parlamentar, a gresit cand a scris asta, dar eu, n-utilizatori nu ii spun ca a gresit si sa corecteze su explice? Cred ca tine de mentalitatea noastra, ca romani..prea am acceptat multe.
Cum accepta(sau nu) la companii mari bonuri sub 100 lei ar trebui sa accepte si la companii mici (sau nu), ca platim acelasi impozit.
Cred ca de undeva de acolo ni se trage OG34, cand s-au cumparat Ferrari de ..lei si s-a dedus si tva si cheltuieli (eu stiu doua cazuri aici, in Craiova) (ca nu exista definitia produselor de lux), iar acum ma duc sa depun declaratii si sa platesc impozite la fisc pe banii mei, nedeductibili.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 01 July 2009 - 04:33 PM




#86 bella78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 07 July 2009 - 12:17 PM

BUNA,NU AM MAI SCRIS DE MULT PE FORUM,DAR AM SI EU O NELAMURIRE CU ACESTE BONURI FISCALE CARE SINT SUB 100 RON.MI-A SPUS CINEVA CA TRE SA FAC DECONT LA BONURILE CARE SINT SUB 100 RON SI SINT FARA FACTURA,ESTE UNDEVA SPECIFICAT IN LEGE SAU IN OUG ASA CEVA?
CUM SE PROCEDEAZA CORECT?

O ZI BUNA,



#87 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2009 - 01:42 PM

Daca citeai macar pagina anterioara a acestui topic (si regulamentul care spune sa citesti inainte de a scrie si sa nu scrii cu litere mari) te lamureai. Nu scrie in lege, dar scrie in "ghid".
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2009 - 05:08 PM

multumesc mult, nopris, pt. sprijin :sad:

e jenant ce se se intampla, nu-i asa ? a ajuns sa va deranjeze si pe voi ...
cat despre noi - moderatorii, nici nu mai stim cum sa-i determinam pe colegii nostri sa respecte regulamentul pe care, de altfel, l-au acceptat la inscriere ... si iata ca, dupa 85 de posturi, tot se mai trezeste cineva sa intrebe o chestiune discutata deja, ghidul s-a postat de cateva ori ...
e degeaba si daca aplicam santiunile regulamentare suntem niste niste "rai" - ca sa fiu blanda in exprimare... :lnr (51):



#89 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2009 - 09:44 PM

In conditiile in care in punctul de vedere al MF publicat pe http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/faq/e...vid_12iun09.htm se prevede si varianta in care chelltuiala este justificata prin ordin de deplasare sau decont de chletuieli aceste bonuri pot fi inregistrate in contabilitate.

b) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă intrarea în gestiune a bunurilor achiziționate, fie cu alte documente, cum sunt: ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal, documentele respective fiind avizate de persoana care aprobă efectuarea acestor cheltuieli.

Ajutati-ma putin cu rationamentul: daca trec pe bonul fiscal si denumirea firmei cumparatoare si codul ei fiscal nu vad de ce nu ar putea fi deductibil. Ce alt element i-ar mai lipsi acestui bon fiscal pentru a-l considera deductibil la calculul impozitului pe profit :

- exista denumirea furnizorului
- exista adresa furnizorului
-exista codul fiscal al furnizorului
-exista denumirea marfii
-tva-ul este evidentiat
-cota de TVA este evidentiata
-casele de marcat sunt fiscalizate !!

DE CE TREBUIE SA NE COMPLICAM ATAT ?



#90 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 July 2009 - 11:50 AM

Vulpisor, nu noi ne complicam, altii ne complica si ne fac viata amara pana si pentru cateva amarate de bonuri fiscale (ma refer la cele sub 100 RON care erau ded. fiscal cnf. Ord.293/2006). Referitor la ceea ce ai scris, in pag.4 a acestui topic exista postari interesante, iar Lexiroxi a facut o sinteza clara si la obiect in 29.06., cu privire la aceste aspecte.

Dana




#91 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 24 August 2009 - 01:01 PM

Salut,

Stie cineva daca mai sunt valabile bonurile fiscale de combustibil pentru utilaje platite din avans de trezorerie la decontare ( cele trecute in decontarile de cheltuieli)? Si se deduce TVA in cazul in care sunt valabile?



#92 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 24 August 2009 - 03:51 PM

Vezi postareav-alin, la Aug 24 2009, 02:01 PM, a spus:

Salut,

Stie cineva daca mai sunt valabile bonurile fiscale de combustibil pentru utilaje platite din avans de trezorerie la decontare ( cele trecute in decontarile de cheltuieli)? Si se deduce TVA in cazul in care sunt valabile?
Sigur ca sunt!



#93 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 02 October 2009 - 03:08 PM

Am un client care nu vrea deloc sa renunte la bonulete , asa ca trebuie sa merg sa-i cumpar un carnet de deconturi de cheltuieli . Uitandu-ma in anexa 3 sa vad cum trebuie sa arate decontul, am vazut ca formularul indicat de ei ptr decontarea bonurilor este de fapt decontul de cheltuieli ptr deplasari externe(cod 14-5-5)
Voi ce decont folositi? Poate posta cineva un model? Multumesc

Aceasta postare a fost editata de ralsera: 02 October 2009 - 03:09 PM

serafimescu



#94 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 03 October 2009 - 11:53 PM

Eu il folosesc pe acesta.



Fisier atasat  Decont_de_cheltuieli.xls   232K   350 downloads
Every thing happens for a reason.



#95 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 01 April 2010 - 08:51 AM

Situatia nu e aceeasi si ptr. bonurile peste 100RON? Vad ca toata lumea discuta de valoarea bonului... :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL