Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Certificat fiscal in scopuri de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Certificat fiscal in scopuri de TVA


14 replies to this topic

#1 iuli3098

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 June 2009 - 02:07 PM

Buna ziua,

Sper sa ma ajute si pe mine cineva. Am pierdut Certificatul fiscal in scopuri de TVA si nici nu am vreo copie a acestuia.
Peste tot pe unde am fost sa intreb de unde se poate obtine unul nou nu a stiut nimeni, iar la Monitorul Oficial cand am vrut sa-l declar pierdut nu au vrut sa-mi primeasca anuntul fara o copie a acestui certificat.
Multumesc



#2 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 03 June 2009 - 03:14 PM

la administratia financiara de care apartine firma ai fost ?
ei parca elibereaza aceste certificate si ar trebui sa aiba vreo copie sau cotorul certificatului.
sau cel putin sa te indrume ce poti sa faci.

incearca asa si tine-ne la curent ... ca nu se stie niciodata !!

bafta. :sad:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 03 June 2009 - 03:15 PM




#3 Dana Manole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2010 - 11:53 AM

Buna ziua,

Am o firma care si-a schimbat sediul din sect.4 in sect.6. Pentru schimbarea certificatului de in registrare in scopuri de tva ce trebuie facut.

Va multumesc.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 10:57 PM

Numai stiu daca certificatul in scopuri de TVA are si adresa firmei pe el, daca o are mergeti la Administratia finantelor publice sector 6 ca sa luati noul certificat in scopuri de TVA actualizat.



#5 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2010 - 09:20 AM

Din cate stiu eu trebuie intai sa-l anulezi pe cel de la vechiul sector, pe urma cu el anulat mergi la noul sector cu cerere tip si-ti elibereaza altul nou cu noul domiciliu fiscal.



#6 adisima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 April 2010 - 03:45 PM

Dragii mei va urmaresc si va citesc de mult si as vrea in primul rand sa va transmit multumirile mele pentru ca am invatat o gramada de lucruri de la voi .
Am marea rugaminte sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoara situatie (Am solicitat si raspuns scris de la fisc dar nu am primit decat o adresa in care imi dadeau cu copy paste din codul fiscal :frusty: )

Am o firma care este scutita de TVA , are venituri sub plafonul de 35000 Euro (conform art.152 Cod Fiscal )
Firma respectiva realizeaza import de marfa din Turcia. Plateste evident TVA in vama .
Exista obligativitatea de a se inregistra in scopuri de TVA atata timp cat veniturile lui raman sub plafonul de 35000 EURO.
Ma bazez pe ajutorul vostru ,tot ce inseamna TVA intracomunitar sau la importuri ma depaseste
Sper ca am postat unde trebuie nici la asta nu ma prea pricep :)



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 April 2010 - 08:30 PM

eu zic ca nu



#8 ursu mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2010 - 09:14 PM

Buna,daca tot se discuta aici de certificat fiscal;sunt administratorul firmei,si am avut o discutie cu contabila mea,ca ar fi niste nereguli in firma,de genul ca nu ar fi depus toate declaratile necesare,
eu am zis ca o sa merg la administratia financiara sa ma interesez,dansa a zis ca intru singur in gura lupului,
A zis sa merg sa depun o cerere sa solicit un certificat fiscal,,,va rog sa ma faceti sa inteleg si eu in ce consta acest certificat fiscal?sa nu intru in belele mai mari!!! va multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de ursu mihai: 31 August 2010 - 09:18 PM




#9 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 01 September 2010 - 10:14 AM

Pentru Dl Ursu : De obicei societatile mai mici, care nu ies in evidenta prea mult nu sunt atat de verificate pe calculator de cei de la Administratie
In momentul cand se solicita eliberarea unui certificat de atestare fiscala, acestia fac verificarile pe ultimii 5 ani atat pentru obligatii de plata cat si din punct de vedere al depunerilor de declaratii.
La constatarea unor nereguli privind nedepunerea declaratiilor, nu se elibereaza certificatul pana cand nu se depun declaratiile respective si se achita amenzile si penalitatile cuvenite.
In certificatul de atestare fiscala se trec toate obligatiile la buget neachitate (daca este cazul).
Curios, pentru platile efectuate in plus niciodata nu se precizeaza nimic.



#10 amalia2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 December 2010 - 04:25 PM

Dupa obtinerea certificatului de inregistare in scopuri de TVA, ce obligatii are o societate : trebuie sa mearga la Registrul Comertului sa ceara alt certificat de inregistare (care sa aiba CUI-ul RO....), trebuie sa mearga la banca unde-si are conturile ca sa spuna ca acum e platitoare de TVA etc?
Daca devine platitoare incepand cu 1 ianuarie, poate sa-si achizitioneze un facturier incepand cu aceasta luna (CIF-ul il va putea pune cu RO in fata acum in decembrie?) Stampila trebuie schimbata? daca da, cand anume : se poate acum in decembrie sau dupa 1 ianuarie?
Multumesc!



#11 Ionescu Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Medgidia

Postat 30 December 2010 - 08:57 PM

certificatul de inregistrare in scopuri de tva se elibereaza de catre admin.financiara.nu trebuie anuntat reg.comertului.,nici la banca.nu trebuie schimbatat stampila.atributul fiscal RO se inscrie pe facturi de la data de la care devii platitor de tva.
Ionescu



#12 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 31 December 2010 - 08:39 AM

Vezi postareaIonescu Sanda, la Dec 30 2010, 10:57 PM, a spus:

certificatul de inregistrare in scopuri de tva se elibereaza de catre admin.financiara.nu trebuie anuntat reg.comertului.,nici la banca.nu trebuie schimbatat stampila.atributul fiscal RO se inscrie pe facturi de la data de la care devii platitor de tva.
...pe facturi cu rubricatura adecvată, adică cu (coloană pentru) TVA...



#13 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 20 January 2011 - 04:17 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Dec 31 2010, 09:39 AM, a spus:

Vezi postareaIonescu Sanda, la Dec 30 2010, 10:57 PM, a spus:

certificatul de inregistrare in scopuri de tva se elibereaza de catre admin.financiara.nu trebuie anuntat reg.comertului.,nici la banca.nu trebuie schimbatat stampila.atributul fiscal RO se inscrie pe facturi de la data de la care devii platitor de tva.
...pe facturi cu rubricatura adecvată, adică cu (coloană pentru) TVA...
Daca am obtinut in 29 decembrie certificatul dar in anul trecut nu am mai apucat sa fac nicio achizitie anul acesta nu mai e valabil?



#14 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 04:32 PM

Ce treaba ai cu achizitiile? e ca un certificat de nastere... in scopuri de TVA, cum sa nu mai fie valabil?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 April 2011 - 09:24 PM

ANAF-precizari referitoare la persoanele impozabile in scopuri de TVA

Persoanele fizice care desfasoara, de o maniera independenta si indiferent de loc, activitati economice, oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activitati (ex. activitățile producătorilor, comercianților sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitățile extractive, agricole și activitățile profesiilor libere sau asimilate acestora, sunt persoane impozabile în scopul TVA. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obținerii de venituri cu caracter de continuitate.
Persoanele impozabile care au sediul activității economice în România și realizează sau intenționează să realizeze o activitate economică ce implică operațiuni taxabile și/sau scutite de taxă pe valoarea adaugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal în a cărui evidență fiscală este înregistrat ca plătitor de impozite și taxe, după cum urmează:
a) înainte de realizarea unor astfel de operațiuni, dacă declară că urmează să realizeze o cifra de afaceri care atinge sau depășește plafonul de scutire de 119.000 lei sau dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri inferioară plafonului de scutire, dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;
b) dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depășește plafonul de scutire de 119.000 lei, în termen de 10 zile de la sfârșitul lunii în care a atins sau a depășit acest plafon;
c) dacă cifra de afaceri realizată în cursul unui an calendaristic este inferioară plafonului de scutire de 119.000 lei, dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;
d) dacă efectuează operațiuni scutite de taxă și optează pentru taxarea acestora, cum ar fi: arendarea, concesionarea, inchirierea și leasing-ul de bunuri imobile și livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri (cu excepțiile prevăzute de lege).
Astfel, persoanele fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită activități încadrate la profesii libere, vor completa și depune la organele fiscale formularul 070 "Declarație de înregistrare fiscală/ Declarație de mențiuni pentru persoanele fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere".
Persoanele fizice române, altele decât cele care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită activități încadrate la profesii libere, vor completa și depune la organele fiscale formularul 020 "Declarație de înregistrare fiscală/Declarație de mențiuni pentru persoane fizice române".
ATENȚIE: În situația în care o persoană este obligată să se înregistreze în scop
de TVA și nu solicită înregistrarea, organele fiscale vor înregistra persoana respectivă din oficiu și vor declanșa inspecția fiscală pentru determinarea situației fiscale a contribuabilului.
Declarațiile mai sus menționate, se depun direct sau prin împuternicit / reprezentant fiscal, la registratura organului fiscal competent, sau la poștă prin scrisoare recomandată.
Informații suplimentare se pot obține vizitând site-ul ANAF www.anaf.ro, telefonic de la Centrul de asistență a contribuabililor la numărul de telefon: 031.403.91.60 rețea RDS și de la biroul de asitență al contribuabililor din cadrul administrațiilor finanțelor publice.”

Direcția de Comunicare, Relații Publice si Mass Media






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL