Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mai multe intrebari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mai multe intrebari


2 replies to this topic

#1 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 03 June 2009 - 03:18 PM

Buna tuturor.
O firma a deschis un punct de lucru, unde incepe o alta activitate pe care le-a desfasurat pana acum, si anume:un centru de relaxare cu piscina, jacuzzi, fitness, tenis, fotbal, etc.

Intrebarile ar fi urmatoarele:
1. Fiindca o sa am clienti majoritatea persoane fizice sunt obligat sa am aparat de marcat electronic. Incasarile impreuna cu monetarul se inscriu intr-o alta registru de casa, care sa afla la acel punct de lucru? Din acel moment o sa am 2 registre de casa, si in contabilitate o sa am 2 analitice separate?
2. Pentru biletele emise trebuie sa platesc impozit pe spectacol conf. art. 274 (2) lit b.?
3. Sunt nevoit sa am evidenta cu amanuntul chiar daca am posibilitatea tinerii marfii cantitativ valoric?


Va multumesc f. mult

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 June 2009 - 01:14 PM

Asta-i tot



#2 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2009 - 08:31 AM

buna,problema noastra are ceva in comun...
biletele acelea de care zici tu,de unde le-ai achizitionat? au valoare declarata?ti-a trebuit aprobare de la MIN fin?




#3 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 06 June 2009 - 07:38 PM

Dupa conceptele mele trebuiau procurate de undeva... Stiu ca mai demult, si acestea au fost strict numerotate ca si facturile sau chitantele, trebuiau cumparate de la Imprimeria Nationala, si dat la aprobat la Primarie. Dar dupa ce ne-am bagat in UE... nu mai stiu care e povestea lor... Am intrebat la Primarie, si au zis ca nu trebuie..Tocmai asta era si una din nelamuririle mele... in respectivul SPA intrarea este cu card magnetic.. si fiecare persoana cand iese primeste si bon fiscal, dar oare ar trebui sa primesaca si bon de intrare, sau tichet sau asa ceva? Si daca dupa aceste bilete, tichete se plateste taxa de spectacol... caci eu consider in categoria "alte activitate distractiva".
Asta-i tot






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL