Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obligatiuni de stat si titluri de stat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Obligatiuni de stat si titluri de stat


1 reply to this topic

#1 Tatyana1002

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 June 2009 - 12:46 PM

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire si sper ca ma poate ajuta cineva.
As vrea sa stiu care este diferenta dintre obligatiunile emise de stat si titlurile de stat.
Sper ca ma poate lamuri cineva.
Multumesc!

:sad:



#2 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 04 June 2009 - 01:30 PM

Clasificarea obligațiunilor

A. În funcție de modul de acoperire a riscurilor:
A.1. garantate:
- prin ipotecă: asupra bunurilor imobiliare ale societății: dacă emitentul nu își îndeplinește obligațiile asumate, creditorii pot lichida bunurile ipotecate
- prin drept de gaj: asupra valorilor mobiliare sau a altor active deținute de societate

A.2. negarantate: numele emitentului reprezentând o garanție suficientă


B. În funcție de emitent:
B.1. corporative
B.2. emise de stat (titluri de stat )
B.3. emise de colectivitățile locale







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL