Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilete de intrare-cum se contabilizeaza? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilete de intrare-cum se contabilizeaza?


7 replies to this topic

#1 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 June 2009 - 03:23 PM

va rog,puteti sa ma ajutati?
daca o sc cu cod caen 7721-activitati de inchiriere si leasing cu bunuri recreationale si echipament sportiv,participa la anumite targuri in diverse orase ale tarii,targuri organizate de primariile locale si ofera spre inchiriere bicilete,etc.si organizeaza diverse concursuri sportive la care ofera premii.
acum va intreb:
1.patronul vrea sa nu lucreze cu casa de marcat ci sa cumpere tichete si sa dea clientilor tichete in loc de bon fiscal(asa cum sunt biletele de intrare de la spectacole,de la parcari,etc);este corect,se poate asa,de unde se cumpara acele tichete?
2.cum se inregistreaza in contabilitate premiile acordate participantilor la concursuri? tb.cumva declarate undeva aceste premii sau nu?

va multumesc frumos
:sad: va rog,chiar nu poate nimeni sa ma ajute?
:lnr (51):

nu inteleg:e prea complicat sau prea simplu?
:angry:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:33 AM




#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 04:28 PM

am sa incerc eu sa iti raspund, atat cat stiu sau imi dau cu parerea
nu am lucrat niciodata cu bilete sau tichete dar...
1. ofera spre inchiriere biciclete
da bon casa, nu bilete
biletele sunt pentru spectacole, discoteci...nu stiu unde sunt reglementate dar incearca O. 3512, cred ca au regim special cumva...
Contul 532 ''Alte valori''
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența bonurilor valorice, timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și odihnă, tichetelor și biletelor de călătorie, tichetelor de masă, a altor valori, precum și a mișcării acestora.
Contul 532 ''Alte valori'' este un cont de activ.
În debitul contului 532 ''Alte valori'' se înregistrează:
- valoarea bonurilor valorice, a timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și odihnă, tichetelor și biletelor de călătorie, tichetelor de masă și a altor valori, achiziționate (401, 531, 542).
În creditul contului 532 ''Alte valori'' se înregistrează:
- valoarea bonurilor valorice, a timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și odihnă, tichetelor și biletelor de călătorie și a altor valori, consumate (302, 428, 624, 625, 626);
- valoarea tichetelor de masă acordate salariaților (642).
Soldul contului reprezintă alte valori existente.


2.premiile acordate sunt cheltuieli pentru tine, ca si sponsorizarile, donatiile,
Contul 658 ''Alte cheltuieli de exploatare'' - valoarea donațiilor acordate (301, 302, 303, 345, 371, 381, 512, 531);
analitic distinct




#3 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 June 2009 - 06:36 PM

multumesc mult mihaela.
alte pareri,va rog?



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 11 June 2009 - 08:43 AM

dupa o ora de cautari si cercetari legislative, treaba sta asa:
1. pentru activitatea de inchiriere, musai sa emita bon fiscal catre populatie
2. pentru organizarea de concursuri si alte activitati de distractie si recreatie, musai sa emita bonuri de intrare/abonamente, care sunt reglementate de Norma metodologica din 31/07/2002 privind tiparirea, inregistrarea, vizarea, evidenta si gestionarea abonamentelor si biletelor de intrare la spectacole, publicat in Monitorul Oficial nr. 638 din 29/08/2002, pe baza OG36/2002 privind impozitele si taxele locale, care s-a abrogat de Codul Fiscal, unde se precizeaza la Impozitul pe spectacole, art.274 precum si in Norme CF corespunzator pct.177, ca se vor elabora norme pentru tiparirea, vizarea, evidenta ssamd. acestor bilete, norme de care n-am reusit sa dau... se pare ca nu s-au elaborat, si in acest caz, se considera in vigoare cele din 2002.

- biletele acestea trebuie vizate la primaria in raza careia se organizeaza activitatile,
- trebuie platita un impozit local de 2%/5% in functie de unde te incadrezi

Evidenta o tii cu un registru special sau Fisa de magazie a formularelor cu regim special, ai si declaratia la primarie pentru vizarea biletelor...

Dpdv.contabil:
- vanzarea de bilete:
5311=%
704
635
4427

asa vad eu.
poate mai vine cineva care efectiv lucreaza in domeniul acesta...
Bea



#5 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 June 2009 - 09:55 AM

:sad:
multumesc muuult



#6 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2009 - 09:24 PM

dragii mei,am fost in parc si am inchiriat o barca;doamna de acolo mi-a dat un bilet cu valoare fixa,cu serie si nr.,iar casa de marcat nu avea si am indraznit sa o intreb de unde a cumparat acele bilete;mi-a rapsun ca de unde se cumpara si facturi..
deci,pana la urma ?
chiar nu este nimeni care lucreaza cu asa ceva?



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 June 2009 - 10:13 PM

am dat o cautare pe alt forum (nu stiu daca am voie sa ii spun numele) si am casit asa ceva
Ca act normativ relativ recent, exista HG 846/2002 pentru aprobarea Normelor Metodologice privind tiparirea, inregistrarea, vizarea, evidenta si gestionarea abonamentelor si biletelor de intrare la spectacole .

potrivit OG 28/1999 republicata
ART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală.
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
f) activitățile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expoziții, târguri și oboare, grădini zoologice și grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc și altele similare;

Din ce vad eu aici bonurile cu valoare fixa par a fi acordate de institutii, regii, primarii unde actionar ar fi statul sau in baza unor legi speciale (bilete spectacole). Si eu stiu ca firmele de parcare dau bonuri cu valoare fixa (de exemplu C.N. Aeroport), dar ele au contract tot cu statul...pe astfel dde bonuri nu scrie nimic? tiparit in baza...



#8 chirchisoiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 July 2010 - 02:02 PM

Buna ziua. As dori si eu sa stiu, cum se contabilizeaza biletele taiate la intrarea intr-o discoteca. Pe ce cont vor fi inregistrate la cumparare si dupa ce le consum pe ce cont ma duc? Fac bon de consum sau cum? Trebuiesc cumva depuse cotoarele ramase la vreo institutie publica? Va rog, cat mai multe informatii, nu am lucrat cu bilete pana acum






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL