Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NEPRELUARE TVA DE RAMBURSAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


NEPRELUARE TVA DE RAMBURSAT


8 replies to this topic

#1 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2009 - 06:32 PM

In luna ianuarie am facut pt prima data decontului unei firme. LA acea data nu am avut cunostinta ca ar exista un sold negativ al TVA-ului pentru care nu s-a solicitat rambursarea (stiam ca au cerere de rambursare). Acum am constatat, o data ce vechea firma ce tine ctb, a adus balanta finala, pe anul 2008 ca suma negativa a TVA-ulu pt care nu sa solicitat rambursarea este de aproximativ 65.000 lei. Ce pot face in situatia asta, pentru ca am deja declarate 4 luni de TVA?Pot adauga pur si simplu acum pe corectii suma sau trebuie sa fac corectii materiale pe toate declaratiile? Daca da cum se procedeaza?



#2 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2009 - 07:10 PM

Cred ca se poate trece la regularizari.
Eu in 2006 am avut depusa o solicitare de rambursare TVA, in urma controlului s-a stabilit TVA suplimentar cu mult peste suma solicitata la rambursare, decizia de impunere a fost contestata si castigata in instanta in 2008, iar acum pentru a putea recupera acei bani din 2006 la administratie mi-au spus sa trec suma la regularizari pentru ca sa apara la randul suma negativa de rambursat si sa solicit rambursarea prin decont.




#3 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2009 - 08:31 PM

Katinca as imi doresc sa cred ca se poate rezolva asa simplu dar ma tem ca va trebuie sa fac o cerere pentru corectie de erori materiale si va trebuie sa modific toate deconturile incepand cu luna ianuarie (chiar asa daca depun decontul de tva cu soldul anului precedent corect pe ianuarie mai trebuie sa le modific si pe celelalte luni sau s-o preluat automat soldul la adm?).

In conditiile in care decontul de TVA s-a facut la o adm financiara iar noi acum ne-am schimbat sediul si decl la o alta se mai poate face corectia? Eu zic ca da, pt ca legea prevede ca se pot face corectii in maxim 5 ani.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2009 - 09:18 AM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 June 2009 - 11:46 AM

da, se poate, cerere corectie erori materiale, dosar, explicatii.
Cat mai repede, altfel se precrie ..



#5 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 08 June 2009 - 03:07 PM

ma intereseaza si pe mine subiectul. spune-ne cum te-ai descurcat la final. o zi buna!



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:24 AM

exista ceva mai bun in codul fiscal
Dreptul de deducere exercitat prin decontul de taxă
Art. 1471. - (1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA, conform art. 153, are dreptul să scadă din valoarea totală a taxei colectate, pentru o perioadă fiscală, valoarea totală a taxei pentru care, în aceeași perioadă, a luat naștere și poate fi exercitat dreptul de deducere, conform art. 145-147.
(2) În situația în care nu sunt îndeplinite condițiile și formalitățile de exercitare a dreptului de deducere în perioada fiscală de declarare sau în cazul în care nu s-au primit documentele de justificare a taxei prevăzute la art. 146, persoana impozabilă își poate exercita dreptul de deducere prin decontul perioadei fiscale în care sunt îndeplinite aceste condiții și formalități sau printr-un decont ulterior, dar nu pentru mai mult de 5 ani consecutivi, începând cu data de 1 ianuarie a anului care urmează celui în care a luat naștere dreptul de deducere.
(3) Prin norme se vor preciza condițiile necesare aplicării prevederilor alin. (2), pentru situația în care dreptul de deducere este exercitat după mai mult de 3 ani consecutivi după anul în care acest drept ia naștere.
(4) Dreptul de deducere se exercită chiar dacă nu există o taxă colectată sau taxa de dedus este mai mare decât cea colectată pentru perioada fiscală prevăzută la alin. (1) și (2).

Norme metodologice:
48. În aplicarea art. 1471 alin. (3), din Codul fiscal, persoana impozabilă va solicita deducerea prin scrisoare recomandată, însoțită de facturi sau alte documente justificative ale dreptului de deducere, în original, la organele fiscale competente, care vor răspunde la cerere în termen de treizeci de zile lucrătoare de la data scrisorii recomandate. Persoana impozabilă își va exercita dreptul de deducere în decontul prevăzut la art. 1562 din Codul fiscal, aferent perioadei fiscale în care respectiva persoană a primit autorizarea de deducere a taxei de la autoritatea fiscală competentă.


Decontul de taxă
Art. 1562. –
(1) Persoanele înregistrate conform art. 153 trebuie să depună la organele fiscale competente, pentru fiecare perioadă fiscală, un decont de taxă, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se încheie perioada fiscală respectivă.
(2) Decontul de taxă întocmit de persoanele înregistrate conform art. 153 va cuprinde suma taxei deductibile pentru care ia naștere dreptul de deducere în perioada fiscală de raportare
și, după caz, suma taxei pentru care se exercită dreptul de deducere, în condițiile prevăzute la art. 1471 alin. (2),
suma taxei colectate a cărei exigibilitate ia naștere în perioada fiscală de raportare
și, după caz, suma taxei colectate care nu a fost înscrisă în decontul perioadei fiscale în care a luat naștere exigibilitatea taxei,
precum și alte informații prevăzute în modelul stabilit de Ministerul Finanțelor Publice.
(3) Datele înscrise incorect într-un decont de taxă se pot corecta prin decontul unei perioade fiscale ulterioare și se vor înscrie la rândurile de regularizări.



#7 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2009 - 07:41 PM

Citeaza

Decontul de taxă
Art. 1562. ?
(3) Datele înscrise incorect într-un decont de taxă se pot corecta prin decontul unei perioade fiscale ulterioare și se vor înscrie la rândurile de regularizări.
Mihaela esti sigura ca mai e valabila chestia asta?

Pb la mine este mult mai complicata.

Societatea si-a schimbat sediul social si are J pe judetul Giurgiu, dar adm sector 1 Bucuresti nu a trimis dosarul in cele 15 zile de cand a fost solicitat de Adm din Giurgiu. cei de la Giurgiu mi-au ptimit decl in ideea ca Bucurestiul va respecta legea si vor face transfer de doar, asa au trecut 3 luni in care decontul de TVA a fost depus la Giurgiu si acum cei din Bucuresti refuza transferul dosarului deoarece nu au deconturile. Acum am solicitat transferul de dosar cu dublarea deconturilor, urmanad sa depun ulterior dosar de corectii, sau mai bine zis o cerere de anulare a inreg deconturilor la Giurgiu. Ma gandesc ca atunci cand fac corectia sa solicit si preluarea TVA ului negativ din cele 2 luni anterioare ce n u se regaseste in decont, desi sincer si eu m-am gandit ca din momentul in casre trec pe tva de plata sa imi trec la regularizari si TVA-ul asta de primit de la stat. Apropo, cred ca adevaratul motiv pt care se taraganeaza transferul acestui dosar este faptul ca Adm Sector 1 are sa ne dea cam 520.000 ron.

Este cineva pe aici care a avut pb asta cu transferul dosarului, sa depuna decontul de TVA de 2 ori si apoi sa il anuleze?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:02 AM




#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 June 2009 - 08:09 PM

da, sunt sigura pentru art 156.2 cod fiscal.

opinie: tu ai tva de recuperat prea mare si ridica suspiciuni pentru ei (de ce nu l-ai cerut si de ce muti SC la Giurgiu), pe langa faptul ca sunt super-ocupati (Solitaire). Cred ca daca cereai rambursare TVA pana acum erai si mutata.

De anulare a decontului nu am auzit, dar pare sa fie corecta solutia, nu inteleg cum au primit cei din Giurgiu fara sa te aiba in baza lor de date. Cred ca ar trebui depuse aceleasi deconturi si la Bucuresti, sa motivezi prin depunerea lor la Giurgiu, intarzierea transferarii dosarului peste termenul legal prevazut, nu sa mergi pe regularizare. Nu se stie si poate iti dau amenda ca nu ai depus cele 2 deconturi.

Bafta!



#9 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2009 - 08:19 PM

Mihaela cei de la Bolintin mi-au primit decl pt ca am deja certificat de inregistrare inca din 29 ian emis de Tribunalul Giurgiu. Am solicitare de TVA pe lunile aprilie - august 2008 la Bucuresti asta cred ca e si motivul pt care s etot amana mutarea dosarului. TVA-ul de car enu am stiut eu este din lunile noiembrie si decembrie, cand au fost ahcizitionate cele mai multe utilaje din fabrica.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL